Domowe SPA - Twój sposób na relaks
Domowe rytuały piękna są bardzo pomocnym sposobem na poprawę wyglądu. Równie ważne jest jednak ich działanie na naszą psychikę. Dzięki nim możemy się wyciszyć, rozluźnić napięte mięśnie i oderwać od codzienności. Poddając się im regularnie, szybko odczujesz pozytywne efekty. Twoje ciało i umysł będą odprężone, a na Twojej twarzy zagości uśmiech. Zadbaj o siebie i przygotuj domowe SPA we własnej łazience!
Self-care, czyli domowe SPA
Po długim dniu w pracy lub ciężkim tygodniu często jedyne o czym marzymy to relaks. Zarówno nasze ciało, jak i umysł potrzebują porządnego odpoczynku. Niestety nie zawsze sobie na niego pozwalamy. Czasami rzeczywiście brakuje nam czasu, jednak częściej marnujemy te wolne chwile na bezproduktywne przeglądanie internetu lub kolejne odcinki serialu. Nasz umysł jest wtedy pobudzony, oczy zmęczone, trudno nam zasnąć. Tymczasem wypoczynek może wyglądać inaczej. Można go zaplanować i czerpać z tego wielkie korzyści! Przygotowanie domowego SPA jest wyrazem troski o siebie.
Zastanawiasz się skąd się wzięła nazwa SPA? Aktualnie oznacza ona salony odnowy biologicznej, do których od czasu do czasu udaje się wyrwać osobom poszukującym relaksu. To w nich możemy doświadczyć wielu przyjemnych dla ciała i ducha zabiegów upiększających. Nazwa została prawdopodobnie zaczerpnięta z nazwy belgijskiego miasta Spa, które słynęło z występujących na jego terenie wód termalnych. Jeśli nie możesz wyjechać w tak przyjemne miejsce, nie martw się, przygotuj własne domowe SPA.
Jak zrobić sobie domowe SPA?
Coraz wcześniej rozpoczynające się chłodne wieczory zachęcają do długich kąpieli i innych przyjemnych rytuałów. Zima i jesień to idealny czas na relaksujący czas spędzony w łazience, ale warto to robić przez cały rok. Idealnie sprawdza się wybranie sobie jednego dnia w tygodniu, który będzie dniem dbania o siebie. Najczęściej wybór pada na koniec tygodnia, kiedy zmęczenie bardziej daje się we znaki, ale wybierz taki czas, który najbardziej odpowiada Tobie.
Wieczorny relaks kojarzy się często z wanną. Rzeczywiście, zdecydowanie ułatwia ona domowe rytuały piękna. Wylegiwanie się w ciepłej wodzie jest niezwykle odprężające. Jeśli jednak dysponujesz jedynie prysznicem, nic straconego, Ty również możesz organizować we własnej łazience domowe SPA. Twój rytuał może objąć całe ciało, twarz, dłonie, włosy lub stopy. Zastanów się ile czasu możesz na niego przeznaczyć i która część ciała najbardziej potrzebuje opieki. Zatroszcz się w pierwszej kolejności właśnie o nią. Przygotuj sobie kosmetyki naturalne, które kompleksowo zadbają o Twoją skórę i włosy.
Domowe SPA – co kupić?
Czy trzeba wydać dużo pieniędzy, żeby móc odpowiednio o siebie zadbać? Niekoniecznie. Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie nastawienie i atmosfera. Mimo to warto skupić się na wybraniu odpowiednich produktów, żeby zadbać o swoją skórę i przynieść jej ukojenie. Najlepszym wyborem są naturalne kosmetyki do ciała. Nie zawierają one drażniących środków zapachowych, które nie przyniosłyby prawdziwego odprężenia. Eko kosmetyki są łagodne dla skóry, pielęgnują ją w delikatny, ale skuteczny sposób.
Co będzie Ci potrzebne do przygotowania domowego SPA?
- balsamy, mleczka, olejki
- sole, kule i inne naturalne kosmetyki do kąpieli
- peelingi (do twarzy, ciała, skóry głowy, dłoni i stóp)
- maseczki oraz delikatne produkty do oczyszczania twarzy
- krem do rąk
- odpowiednio dobrane do rodzaju włosa odżywki i olejki do olejowania
Żeby stworzyć idealną atmosferę, warto zaopatrzyć się też w świece. Jednak najlepiej jeśli nie będą one wytworzone z parafiny, która przy spalaniu wytwarza szkodliwe związki. Doskonale zdadzą egzamin naturalne świece sojowe, takie jak świece ALKMI.
Domowe SPA krok po kroku
1.Zadbaj o klimat
Postaraj się, żeby nikt Ci nie przeszkadzał. Wycisz, a najlepiej wyłącz telefon, żeby nic nie wyrwało Cię z relaksującej atmosfery. Przygotowanie domowego SPA zacznij od włączenia odprężającej muzyki. Nie musi to być typowa „muzyka relaksacyjna”, dobre będzie cokolwiek, co przynosi Ci ukojenie.
Zapal swoje naturalne świece. Jeśli możesz, przyciemnij światło, a jeśli wystarczy Ci blask ognia, światło możesz zupełnie wyłączyć. Odpowiednio dobierz zapach palonych świec lub uzupełnij atmosferę o naturalne olejki eteryczne. Aromaterapia ma udowodnione naukowo działanie. Zresztą, jeśli kochasz naturalne produkty, na pewno już wiesz jak pozytywnie wpływają na nastrój. Jakie zapachy będą pasowały do Twojego rytuału? Oczywiście Twoje ulubione. Najbardziej kojące są zapachy lawendy, róży, pomarańczy, grejpfrutów czy melisy. Niektórzy świetnie czują się również w towarzystwie zapachu drzew iglastych lub drzewa sandałowego.
2. Kąpiel lub prysznic
Woda ma na nas wyjątkowo kojące działanie. Któż z nas nie czuje się jak nowonarodzony po długiej kąpieli lub nawet szybkim prysznicu? W swoim domowym SPA zastosuj kosmetyki, które najbardziej lubisz. Może to być aromatyczna sól, naturalne kule kąpielowe (możesz je wykonać samodzielnie!), peeling, delikatne mydło. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli lubisz przyjemne uczucie nawilżenia skóry, stosuj olejki do kąpieli. A może wolisz pianę? Wybierz dokładnie to, co chcesz, pamiętaj jedynie o tym, by w miarę możliwości rezygnować z produktów zawierających agresywne detergenty na rzecz kosmetyków eko.
Kąpiel możesz zacząć od peelingu lub szorowania ciała rękawicą, następnie zaplanuj długi relaks. Po wszystkim użyj dobrego balsamu lub olejku. Wskocz w miękki szlafrok i ciepłe kapcie. Czujesz się już lepiej?
3. Pielęgnacja włosów
Każde włosy są inne, ale wszystkie wymagają świadomej pielęgnacji. Znasz już dobrze swoje włosy i wiesz jaki olej oraz jakiego typu odżywka jest dla nich najlepsza? Świetnie! Jeśli nie, spróbuj zapoznać się z tematem równowagi PEH, wszystkie włosy potrzebują bowiem nawilżenia (za pomocą humektantów), natłuszczenia (dzięki emolientom) i odżywienia (poprzez proteiny). Szukaj naturalnych odżywek, które najlepiej spełnią swoje zadanie w przypadku Twoich włosów i stosuj je zamiennie.
Wszystkie włosy lubią maski i olejowanie. Możesz zacząć swój rytuał piękna od zaaplikowania na włosy wybranego oleju i nałożenia czepka. Dzięki temu w czasie Twojej kąpieli i zabiegów na twarz włosy będą czerpały z niego wszystko, co najlepsze, a po wszystkim umyjesz je i wystylizujesz według potrzeb. To, które olejki najlepiej sprawdzą się przy olejowaniu, zależy od rodzaju włosa. Jeśli nie wiesz, czy Twoje włosy są wysoko-, średnio-, czy niskoporowate, możesz też użyć gotowej naturalnej mieszanki olejów. Jednak najlepszą metodą na przekonanie się, które z nich będą najlepiej służyły Twoim włosom, jest metoda prób i błędów. Nie martw się, jeśli okaże się, że zakupiony olej kosmetyczny nie będzie odpowiadał Twoim włosom, możesz go również użyć do kąpieli i pielęgnacji ciała. Świetnym pomysłem będzie wymieszanie go z ulubionym olejkiem eterycznym i zastosowanie go do odżywienia skóry. Z oleju kosmetycznego możesz też przygotować peeling DIY.
4. Domowe SPA na twarz
Po zakończeniu kąpieli czas na zajęcie się naszą wizytówką – twarzą. Nie zawsze mamy czas i ochotę na stosowanie wielostopniowej pielęgnacji, a to ona przynosi największe korzyści. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu, w ramach dnia dbania o urodę, warto poświęcić jej uwagę, na jaką zasługuje.
Zaczynamy oczywiście od oczyszczania przy zastosowaniu łagodnych naturalnych kosmetyków. Jeśli konieczny jest demakijaż, wykonaj go w pierwszej kolejności. Następnie czas na pozbycie się zanieczyszczeń przy zastosowaniu żelu, pianki lub innego ulubionego kosmetyku. Możesz teraz wykonać peeling, który powinien być dobrany do typu cery. Im bardziej wrażliwa, tym delikatniejszy. Nie musisz go kupować, na bazie gruboziarnistego cukru z łatwością przygotujesz peeling DIY. Po oczyszczaniu zastosuj tonik lub hydrolat, to przywróci skórze naturalne pH.
Kiedy skóra jest już oczyszczona z makijażu, zanieczyszczeń i resztek starego naskórka, jest gotowa na przyjęcie składników odżywczych. To najlepszy czas na maseczkę. Jeśli udało Ci się wcześniej zaopatrzyć w naturalną glinkę lub inną ekologiczną maskę, nałóż ją zgodnie z instrukcją. Możesz oczywiście przygotować własną maskę ze składników dostępnych w Twojej kuchni. Domowe SPA twarzy zakończ wklepaniem dobranego do cery kremu, z uwzględnieniem specjalnego kremu pod oczy, jeśli potrzebujesz.
5. Domowe SPA dla dłoni i stóp
Jeśli Twój dzień self-care ma również obejmować pielęgnację paznokci, nadaj im odpowiedni kształt, zaaplikuj olejek regenerujący i zajmij się skórkami. Bardzo przesuszonym dłoniom również można podarować delikatny peeling, mieszając ulubiony olej kosmetyczny z kryształkami cukru. Później wmasuj odżywczy krem. Najlepiej wykonać taki zabieg tuż przed snem i założyć bawełniane rękawiczki, dzięki czemu w czasie nocy dłonie będą chłonęły substancje pielęgnujące.
Jeśli nie masz wanny, stopy możesz wymoczyć w misce z ciepłą wodą wzbogaconą o aromatyczną sól. Bardzo to lubią! Kiedy to zrobisz, możesz je wymasować przy pomocy ulubionego olejku. Po takim zabiegu z pewnością poczujesz głębokie odprężenie. Jeśli masz ochotę, przed masażem możesz również zadbać o wygładzenie skóry pięt, stosując frezarki lub inne lubiane przez siebie narzędzia. Domowe SPA stóp możesz też wykonywać niezależnie. Kiedy brakuje Ci czasu na długą kąpiel, właśnie zadbanie o zmęczone po całym dniu stopy może przynieść Ci najwięcej ukojenia.
Jak przygotować domowe SPA dla dwojga?
Cotygodniowe domowe SPA może stać się Twoim rytuałem, który pozwoli Ci być tylko ze sobą, w towarzystwie swoich myśli. To czas zadumy i ucieczki od codzienności. Jeśli jednak to nie chwil samotności najbardziej Ci brakuje, a właśnie czasu spędzonego z drugą osobą, możesz włączyć kogoś do swojego domowego SPA. Być może to świetna okazja do nawiązania bliższej więzi z przyjaciółką? Możecie świetnie się bawić, testując nowe maseczki, mocząc stopy, ciesząc pięknymi zapachami i muzyką. Do tego odrobina wina, rozmowa i przepis na udany wieczór gotowy.
Relaksujące rytuały mogą też stać się częścią romantycznego wieczoru. Szczególnie dobrze sprawdzi się w tej sytuacji aromatyczna ciepła kąpiel, blask świec i kojąca muzyka, a później masaż przy użyciu olejku o pięknym zapachu. Romantyczne domowe SPA to świetny sposób na zatrzymanie się na chwilę w codziennym pędzie i podtrzymywanie między partnerami atmosfery intymności.
Autorka: Natalia Dymarczyk