Jak wybrać najlepszy olej zimnotłoczony?

2021-07-09
Jak wybrać najlepszy olej zimnotłoczony?

Tłuszcze są bardzo ważnym elementem dobrze zbilansowanej diety. Powinny stanowić około 30% dziennej wartości energetycznej, jednak by nam służyły, muszą być dobrej jakości. Tak zwane złe tłuszcze, a także źle stosowane mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, dlatego podstawowym źródłem tłuszczów w diecie powinny być nierafinowane oleje tłoczone na zimno. Jak wybrać najlepszy olej zimnotłoczony, czym kierować się przy zakupie i jak go stosować w kuchni?

Olej zimnotłoczony - co to znaczy?

Oleje roślinne cieszą się coraz większą popularnością, dzięki wzrostowi świadomości tego, jak istotnym są składnikiem w codziennej diecie już od pierwszych miesięcy życia. Są one niezbędne do przyswajania witamin, odpowiadają za stan naszej skóry i włosów, między innymi im zawdzięczamy też poprawnie funkcjonujący układ hormonalny. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym prawidłowo rozwija się mózg i wzrok, a jednym z najlepszych ich źródeł jest właśnie dobrej jakości olej zimnotłoczony.

Tłoczenie na zimno odbywa się w temperaturze niższej niż 40°C. To bardzo ważne, ponieważ daje gwarancję, że nie zostały zniszczone niezbędne nam składniki. Wysoka temperatura, która wytwarza się w czasie bardzo szybkiego tłoczenia na dużą skalę powoduje również powstawanie wolnych rodników w wyniku utleniania się kwasów tłuszczowych. W efekcie otrzymujemy olej nie przynoszący wiele korzyści, a nawet taki, który długofalowo będzie szkodził. Najlepsze produkty powstają przy wytłaczaniu świeżych nasion i orzechów za pomocą prasy ślimakowej.

Jak wybrać najlepszy olej tłoczony na zimno?

Najlepszy olej zimnotłoczony to ten nierafinowany, czyli nieoczyszczany, który zachowuje maksymalną ilość wartościowych składników. Ponadto ważne, by był od samego początku poprawnie przechowywany, niestety zarówno zbyt wysoka temperatura, jak i światło słoneczne powodują szkodliwe procesy utleniania kwasów tłuszczowych. Najlepszy będzie olej zapakowany w ciemne, światłochronne szkło. Dobrze, jeśli będzie trzymany od początku w lodówce. Zwróć również uwagę na certyfikat ekologiczny - dobry surowiec oraz odpowiedni proces produkcji i sposób przechowywania to klucz do sukcesu.

Istnieje wiele rodzajów olejów, wytłoczyć je można (w mniejszej lub większej ilości) ze wszystkich orzechów lub nasion, zawierających tłuszcz. Zatem jak wybrać najlepszy olej zimnotłoczony, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom? Dietetycy nie mają wątpliwości, że jedną z najważniejszych zasad dobrze zbilansowanej diety jest różnorodność, dlatego warto mieć w domu kilka butelek z różnymi olejami i używać ich zamiennie. Szczególnie, że każdy z nich ma inny, niepowtarzalny smak, który pasuje do innych dań. To bogactwo smaków i wartościowych składników przekłada się na chętne jedzenie zdrowych potraw, dlatego jak najszybciej wybierz swoje ulubione oleje i ciesz się ich smakiem i właściwościami prozdrowotnymi.

Najlepsze rodzaje olejów zimnotłoczonych (do stosowania na zimno)

  • Olej zimnotłoczony lniany. To jeden z najbardziej znanych olejów stosowanych na zimno, który podbił serca wielbicieli zdrowego stylu życia i do tej pory uważany jest za jeden z najzdrowszych wyborów żywieniowych. Ceniony jest głównie za bogactwo kwasów omega-3, których tak często brakuje w naszej diecie. Olej lniany wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu we krwi, poprawia również wygląd skóry i wspomaga leczenie problemów skórnych. Jest również bardzo lubiany na swój wyjątkowy smak. Dawniej był spożywany przez naszych przodków, dodawano go najczęściej do kasz i podobnie można stosować go dzisiaj. Nadaje się również do zup i sałatek, a niektórzy uwielbiają maczany w nim chleb.
  • Olej zimnotłoczony z dyni. Wyróżnia się wyjątkowo głębokim, orzechowym smakiem, który doda wyrazu wszystkim Twoim daniom. Pasuje nie tylko do dań wytrawnych – chleba, sałatek, sosów, zup czy kasz, ale także do deserów i owoców. W Austrii, która słynie z doskonałej jakości pestek dyni, podaje się go z lodami waniliowymi. Można również zacząć z nim dzień, dolewając odrobinę tego oleju do porannej owsianki lub jaglanki. Jest bardzo zdrowy, szczególnie dla mężczyzn, może bowiem wspomóc ich w początkowej fazie rozrostu prostaty. Stosuje się go również jako element kuracji przeciw pasożytom, a także przy różnego rodzaju problemach trawiennych.
  • Olej zimnotłoczony rzepakowy. Na rynku jest kilka rodzajów oleju rzepakowego, jednak najzdrowszy i najbogatszy w cenne kwasy omega-3 jest nierafinowany olej zimnotłoczony rzepakowy. Jest on wyjątkowo wytrzymały jak na tego rodzaju oleje, dlatego można go podgrzewać do temperatury około 190°C. Mimo to zdecydowanie lepiej używać go na zimno, dzięki czemu zachowa wszystkie wartości, za której jest tak ceniony. Można go stosować do maczania chleba, surówek i sałatek, zup tuż przed podaniem, kasz i wielu innych potraw. Ma delikatny smak i jest szczególnie polecany dla dzieci.
  • Olej zimnotłoczony z czarnuszki. Uważa się go za panaceum, radzi sobie z tyloma dolegliwościami, że czarnuszkę określa się niekiedy mianem „czarnego złota”. Wyróżnia się korzenno-ziołowym, świeżym smakiem, a ponieważ jest on bardzo intensywny, niektórzy go uwielbiają, a inni za nim nie przepadają. Warto się jednak przekonać, ponieważ czarnuszka radzi sobie z przeziębieniami i wspomaga przy alergiach. Olej tłoczony z tych czarnych ziaren jest naturalnym antybiotykiem. Bardzo często sięga się po niego w okresie nasilonych infekcji u dzieci i dorosłych. Jeśli intensywny smak byłby przeszkodą w jego regularnym stosowaniu, łatwo możesz poradzić sobie z tym problemem podając go na łyżce razem z naturalnym owocowym syropem lub miodem.
  • Olej zimnotłoczony z wiesiołka. Uważa się go za szczególnie sprzyjający kobietom, pomaga bowiem przy wielu dolegliwościach, związanych z układem hormonalnym, menopauzą i bolesnymi miesiączkami. Wspiera również organizm w walce z problemami skórnymi, dlatego każdy może spokojnie sięgać po tej zdrowy olej. Stosuj go leczniczo, podając na łyżeczce, ale możesz również dodawać go do codziennych potraw (oczywiście już po ich ugotowaniu). Nie zależy przesadzać z jego ilością ze względu na dużą zawartość kwasów omega-6, a jeśli chcesz go używać dużo, powinieneś dodać do jadłospisu więcej źródeł kwasów omega-3.  
  • Olej zimnotłoczony z ogórecznika. Olej z nasion ogórecznika jest doceniany zarówno przez dietetyków, jak i przez kosmetologów. Zawiera bardzo dużą ilość kwasu gamma-linolenowego o działaniu przeciwzapalnym, ujędrniającym i natłuszczającym. Najczęściej stosowany jest jako kosmetyk do skóry z problemami takimi jak AZS, egzema czy łuszczyca, można go również dodawać do kremów dla cery dojrzałej oraz odżywek do włosów.

Czy można stosować olej zimnotłoczony do smażenia?

Smażenie odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. W procesie tym nie tylko bezpowrotnie zostaje utraconych wiele dobroczynnych składników, na przykład witamin, ale również tworzy się wiele szkodliwych, a nawet niebezpiecznych związków. Im więcej w oleju znajduje się wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym gorszy efekt będzie miało smażenie, dlatego właśnie najzdrowsze tłuszcze zazwyczaj można stosować tylko na zimno.

