Bezglutenowa mąka z miłki abisyńskiej, czyli mąka teff – właściwości i zastosowanie
Co to jest miłka abisyńska?
Miłka abisyńska, zwana również trawą abisyńską, albo teff to afrykańskie zboże, szczególnie popularne w Etiopii i znane tam od tysięcy lat. Uważa się, że to dzięki tej roślinie jej mieszkańcy przetrwali w bardzo trudnych i zmiennych warunkach. Teff jest bowiem niezwykle odporny, nie ma wielkich wymagań, jeśli chodzi o glebę i wilgotność, a nasiona bardzo dobrze znoszą długie przechowywanie, nie jełczeją, nie psują się i nie są atakowane przez pasożyty, zboże to może więc być cennym zapasem na okresy głodu.
Ziarna miłki są bardzo małe, dlatego łatwo przetransportować odpowiednią ilość do obsadzenia pola. Dzięki temu roślina ta sprawdza się wśród ludów prowadzących koczowniczy tryb życia. Z pełnych ziaren miłki pozyskuje się mąkę teff, bogatą w błonnik oraz wiele cennych witamin i składników mineralnych.
Mąka teff – właściwości
Mąka bio z miłki abisyńskiej jest naturalnie bezglutenowa. To główny powód, dla którego jest coraz bardziej ceniona również w Europie, tak daleko od swojego naturalnego miejsca występowania. Ponieważ wiele osób ma realny problem z nietolerancją glutenu, a także dlatego, że panuje swoista moda na dietę bezglutenową, takie zboża szybko stają się popularne.
Jednak nawet jeśli ten problem w żaden sposób nas nie dotyczy, mimo wszystko warto sięgać po mąkę teff ze względu na jej ciekawe właściwości. Jest bogata między innymi w żelazo, magnez i wapń, a także witaminy z grupy B, szczególnie kwas foliowy, a także w błonnik. To również dobre źródło białka, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę występujący w niej bardzo korzystny zestaw aminokwasów. Zboże to sprawdzi się w diecie kobiet w ciąży i karmiących, a także dzieci, sportowców i osób z niedokrwistością. Ze względu na tak bogaty skład może być cennym uzupełnieniem składników odżywczych w kuchni osób chorujących na celiakię, które muszą rezygnować z wielu produktów zbożowych.
Do czego używać mąki teff?
Mąki teff używać można do wypieku chleba na zakwasie, naleśników, placków, a także zagęszczania sosów czy zup. Może ona ciekawie wpłynąć na konsystencję potraw, ze względu na zdolność zatrzymywania wody pomaga dłużej zachować świeżość i jędrność wypieków. Dania z niej przygotowane mogą być długo przechowywane i nie ulegną szybkiemu zepsuciu. Mąka teff wzbogaci także ich smak i oczywiście podniesie wartość odżywczą.
Nie jest to jeszcze produkt bardzo popularny i kupić go można zazwyczaj jedynie w dobrze zaopatrzonych sklepach z ekologiczną i zdrową żywnością, ale jego niezwykłe właściwości zostały już zauważone i dlatego jest coraz powszechniej wykorzystywany m.in. w żywności dla sportowców.
Warto pokusić się o próbę przygotowania w domu tradycyjnych dań z mąki teff lub przynajmniej o spróbowanie ich w restauracji serwującej potrawy kuchni afrykańskiej. W Etiopii najpopularniejszym wypiekiem z mąki teff jest injera, czyli naleśnik na zakwasie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by używać tej mąki również w dobrze nam znanych przepisach, zastępując nią część stosowanej dotychczas, efekty kulinarnie mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć, a organizm podziękuje za dodatkowe składniki odżywcze.