Dlaczego warto sięgać po zioła na sen i uspokojenie?

2021-01-28
Dlaczego warto sięgać po zioła na sen i uspokojenie?

Zioła na sen – czy to ma sens?

Dobrej jakości sen i codzienny relaks są niezwykle ważne. Żyjemy w trudnych czasach, w których wielu z nas nie radzi sobie z narastającym wewnętrznym napięciem. Szybkie tempo życia, niepokój o jutro, brak poczucia bezpieczeństwa – to coraz częściej codzienność, z którą nie jest łatwo się mierzyć. Jeśli dodać do tego utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej, maluje się niezwykle trudna sytuacja wielu osób. Choć w licznych przypadkach oczywiście nic nie zastąpi fachowej pomocy specjalisty, są sposoby na to, by lepiej radzić sobie ze stresem, a jednym z nich są regularnie przyjmowane zioła na sen o właściwościach wyciszających.

Dlaczego to takie ważne, by sięgnąć po taką „pierwszą pomoc”? Przemęczone i stale napięte ciało jest dużo mniej odporne na sytuacje stresowe, również bezsenność powoduje obniżenie wytrzymałości psychicznej i zaburzenia pamięci oraz koncentracji, ma to także przełożenie na układ immunologiczny i metabolizm. Krótko mówiąc, żyjąc w ciągłym stresie możemy nieświadomie nakręcać błędne koło – niemożność wyciszenia potęguje problemy, które stają się przyczyną coraz większego niepokoju. Regularne sięganie po zioła na sen - uspokajające i rozluźniające - może pomóc się zrelaksować i dzięki temu łatwiej radzić sobie z codziennością.

Czy naturalne środki nasenne działają?

Zioła na sen, ułatwiające relaks i wyciszenie znane są od bardzo dawna, wiele z nich od tysięcy lat. Nie zdobyły swojej popularności bez powodu. Uznane są za skuteczne, naturalne wspomaganie organizmu w osiągnięciu stanu relaksu i rozluźnienia, a co za tym idzie głębszego, lepszego snu, który pozwala wypocząć. Nie liczy się bowiem tylko sam proces zasypiania, ale także jakość snu, na którą ma wpływ wiele czynników. Herbata na sen może okazać się tym elementem codzienności, który poprawi nasze funkcjonowanie na wielu poziomach.

Najlepsze zioła na sen i uspokojenie

Spośród ziół na sen najczęściej wymienianych jest kilka najbardziej znanych, sprawdzonych i takich, których działanie jest udowodnione. Bywają składnikami łagodnych tabletek uspokajających, ale działają świetnie także jako napary. Poszczególnie zioła mają nieco inny wpływ na każdego człowieka, jednym bardziej odpowiadają jedne, drugim inne - najlepiej jest przekonać się na własnej skórze co jest dla nas najlepsze.

5 najważniejszych ziół na sen i uspokojenie

Rumianek

Jest to niezwykłe i bardzo uniwersalne zioło. Ponieważ jest bardzo delikatne, może być podawane nawet niemowlętom. Działa wyciszająco, ułatwia zasypianie, rozgrzewa i koi. Przy okazji pomaga również przy bólach brzucha, szczególnie jeśli są wywołane stresem, ale nie tylko. Rumianek można zaparzać w saszetkach lub używać koszyczków luzem. Daje bardzo dobre rezultaty jako herbata na sen, nawet jeśli pity jest jedynie od czasu do czasu. Warto jedynie wiedzieć, że może wywoływać niepożądane reakcje u osób nadwrażliwych na rośliny z rodziny astrowatych.

Melisa

Jest jednym z najbardziej popularnych ziół na uspokojenie. Ze względu na swój lekko słodki, przyjemny smak jest chętnie pita regularnie jako relaksująca herbatka, która pomaga przy radzeniu sobie ze stanami napięcia nerwowego i właśnie takie jej spożywanie przynosi najlepsze efekty. Najlepiej pić ją codziennie. Pasują do niej dodatki takie jak cytryna lub imbir, które doskonale komponują się z jej smakiem, przełamując charakterystyczną słodycz.

Kozłek lekarski (waleriana)

Waleriana jest rośliną o udowodnionym działaniu uspokajającym i z tego powodu chętnie sięgają po nią osoby narażone na przewlekły stres. Wykazuje dodatkowo działanie rozkurczowe i delikatnie przeciwbólowe, może zatem sprawdzić się u kobiet zmagających się z bolesnymi miesiączkami. Substancje zawarte w kozłku działają na układ nerwowy, pomagając w wyciszeniu, a nawet łagodzeniu lęków. Ma bardzo charakterystyczny smak, często jest składnikiem mieszanek ziół na sen.

Szyszki chmielu

Chmiel zawiera substancje wpływające na układ nerwowy, dzięki czemu łagodzi jego reakcje, zawiera także olejki eteryczne, które działają odprężająco. Z szyszek można przygotowywać napar lub stosować je wraz z innymi ziołami na sen. Mają przyjemny, ziołowy smak i zapach.

Lawenda

Lawenda również jest fenomenalną rośliną, którą można wykorzystywać na wiele sposobów. Słusznie kojarzy się z ukojeniem nerwów, ponieważ zawarte w kwiatach olejki nie tylko pięknie pachną, ale także wspierają osiągnięcie głębokiego relaksu, pomagając zapaść w przynoszący ukojenie sen. Herbatka z kwiatów lawendy działa rozluźniająco na mięśnie, skutecznie pomaga zatem pozbyć się napięcia i jest naturalnym środkiem nasennym.

Ziół, z których skomponować można własną herbatę na sen i uspokojenie jest znacznie więcej, działanie wyciszające wykazują także między innymi mięta, koper włoski, płatki róży, ziele serdecznika, a także, słabo u nas jeszcze znana, bazylia azjatycka, czyli tulsi.

Co oprócz ziół na uspokojenie nerwów?

Herbata na uspokojenie jest dużą pomocą wśród codziennych zmagań. Warto próbować różnych mieszanek, a także jednorodnych ziół i obserwować swój umysł i ciało. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze, że najczęściej potrzeba trochę czasu, żeby odczuć pełnię właściwości konkretnego specyfiku i zobaczyć efekty w postaci spokojniejszego i łagodniejszego podejścia do problemów, które stają nam na drodze.

Naturalnych i zdrowych sposobów na radzenie sobie z napięciem czy bezsennością jest jednak dużo więcej, nie tylko herbata na sen może pomóc. Warto wypróbować je wszystkie, żeby wprowadzić do swojego życia więcej spokoju. To na pewno nie zaszkodzi, a pozytywne efekty mogą być zaskakujące. Najlepiej jest przyjrzeć się swojemu trybowi życia i zobaczyć co można w nim zmienić. Bardzo ważna jest dieta. Powinna ona być dobrze zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne nam składniki, a także być wyjątkowo bogata w witaminy, szczególnie z grupy B oraz magnez i tryptofan – jeden z aminokwasów (składników białka), który jest między innymi odpowiedzialny za nasz dobry nastrój. Tryptofan znaleźć można na przykład w bananach, orzechach nerkowca, nasionach chia, pestkach dyni, roślinach strączkowych, świetnym jego źródłem jest tofu.

Oprócz dobrej diety bardzo istotny jest ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny jest szczególnie wskazany osobom prowadzącym siedzący tryb życia, dla osób pracujących fizycznie odprężające mogą być spacery na łonie natury lub rekreacyjna jazda na rowerze. Bardzo pomocne mogą okazać się także techniki relaksacyjne, nie tylko takie jak joga i medytacja, ale również bardzo proste, na przykład zamknięcie oczu i wzięcie kilku głębokich wdechów.

Rozważyć można również aromaterapię - szczególnie przyjemne działanie ma lawenda, olejek eteryczny można rozpylać za pomocą dyfuzora, skropić małą ilością poduszkę, użyć do relaksującej kąpieli lub zastosować do ciała – kilka kropli wymieszać z naturalnym olejem pielęgnacyjnym o neutralnym zapachu, na przykład ze słodkich migdałów i wmasować w skórę.

Co oprócz herbaty na sen?

Jeśli chodzi o to co pomaga na sen, by był on lepszy, głębszy, ale także by uniknąć problemów z zasypianiem, oprócz ziół na uspokojenie nerwów i ogólnie zdrowszego trybu życia najważniejsza wydaje się tak zwana higiena snu. Co to oznacza? Najbardziej istotne punkty to:

  • chodzenie spać i wstawanie o regularnych porach, nie odsypianie w dzień
  • unikanie światła niebieskiego (telefonów, komputerów, tabletów) przynajmniej godzinę przed snem, a najlepiej trzy godziny
  • maksymalne ograniczenie światła w pomieszczeniach w godzinach wieczornych
  • podejmowanie aktywności na świeżym powietrzu
  • unikanie używek – kofeiny, papierosów i alkoholu, szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych
  • utrzymywanie odpowiedniej temperatury w sypialni (najlepiej między 18-20°C), a także jej wietrzenie
  • nie używanie łóżka do pracy czy oglądania telewizji
  • kolacja powinna być lekka, ale na tyle sycąca, by uniknąć silnego uczucia głodu
  • odpowiednie wyciszenie przed snem, unikanie pracy tuż przed pójściem spać, podejmowanie relaksujących czynności (w tym momencie jako element wieczornego odprężenia sprawdzi się idealnie picie ziół na sen)

Zioła nasenne – przeciwwskazania

Niektórzy mają wątpliwości czy stosowanie ziół na sen jest na pewno bezpieczne. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ może to zależeć od kilku czynników. Istotne jest obserwowanie organizmu, a w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów takich jak zawroty głowy czy reakcja ze strony układu pokarmowego zaprzestanie stosowania. Z pewnością w przypadku poważnych schorzeń czy przyjmowania na stałe leków przed zastosowaniem ziół warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Szczególną ostrożnością powinny się wykazywać kobiety w ciąży, niektóre zioła mogą wywołać skurcze macicy. Również w czasie laktacji nie można beztrosko sięgać po wszystkie produkty.

Ważną sprawą jest także robienie regularnych przerw w przyjmowaniu lub piciu ziół na sen (i wszystkich innych). Przyjmuje się, że w większości przypadków dobrze jest robić przynajmniej trzy tygodnie przerwy przy ciągłym stosowaniu.

Gotowe mieszanki - co wypić na dobry sen?

Dla wszystkich, którzy nie lubią sami eksperymentować z ziołami i poszukują gotowych rozwiązań, a także tych, którzy poszukują czegoś, co będą pić z wielką przyjemnością, idealnym rozwiązaniem będzie dobrej jakości gotowa herbata na sen. Mowa o mieszankach, które powstają pod okiem zielarzy i których receptury są bardzo przemyślane. Ich wielkim plusem jest rozbudowany skład, dzięki któremu poszczególne zioła się uzupełniają i wzmacniają wzajemnie swoje działanie. Warto zadbać o to, by były to produkty ekologiczne i pić tylko te najlepsze, nasz organizm z pewnością za to podziękuje.

  • Herbata Spokojny sen BIO 30,6g - Yogi Tea - jej receptura oparta jest głównie na koprze włoskim i rumianku, ale znaleźć w niej można także melisę, miętę, lawendę czy walerianę. Wygodne saszetki zachęcają do regularnego parzenia i picia tej smacznej herbaty na sen. Fenkuł, który wykazuje działanie rozkurczające pomaga rozluźnić napięte ciało i pozbyć się stresu. Herbata Yogi Tea wspomaga proces łagodnego zapadania w sen i poprawia jego jakość.
  • Herbatka dla nerwusów BIO 50g - Dary Natury - to mieszanka dla wszystkich, którzy lubią napary z luźnych ziół do zaparzania. Może być pita w ciągu dnia, szczególnie jeśli prowadzimy wyjątkowo stresujący tryb życia. Nadaje się nie tylko dla dorosłych, w związku z tym można po nią sięgać na przykład przed ważnym egzaminem. Jej głównym składnikiem jest owoc głogu, zawiera również między innymi krwawnik, serdecznik, chmiel, melisę i walerianę. Tego rodzaju ekologiczna herbatka owocowa pomaga radzić sobie z codziennym stresem i jest idealną mieszanką ziół na sen i uspokojenie.
  • Herbatka dla nerwusów BIO (25 x 1,5 g) - Dary Natury - jest to wersja herbatki w saszetkach, która zachowuje właściwości sypanych ziół, a jednocześnie łatwiej jest ją zaparzać. Może to być dużym plusem dla wszystkich, którzy żyją w ciągłym pędzie i pośpiechu. Działa uspokajająco i pomaga sobie radzić ze stresem.
  • Herbata Night Time BIO 20 saszetek - Pukka - ciekawa receptura, opracowana przez zielarzy oraz zainteresowanych ajurwedą specjalistów z firmy Pukka, oparta jest na kwiecie owsa z dodatkami takimi jak rumianek, tulsi czy kozłek lekarski. Ta niezwykle oryginalna herbata na sen smakuje wyśmienicie i daje bardzo satysfakcjonujące efekty. Działa odprężająco, pomaga osiągnąć stan relaksu i szybciej zapaść w głęboki sen.
  • Herbatka Good Night/Spokojna noc BIO (20x2,1g) - For the Senses (Yogi Tea) - For the Senses to linia herbat zawierająca prawdziwe olejki eteryczne, które wzmacniają działanie ziół, w tym przypadku mamy do czynienia z olejkiem lawendowym, który wykazuje działanie uspokajające i rozluźniające. W herbacie na uspokojenie For the Senses znajdziemy również między innymi fenkuł, melisę, rumianek i kwiaty lawendy. Delikatny, przyjemny smak i skuteczne działanie sprawia, że jest to świetny wybór dla każdego, kto zastanawia się co wypić na dobry sen.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel