Herbata rooibos – zdrowy napar z czerwonokrzewu

2020-08-21
Herbata rooibos – zdrowy napar z czerwonokrzewu

Herbata rooibos – co to jest i skąd pochodzi?

Coraz popularniejszy rooibos to napar z liści afrykańskiego czerwonokrzewu. Do Europy trafił po raz pierwszy na początku XX wieku. Nazwa, która się utarła może być myląca - rooibos nie jest spokrewniony z herbatą (Camellia sinensis), którą znamy jako zieloną, czarną czy czerwoną. Wiele osób myli go szczególnie z tą ostatnią, jednak to zupełnie inna roślina, różni się też znacząco smakiem, aromatem i właściwościami. Liście o kształcie igiełek rosną na krzewach o wysokości 1-2 m, ich zbiory zaczyna się w czasie afrykańskiego lata i trwają aż do jesieni, po zebraniu poddaje się je fermentacji, a następnie suszy. Istnieje również niefermentowana wersja tej herbaty, dużo mniej popularna - to rooibos zielony o lekko trawiastym smaku.

Herbata rooibos – właściwości

Gotowy napar z liści czerwonokrzewu ma piękną rubinową barwę, jej intensywność zależy od ilości użytego suszu. Aromat jest słodki i bardzo wyrazisty, niektórzy od razu zakochują się w nim bez pamięci, inni potrzebują czasu, żeby się do niego przyzwyczaić. Smak często określa się jako „miodowy”, jest łagodny i przyjemny. Niektórzy, zwłaszcza przyzwyczajeni do goryczki herbaty czarnej lub zielonej, mogą uznać go za lekko mdlący, to dlatego, że słodycz naparu nie jest niczym przełamana, herbata rooibos zawiera bardzo niewiele garbników odpowiedzialnych za obecność smaku gorzkiego. To świetna wiadomość dla osób zwykle słodzących gorące napoje, ale również dla dzieci, którym najczęściej napar z czerwonokrzewu od razu przypada do gustu.

Jeśli natomiast ktoś chciałby skorzystać z jego właściwości prozdrowotnych, a brakuje mu czegoś, co przełamie słodycz, doskonałym pomysłem jest zakup herbaty rooibos z dodatkami smakowymi, szczególnie sprawdzają się w tej roli lekko piekące przyprawy korzenne (można oczywiście również dosypywać je po prostu do czystego naparu).

Ważną informacją jest to, że rooibos nie zawiera kofeiny. Wiele osób lubi relaksować się wieczorem z herbatą (np. Pukka herbatą), a wypicie czarnej lub zielonej herbaty (np. herbaty Dary Natury), może bardzo utrudnić zasypianie. W tym przypadku nie tylko nie ma takiego problemu, ale dodatkowo napar z czerwonokrzewu działa relaksująco. Jego liście są bogate w przeciwutleniacze, podobnie jak popularna herbata, ale w przeciwieństwie do niej nie zawierają przy tym kwasu szczawiowego. Jeśli zatem ktoś jest zmuszony go unikać, na przykład z powodu zagrożenia kamicą nerkową, z powodzeniem może zastąpić herbatą rooibos pite do tej pory napary. Liczne antyutleniacze przyczyniają się do ogólnej poprawy stanu zdrowia, zapobiegają uszkodzeniom komórek i ich przedwczesnemu starzeniu, chronią także układ krążenia.

Pijąc herbatę rooibos możemy dostarczyć sobie potasu, magnezu, wapnia i innych soli mineralnych. Co ważne, ich przyswajanie nie jest utrudnione przez związki takie jak kofeina czy taniny, to dlatego można ją także pić w okolicy posiłków (w przypadku zwykłej herbaty czy kawy zaleca się ok. godzinną przerwę). Napar ma właściwości przeciwbakteryjne i dzięki zawartości roślinnych związków bioaktywnych takich jak flawonoidy może zadziałać wspomagająco przy różnego rodzaju problemach, w tym również skórnych.

Rooibos – parzenie

W przypadku herbaty rooibos parzenie może sprawiać kłopot wyłącznie z jednego powodu - trzeba mieć na uwadze, że bardzo drobne listki mogą być problemem dla grubych oczek tradycyjnych zaparzaczy. Dlatego warto używać papierowych filtrów lub ekologicznych saszetek do parzenia herbaty, ewentualnie bardzo drobnych sitek.

Na filiżankę powinno się zużyć łyżeczkę suszu, po zalaniu go wodą o temperaturze 95° C napar powinien być gotowy po 4-5 minutach, im dłużej odczekamy, tym będzie mocniejszy. Dodatkowo jeśli zależy nam na bardzo intensywnym smaku i aromacie, można użyć odrobinę więcej liści, natomiast w przypadku łagodnego naparu warto odpowiednio zmniejszyć ich ilość. Do suszu można dorzucać różne dodatki np. suszone owoce, kwiaty i przyprawy, ale można również kupić gotowe mieszanki.

Rooibos – przeciwwskazania

Herbata rooibos jest uważana za niemal idealną, żadne badania nie potwierdziły jakichkolwiek skutków ubocznych jej picia. Pojawiają się jedynie doniesienia, że ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z chorobami wątroby, jednak nie są one potwierdzone. W przypadku poważniejszych chorób i przyjmowania leków najlepiej skonsultować się z lekarzem i dopytać czy związki zawarte w napoju z czerwonokrzewu nie zaburzą ich wchłaniania lub nie wejdą z nimi w reakcję. Wciąż trwają badania nad prozdrowotnymi właściwościami herbaty rooibos i przeciwwskazaniami, które ewentualnie mogłyby być przeszkodą w jej regularnym piciu.

Herbata rooibos dla dzieci?

Napar z czerwonokrzewu jest idealną propozycją dla dzieci, w tym nawet dla niemowląt po 6. miesiącu życia, oczywiście nie powinno się go dosładzać. Zazwyczaj jego smak jest szybko akceptowany. Podstawowym napojem powinna być dla dzieci woda, jednak bezpieczne napary mogą być przyjemną i zdrową odmianą. Ponieważ herbata rooibos wpływa dobrze na trawienie i pomaga się odprężyć może być remedium na bóle brzucha wywołane nadmiarem bodźców, stresem w szkole lub niestrawnością. Ze względu na brak kofeiny nie ma ryzyka negatywnego wpływu na układ nerwowy czy zachowanie maluchów, herbatka nie działa też uzależniająco w przeciwieństwie do czarnej herbaty podawanej czasem dzieciom.

Czy można pić herbatę rooibos w ciąży i w czasie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży, połogu oraz karmiące mogą bez obaw sięgać po ten zdrowy napój. Niektórzy uważają nawet, że herbata rooibos pozytywnie wpływa na laktację, być może ze względu na działanie odprężające (stres jest jednym z najważniejszych czynników wpływających negatywnie na produkcję mleka). Przede wszystkim jednak napar nie zawiera pobudzających substancji i uzupełnia dietę w przeciwutleniacze i liczne sole mineralne, co może wspomóc organizm w trudnych dla niego momentach. Rooibos może także łagodzić mdłości wywołane ciążą, jednak trzeba najpierw przekonać się czy jego smak będzie nam odpowiadał w tym szczególnym czasie.

Rooibos – herbata dla każdego

Napar z czerwonokrzewu został u nas rozsławiony głównie jako łagodny, bezkofeinowy napój dla dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących. Chociaż rzeczywiście dobrym pomysłem jest picie herbaty rooibos w ciąży czy karmiąc niemowlę, jednak lista osób, które mogą zyskać na jej stosowaniu jest dużo dłuższa.

Kto skorzysta pijąc herbatę rooibos?

  • osoby cierpiące na bezsenność, rozdrażnione i nerwowe
  • nadwrażliwi na kofeinę
  • ludzie starsi m.in. ze względu na obecność w naparze potasu
  • sportowcy - ze względu na dużą zawartość związków bioaktywnych napar może wspomagać procesy regeneracyjne
  • ludzie zmagający się z problemami trawiennymi takimi jak biegunki, mdłości, zaparcia, bóle brzucha
  • zmagający się z problemami skórnymi takimi jak trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty czy poparzenia słoneczne (można go również stosować zewnętrznie jako kosmetyk)
  • osoby zagrożone rozwojem cukrzycy typu II
  • wszyscy, którzy muszą unikać kwasu szczawiowego
  • przyzwyczajeni do popijania posiłku ciepłym napojem (kawa i herbata zaburzają przyswajanie żelaza)
  • osoby na diecie redukcyjnej – choć nie ma rooibos właściwości odchudzających, filiżanka naparu o przyjemnym smaku może zastąpić słodką przekąskę

W naszej ofercie można również znaleźć rooibos herbaty Yogi Tea takie jak: Wykwintny rooibos 30,6g czy Spokojny sen rooibos, rumianek i wanilia BIO 30,6g. Polecamy także nasze ekologiczne herbatki owocowe, które zawierają roślinne związki bioaktywne.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel