Jakie olejki eteryczne łagodzą objawy alergii?

2021-08-13
Jakie olejki eteryczne łagodzą objawy alergii?

Naturalne olejki eteryczne od wielu stuleci uznawane są za remedium na różne choroby i dolegliwości. Czy wiesz, że mogą one znacząco poprawić komfort życia wszystkich alergików? Oto nasze porady dotyczące ich stosowania!

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to związki lotne, pozyskiwane z roślin (kłączy, liści, kwiatów, korzeni, łodyg, kory, a nawet owoców i nasion). Na całym świecie jest ponad 2 tysiące roślin, z których są wydobywane, dlatego też pomagają na tak wiele różnych dolegliwości. Nauka zajmująca się działaniem i zastosowaniem olejków eterycznych to aromaterapia, znana ludziom od zarania dziejów.

Działanie olejków eterycznych

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, olejki eteryczne mogą pomagać alergikom, ale to nie jedyny zbawienny wpływ, jaki mają! Niektóre z nich działają wiruso- i bakteriobójczo, inne udrażniają drogi oddechowe, a jeszcze inne mają działanie uspokajające oraz relaksujące, eliminują stres i ułatwiają zasypianie. Co więcej, wiele z nich świetnie działa na kondycję skóry, np. zwalcza wypryski czy trądzik, a także wspiera układ mięśniowy, m.in. po wysiłku.

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów. Oto kilka najczęściej wykorzystywanych:

 • Punktowo na skórę – np. olejek z drzewa herbacianego stosowany jest punktowo na wypryski na cerze. Wysusza zmiany, łagodzi zaczerwienienia i zmniejsza wypukłości.
 • W kominkach do wosków i olejków – dolanie kilku kropel olejku eterycznego do wody i odpalenie kominka może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie. Np. olejek lawendowy ułatwia zasypianie, a olejek z róży pomaga ukoić nerwy.
 • Do masażu – wbrew pozorom olejków eterycznych często używa się do masażu. Oczywiście nie są one stosowane solo, a w połączeniu z olejem bazowym, jednak dodanie kilku kropli np. olejku miętowego lub eukaliptusowego do oliwki nie tylko całkowicie zmienia doznania płynące z masażu, ale także sprawia, że mięśnie jeszcze bardziej się rozluźniają.
 • W dyfuzorach – istnieją specjalne dyfuzory, które ułatwiają dozowanie olejku eterycznego do powietrza. To dobre rozwiązanie np. w domach, w których mieszkają dzieci i nie ma możliwości odpalenia kominka ze świeczką.
 • Do inhalacji – wiele osób inhaluje się olejkami eterycznymi (oczywiście rozcieńczonymi), np. tymiankowym, sosnowym czy anyżowym. Jest to pomocne w łagodzeniu kataru i kaszlu.
 • W kąpieli – dolanie kilku kropli olejku eterycznego do wody może sprawić, że codzienny rytuał higieniczny stanie się sesją aromaterapii.
 • Okłady – wystarczy nasączyć materiał olejkiem eterycznym zmieszanym z wodą i przyłożyć w miejsce, które tego wymaga. Chłodne okłady pomogą przy migrenie i opuchliznach, a ciepłe kompresy przy bólach mięśni i stanach zapalnych.

Jak zwalczyć objawy alergii dzięki olejkom eterycznym?

Olejki eteryczne są często stosowane jako naturalny sposób na łagodzenie objawów alergicznych. Szczególnie chętnie sięgają po nie mamy, które nie chcą lub nie mogą podać dziecku żadnych leków. Najczęściej stosowane etja olejki eteryczne przy alergii to:

 • Olejek miętowy – udrażnia drogi oddechowe i ułatwia oddychanie.
 • Olejek eukaliptusowy – sprawdza się przy zatkanych zatokach, gdyż pomaga pozbyć się zalegającej w nich wydzieliny.
 • Olejek cytrynowy i pomarańczowy – pomagają oczyścić powietrze i ukoić organizm.
 • Olejek lawendowy – może być stosowany do inhalacji pomagających pozbyć się kaszlu i kataru.
 • Olejek z drzewa herbacianego – również udrożnia drogi oddechowe.

Olejki eteryczne na alergiczne zmiany skórne

Oczywiście alergia to nie tylko katar, kaszel i łzawiące oczy. To także różnego rodzaju problemy skórne, które także można złagodzić przy pomocy etja olejków eterycznych. Jednym z rodzajów, który warto mieć w swojej kosmetyczce, jest olejek różany. Pomaga on goić się ranom powstałym na skutek drapania wysypki, a do tego działa łagodząco i spłyca powstałe już blizny. Olejek geraniowy z kolei, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, więc jest niezwykłe przydatny przy ostrych stanach zapalnych skóry. Podobnie działa olejek imbirowy, który rewelacyjnie koi powstałe na skórze wysypki czy zaczerwienienia. Warto także zaopatrzyć się w olejki cytrusowe (cytrynowy, pomarańczowy czy z bergamotki), które działają odkażająco i wspomagają leczenie infekcji skórnych, również tych spowodowanych przez alergię.

Stosowanie olejków eterycznych wymaga ostrożności

Pamiętaj jednak, żeby być ostrożnym podczas stosowania olejków eterycznych. Mimo że są to produkty ekologiczne, one także mogą uczulić, jak wszystkie kosmetyki naturalne. Dlatego, zanim, np. zdecydujesz się na nałożenie czegoś na skórę, zrób próbę uczuleniową, a przed umieszczeniem dużej ilości olejku w dyfuzorze, zacznij od niewielkiej ilości, a później stopniowo ją zwiększaj.

Olejki eteryczne u niemowląt z alergią

Jeśli chodzi o podawanie naturalnych olejków eterycznych niemowlętom, to mogą być one stosowane, ale warto uprzednio skonsultować się z lekarzem, który uzna czy jest to bezpieczne. Najczęściej rodzice niemowląt z alergią korzystają z olejku majerankowego, który pomaga na katar, a także z eukaliptusowego i lawendowego, które pomagają dziecku zasnąć i udrożniają drogi oddechowe.

Wyposaż się w odpowiednie dla siebie olejki eteryczne i ciesz się naturalnymi kosmetykami, które działają wielotorowo!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel