Fasola pinto – najpiękniejsza odmiana fasoli
Co to jest fasola pinto?
Fasola pinto jest wciąż mało znana, ale kiedy ktoś zapozna się z tą niezwykłą odmianą, szybko poddaje się jej urokowi. Urzeka przede wszystkim oryginalnym wyglądem, który przyciąga wzrok i wyróżnia ją spośród innych. Jest smaczna, ma przyjemną konsystencję i, jak wszystkie rodzaje fasoli, jest bardzo bogata w składniki odżywcze. Jeśli zatem ktoś jej jeszcze nie poznał, warto to nadrobić jak najszybciej. Być może właśnie ona stanie się ulubioną odmianą.
Fasolka pinto to odmiana fasoli zwyczajnej, największą popularnością cieszy się w Ameryce Południowej i Północnej, jest między innymi ważnym elementem kuchni meksykańskiej oraz brazylijskiej, lubiana jest także w południowych stanach USA. Na świecie funkcjonuje pod różnymi nazwami, nawiązującymi do jej znaku rozpoznawczego - charakterystycznych cętek. Używana u nas hiszpańska nazwa pinto związana jest ze słowem „malować”, rzeczywiście - wiele osób porównuje te nasiona do małych dzieł sztuki malowanych przez naturę.
Z pewnością jest to bardzo wartościowy składnik, po który warto sięgać szczególnie w przypadku osłabienia, niedożywienia, diety wykluczającej mięso, a także dużej aktywności. Mogą ją jeść zarówno dzieci, jak i dorośli, kobiety w ciąży, a także sportowcy. Obecnie dietetycy są zdania, że warto przynajmniej część produktów odzwierzęcych zastępować roślinami strączkowymi, które nie tylko nie mają negatywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy, ale dodatkowo go wzmacniają. Warto zatem sięgać po różne rodzaje fasoli, żeby jak najbardziej urozmaicić dietę, ale także by odkrywać nowe smaki i możliwości kulinarne. Chociaż tak jak w przypadku innych odmian fasoli, również fasolę pinto gotować należy stosunkowo długo, wymaga też wcześniejszego moczenia, jednak z pewnością nie warto się tym zrażać, jej przyjemny wygląd, smak i przede wszystkim – zawartość składników odżywczych rekompensuje wszelkie trudności.
Fasola pinto – właściwości
Nasiona fasolki pinto są średniej wielkości, mają kolor beżowy i pokryte są malowniczymi bordowymi cętkami, poszczególne nasionka mogą dość znacznie różnić się od siebie. Po ugotowaniu ich wygląd się zmienia –nabierają koloru różowego, a plamki nie są już widoczne. Fasolka staje się wtedy słodkawa, miękka i kremowa, gotowa by wykorzystać ją w kuchni na wiele różnych sposobów.
W niektórych częściach świata jest jednym z podstawowych produktów żywnościowych, w połączeniu z produktami skrobiowymi takimi jak ryż czy chleb lub tortilla kukurydziana stanowi pożywny i bardzo sycący posiłek. Fasola pinto dostarcza dużej ilości białka (w połączeniu ze zbożami dostarczy kompletu aminokwasów niezbędnych człowiekowi), a także fosforu, żelaza, magnezu, manganu i potasu oraz witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego, B1 i B6. Dzięki tym wszystkim zaletom może stanowić ważny element diety osób narażonych na niedobory tych składników, wegetarian, sportowców czy kobiet w ciąży.
Fasolka pinto jest również bardzo polecana osobom zmagającym się z nadmiarem cholesterolu, badania wykazały, że może mieć pozytywny wpływ na aspekty z tym związane oraz że obniża ryzyko rozwoju chorób serca. W rozsądnych ilościach może być ona również spożywana przez diabetyków, ma dość niski indeks glikemiczny (dla ugotowanej fasoli IG= 39). Ze względu na bardzo dużą zawartość błonnika reguluje pracę jelit i pozostawia na długo uczucie sytości.
Fasola pinto a odchudzanie
Można powiedzieć, że fasola pinto właściwości odchudzających nie ma, jednak mimo wszystko jest polecana na diecie redukcyjnej. Przede wszystkim duża zawartość błonnika sprawia, że już niewielka porcja fasolki dodana do potrawy zapobiega szybkiemu pojawieniu się ponownie uczucia głodu. Suche nasiona zawierają 264 kalorii na 100g, przyjmuje się, że w takiej samej porcji ugotowanej fasolki pinto kcal = 143. Biorąc pod uwagę jak bogata w składniki odżywcze i pożywna jest ta odmiana, nie wydaje się to dużo.
Fasola pinto – wartości odżywcze w 100g
Wartość energetyczna - 1113 kJ / 264 kcal
Tłuszcz - 1,1 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,2 g
Węglowodany - 45 g,
w tym cukry - 0,6 g
Błonnik - 15 g
Białko - 11 g
Sól - 0 g
Fasola pinto – przepisy i zastosowanie
Jeśli chcemy wykorzystać ten zdrowy produkt w kuchni, a brakuje nam gotowych przepisów (może być ich mniej, niż w przypadku innych odmian, z uwagi na małą popularność), dobra wiadomość jest taka, że możemy użyć fasoli pinto w przepisach na jakikolwiek dania, w których użylibyśmy na przykład fasoli czerwonej. W Meksyku jest bardzo często używana do burrito, można z jej udziałem przygotować także ciekawe dania jednogarnkowe takie jak chili con carne (lub w wersji wegetariańskiej chili sin carne), gulasze, zupy, a także różnego rodzaju roślinne kotlety, pasty i pasztety. Może to być również świetny, pełen białka dodatek do sałatek. Bez względu na to, do jakiej potrawy zamierzamy wykorzystać fasolę pinto, z pewnością dzięki takiemu dodatkowi zyska ona solidną porcję niezbędnych składników odżywczych.
Zwolennicy wszelkich odmian fasoli z pewnością to wiedzą lub przynajmniej się domyślają – trafić można na fasolę pinto w przepisach na ciasta i desery. Kluczem jest tutaj jej kremowa konsystencja i lekko słodkawy smak, który czyni z niej wprost wymarzoną bazę dla ciast typu brownie, kremów lub tak zwanych kulek mocy. Odmiany tej można użyć również wszędzie tam, gdzie oryginalnie występuje fasola czerwona, pinto będzie zachowywać się bardzo podobnie. Zdecydowanie warto wykorzystać możliwość użycia fasoli do wyrobu domowych słodkości, szczególnie, jeśli zależy nam na „fit” deserach lub chcemy by strączki pojawiały się w diecie dzieci. W ten sposób oswajanie się z nimi staje się nie tylko łatwe, ale także bardzo przyjemne.
Fasola pinto – jak gotować?
Gotowanie różnych rodzajów fasoli wydaje się skomplikowane, głównie z powodu konieczności pamiętania o ich wcześniejszym namoczeniu, ale też dlatego, że nie każdy wie jak je gotować, żeby uniknąć uciążliwych wzdęć. Nie ma się czego bać, jest to bardzo proste.
Suche nasiona należy moczyć około 12 godzin. Nie ma konieczności trzymania ich w tym czasie w lodówce, o ile nie panują upały (jednak jeśli robimy to w bardzo ciepłym okresie, fasola pozostawiona poza lodówką mogłaby ulec fermentacji). Następnie należy je przepłukać, zalać świeżą wodą (bez soli!) i gotować do miękkości, czyli około godziny (trzeba sprawdzać, czy fasolka jest już miękka). Jeśli chcemy dodać soli, można to zrobić dopiero pod koniec gotowania, w przeciwnym razie nasiona mogą pozostać twarde.
Ugotowaną fasolę można trzymać w lodówce kilka dni, ale warto jej nadmiar także zamrozić. W takim stanie może czekać nawet kilka miesięcy aż będzie nam znów potrzebna. Mrożenie to świetna alternatywa puszek z fasolą, o które zresztą w przypadku pinto, z uwagi na jej małą popularność, jest dość trudno.
Jak wybrać najlepszą? Fasola pinto BIO
Fasolę pinto jest coraz łatwiej kupić. Najczęściej występuje w formie suszonej, ale przy odrobinie szczęścia można również nabyć ją w puszce. Jak wybrać tę najlepszą? Jeśli dokonamy dobrego wyboru, z pewnością docenimy smak i konsystencję tych kolorowych fasolek. Żeby uniknąć rozczarowań, warto sięgać po produkty sprawdzonych dostawców, a najlepiej – fasolę pinto BIO. Uprawy ekologiczne są gwarancją jakości, kontroluje się je od początku do końca, od nasionka, po gotowy produkt. Dzięki temu uniknąć można pozostałości chemicznych oprysków i innych substancji, które niekoniecznie chcielibyśmy spożywać i podawać swojej rodzinie. Sami również możemy do pewnego stopnia ocenić czy fasolki wyglądają zdrowo i zachęcająco - powinny być całe, nieuszkodzone i suche. To znak, że były dobrze przechowywane.