Najlepiej jest unikać smażenia, nie używać tłuszczu lub smażyć na emulsji złożonej z wody i tłuszczu, co zapobiega jego zbyt dużemu rozgrzewaniu. Im krócej trwa cały proces, tym lepiej. Na czym smażyć? Najlepiej używać do tego celu dobrej jakości oliwy, która zawiera mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i substancji katalizujących proces utleniania, za to dużo polifenoli, które mają działanie antyoksydacyjne. Dobrze w tej roli sprawdza się również olej zimnotłoczony z awokado (spełnia te same warunki). Olej kokosowy również może być używany do smażenia, ze względu na jego stabilność w wysokiej temperaturze, jednak zdrowszym wyborem będą te wskazane wyżej.

Jak przechowywać olej zimnotłoczony?

Jeśli zastanawiasz się jak przechowywać olej tłoczony na zimno, który właśnie kupiłeś, kieruj się informacją na etykiecie. W przypadku większości nierafinowanych produktów najlepszym miejscem będzie lodówka. Bardzo ważne jest również przestrzeganie terminu ważności. Niektóre oleje, na przykład olej rzepakowy zimnotłoczony, można przechowywać 6 miesięcy od daty wytłoczenia, inne jedynie 2 lub 3 miesiące. Zwróć uwagę, że nie ma znaczenia czy butelka została otwarta, czy nie.  

Olej zimnotłoczony do twarzy i włosów?

Olej tłoczony na zimno to nie tylko fantastyczny sposób na poprawę stanu zdrowia, może być także elementem pielęgnacji. Cenne składniki, które znajdują się w nasionach i orzechach są niezbędne, by utrzymać dobry stan skóry, włosów i paznokci, dlatego dieta zawierająca odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów sprawia, że wyglądamy dużo lepiej. Włosy są sprężyste, skóra jędrna, a paznokcie mocne. Jednak zdrową dietę warto uzupełniać świadomą, naturalną pielęgnacją, w której również na pomoc mogą ruszyć oleje ekologiczne.

Olej zimnotłoczony na włosy będzie dobrym pomysłem jako składnik, który samodzielnie możesz wmieszać w swoje ulubione produkty tuż przed użyciem. Zastosuj taki dodatek do naturalnych kosmetyków do włosów, jeśli borykasz się z puszącymi się i suchymi włosami. Często w takiej sytuacji szukamy odżywek nawilżających, jednak żadne składniki nie będą w stanie utrzymać wilgoci wewnątrz włosa, jeśli nie zadbamy o odpowiednie natłuszczenie. Dlatego świetnym pomysłem jest tak zwane olejowanie, czyli nakładanie oleju tłoczonego na zimno na włosy i pozostawienie go na jakiś czas. Można również dodawać odrobinę oleju do wybranej odżywki. Wybór oleju powinien zależeć od porowatości włosów, jedynym skutecznym sposobem na znalezienie tego najodpowiedniejszego dla Ciebie jest metoda prób i błędów.

Kupując naturalne kosmetyki do twarzy, warto również zaopatrzyć się w oleje. Szczególnie godne polecenia są oleje Etja, firmy, która specjalizuje się w produkcji olejków eterycznych i olejów kosmetycznych. Oleje roślinne są niezastąpionym składnikiem gotowych kosmetyków, ale możesz ich również dowolnie używać w swojej pielęgnacji, na przykład dodając odrobinę do kremu, stosując do naturalnego oczyszczania skóry twarzy czy masażu. Wybranie idealnego oleju zimnotłoczonego do twarzy nie jest łatwe, warto kierować się wskazaniami producenta, jednak znów najlepszą metodą będą próby. Pamiętaj, że cierpliwość popłaca, a skóra z pewnością odwdzięczy się za starania pięknym, promiennym wyglądem, który Cię zaskoczy.

 

Jeśli szukasz zdrowych i wartościowych ekologicznych, nierafinowanych olejów zimnotłoczonych zajrzyj do naszego sklepu ekoAleja.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel