Filtry mineralne a bezpieczna ochrona przeciwsłoneczna

2018-06-08
Filtry mineralne a bezpieczna ochrona przeciwsłoneczna

Kiedy zaczyna się lato, a nawet trochę wcześniej, bo już w maju, większość z dorosłych może odłożyć „witaminę słońca” (chodzi oczywiście o witaminę D) na półkę i zacząć rozglądać się za filtrami przeciwsłonecznymi. Krótkotrwała ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne ma pozytywne skutki, dzięki temu organizm może wytworzyć wspomnianą już witaminę D3. Trzeba jednak podkreślić, że, po pierwsze, kluczem jest tu długość tego kontaktu, po drugie, potrzebna jest odpowiednia ochrona i wreszcie po trzecie - nie dotyczy to niemowląt. Należy je bezwzględnie chronić przed silnym słońcem (nawet krótka ekspozycja na palące promienie może doprowadzić do poparzenia, ze względu na to, że skóra maluchów jest bardzo cienka). Natomiast zbyt intensywne i długie przebywanie w pełnym słońcu może u każdego prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Promieniowanie UV jest bezlitosne. Czy jednak chemiczne filtry są bezpieczne? Może warto wybrać filtry mineralne?

Promieniowanie UV groźne dla zdrowia

Jeśli jeszcze nie jesteśmy przekonani, że warto zabezpieczać się przed promieniowaniem UV, pamiętajmy że konsekwencje zdrowotne mogą być bardzo dotkliwe:

 • przebarwienia
 • szybsze starzenie się - promieniowanie UVA niszczy włókna kolagenowe i elastynowe skóry, ponadto powoduje namnażanie się wolnych rodników
 • nowotwory skóry takie jak czerniak złośliwy, rak podstawnokomórkowy, rak kolczysto nabłonkowy
 • problemy z cerą - wypryski, przesuszenie, problemy z wydzielaniem sebum
 • oparzenia słoneczne, rumień słoneczny, a także stany zapalne skóry
 • nasilenie objawów chorób skóry takich jak: opryszczka, bielactwo nabyte, trądzik różowaty, choroba Dariera

Rodzaje filtrów

Do wyboru mamy filtry chemiczne i filtry mineralne. Istnieją również naturalne filtry, na przykład oleje pozyskiwane z pewnych roślin mają naturalne działanie promieniochronne. Dotyczy to np. masła kakaowego, masła shea czy też, znanego już z tych właściwości, oleju z pestek malin. Niestety zazwyczaj ochrona ta jest zbyt niska (często na poziomie SPF 2-4), a większość z nich działa tylko w zakresie UVB (a to UVA stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego), są również niestabilne. Z tego względu substancje te są wykorzystywane jedynie jako wspomagające w kosmetykach ekologicznych i naturalnych.

Filtry chemiczne wnikają w naskórek, dlatego nie pozostawiają na skórze charakterystycznej dla filtrów mineralnych białej powłoki. Między innymi z tego względu są chętnie wykorzystywane przez producentów i nabywane przez konsumentów. Trzeba jednak mieć świadomość, że substancje chemiczne zawarte w tych kremach nie są obojętne dla zdrowia. Powszechnie wiadomo, że mogą na przykład powodować podrażnienia i różnego rodzaju reakcje alergiczne, takie jak swędzenie czy pieczenie. Niestety to tylko wierzchołek góry lodowej.

Przykład? Ogromnym problemem jest substancja o nazwie oxybenzone (występuje również pod innymi nazwami), która jest bardzo często składnikiem chemicznych filtrów, ponieważ jest tania i łatwa do pozyskania. Ma ona za zadanie pochłanianie promieni UV. Udowodniono, że może zaburzać pracę hormonów, nie powinny go używać zwłaszcza kobiety w ciąży, karmiące i małe dzieci. Jest to substancja na tyle niebezpieczna, że na opakowaniu kosmetyku musi znajdować się odpowiednia informacja, jeśli ten ją zawiera. Pomimo, że wykazano już jak szkodliwe może być stosowanie tego składnika, wciąż na szeroką skalę używa się go w produkcji. Ponadto warto uważać na następujące substancje, które mogą przenikać do krwiobiegu i mają działanie estrogenne: ethylhexyl methoxycinnamate, homosalate, octyl methoxycinnamate, butyl methoxydibenzoylmethane (avobenzone), benzophenone-3, benzophenone-4, 4-methylbenzylidene camphor, octyl dimethyl PABA

Filtry mineralne?

Filtry mineralne działają na innej zasadzie. Nie wnikają w skórę, tylko pozostają na jej powierzchni i jak ekran odbijają promienie słoneczne. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka. Do grupy filtrów mineralnych zaliczają się dwa związki: dwutlenek tytanu (titanium dioxide) i tlenek cynku (zinc oxide). Mogą być z powodzeniem stosowane przez malutkie dzieci, osoby o wrażliwej skórze, alergików, kobiety w ciąży i karmiące. Nie trzeba aplikować ich na długo przed ekspozycją skóry na słońce, działają natychmiast po nałożeniu.

Filtry mineralne mają jeszcze jedną zaletę – są zdecydowanie bardziej fotostabilne, niż chemiczne, co oznacza, że nie tracą z czasem swoich właściwości promieniochronnych. Jeśli kupujemy filtry mineralne będące certyfikowanym ekologicznym produktem mamy pewność, że żadne dodatkowe składniki nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie. Przeciwnie – oleje roślinne wspomogą pielęgnację skóry, będą przeciwdziałały przesuszeniu i szybszemu starzeniu, a także degeneracji włókien kolagenowych.

Przegląd ekologicznych produktów z filtrem

Ochrona średnia SPF 15-25

 • Lekkie mleczko do opalania SPF 20 Madara - wyjątkowo lekka forma mleczka jest ideala dla każdego, kto nie lubi ciężkich, tłustych balsamów, bielących skórę. Zapewnia bardzo dobrą ochronę, jednocześnie pielęgnując. Może być stosowane na całe ciało i twarz.
 • Spacerowy krem na każdą pogodę SPF 25 MomMe – to idealne połączenie kremu pielęgnacyjnego z ochroną przeciwsłoneczną, jak sama nazwa wskazuje, może być używany zarówno zimą, jak i latem (jednak dla niemowląt i małych dzieci ta ochrona również będzie zbyt słaba latem).
 • Krem na słonce z rokitnikiem i oliwą z oliwek Eco Cosmetics SPF 25 – kombinacja rokitnika i oliwy z oliwek w kosmetykach Eco Cosmetics na słońce chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem i jednocześnie zapobiega jej odwodnieniu.

Ochrona wysoka SPF 30-50+

 • Krem na słońce dla dzieci SPF 45 Eco Cosmetics - krem na słońce z mineralnymi filtrami przeciwsłonecznymi chroni delikatną skórę niemowląt i dzieci przed promieniowaniem UVA i UVB. Jest wodoodporny, a więc idealny dla małych amatorów kąpieli wodnych. Tonowany (w kolorze opalenizny) dzięki dużej zawartości rokitnika.
 • Krem na słońce dla dzieci Neutral SPF 50+ Eco Cosmetics - maksymalna ochrona delikatnej i bardzo wrażliwej skóry niemowląt i dzieci przed promieniowaniem słonecznym. Krem na słońce SPF 50+ NEUTRAL oferuje szerokopasmową ochronę przeciw promieniowaniu UVA-B-C, a przy tym może być używany nawet przez alergików.
 • Mleczko przeciwsłoneczne Sport SPF 50+ Biosolis - wodoodporne mleczko, które zapewnia naturalną, najwyższą ochronę przeciwsłoneczną. Dzięki specjalnej formule doskonale sprawdza się w czasie upawiania sportu, również w pełnym słońcu. Mleczko utrzymuje się na skórze i nie spływa do oczu.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel