Jakie są rodzaje i typy mąk oraz do czego ich używać?

2021-10-15
Jakie są rodzaje i typy mąk oraz do czego ich używać?

Wyobraź sobie zapach świeżo upieczonego chleba, słodycz ciastek, tortów i naleśników oraz smak własnoręcznie zrobionych makaronów. Wszystko to powstaje dzięki mące. To niezbędnik w każdej kuchni, który towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Nie sposób jej niczym zastąpić. To dzięki niej można piec, smażyć i gotować przeróżne pyszności, bez których nie potrafimy się obejść.

Jak powstaje mąka?

Czy wiesz, co dzieje się na długo przed tym, zanim mąka znajdzie się w Twojej kuchni, a pachnące wypieki, czy różnorodne makarony na Twoim stole? Wszystko zaczyna się od ziarna, które musi ulec mechanicznemu rozdrobnieniu.

Z czego składa się ziarno użyte do produkcji mąki?

  • bogate w błonnik otręby
  • bielmo zawierające białko i węglowodany
  • pełen składników odżywczych zarodek.

W dzisiejszych czasach, produkcja mąki opiera się na wykorzystywaniu specjalistycznych urządzeń, które oddzielają centralną części ziarna od jego zewnętrznej warstwy. W ten sposób, z rozdrobnionego bielma, wytwarzana jest mąka, a oddzielona warstwa tworzy otręby. Do produkcji mąki jasnej używa się tylko bielma ziarna - w przeciwieństwie do mąki pełnoziarnistej, gdzie wykorzystuje się całe ziarno.

Jakie są rodzaje mąk

Dzięki mące, możesz piec, między innymi chleb lub ciasto, oraz robić pierogi, makaron żytni i placuszki. Obecnie rozróżniamy wiele rodzajów i typów mąk. Najbardziej znana i powszechnie używana jest mąka pszenna. Także mąka żytnia, kukurydziana, czy orkiszowa, z których można przygotować rozmaite, zdrowe, bogate w białko potrawy. Mąka z ryżu, z ciecierzycy, czy z takich roślin jak quinoa, teff i amarantus, stają się coraz bardziej popularne przy okazji przeróżnych eksperymentów w kuchnia. Natomiast mąka migdałowa, czy mąka kokosowa, mogą być doskonałą bazą do słodkich wypieków.

Ten typ tak ma, czyli od czego zależy typ mąki

Typ mąki to zawartość substancji mineralnych, tak zwanego popiołu. Czy jest popiół? Określenie to pochodzi od procesu ustalania zawartości minerałów, który polega na umieszczaniu próbki mąki w porcelanowym tygielku. Próbka ta spalana jest przez godzinę w specjalnie do tego przygotowanym piecu, w bardzo wysokiej temperaturze, która sięga 950°C. Pozostałością po spaleniu są substancje mineralne, które tworzą popiół. Typ mąki to zatem pozostałość popiołu mierzona w procentach i pomnożona przez 1000.

  • typ 2000 to mąka żytnia razowa, zawartość popiołu wynosi około. 2%
  • typ 1850 to mąka pszenna razowa, w której zawartość popiołu, w przybliżeniu, to. 1,85%
  • typ 1400 to mąka żytnia, o zawartość popiołu ok. 1,4%
  • typ 850 - mąka pszenna, chlebowa – ok. 0,85% zawartości popiołu
  • typ 720 - żytnia pytlowa, z ok. 0,72% popiołu
  • typ 550 - powszechnie znana, mąka luksusowa – zawartość popiołu ok. 0,55%
  • typ 450, czyli mąka tortowa, o zawartości popiołu nie większej niż 0,45%

Im wyższa liczba, tym zawartość minerałów w mące jest większa. Jednocześnie, mąka jest też ciemniejsza i grubiej rozdrobniona. Natomiast mąka jaśniejsza, choć bardziej delikatna, pozbawiona jest wysokiej ilości minerałów i błonnika.

Jaki rodzaj mąki do ciasta, a jaki na chleb?

Różnego rodzaju typy i rodzaje mąk są dedykowane dla danego rodzaju wypieków i dań oraz, niewątpliwie, urozmaicają codzienne przygotowywanie posiłków. Do wypieku prawdziwej, włoskiej pizzy, nadaje się mąka typu 00, której nie wykorzystasz do niczego innego. Mąkę typu 450, tortową, wykorzystasz natomiast na wiele sposobów. Upieczesz dzięki niej bułki, ciasta i ciasteczka, a po mąkę wrocławską (typ 500) sięgniesz przy smażeniu różnych placków i naleśników.

Mąka poznańska, także typ 500, idealnie nadaje się na pierogi i kluski oraz jako zasmażka do sosów. Podobnie krupczatka, która przyda się też do pieczenia babek i ciast z owocami. Typ 550, czyli mąka luksusowa, jest idealna do ciasta drożdżowego. Mąka pszenna bułkowa (650) i chlebowa (750 i 850) oraz mąki pełnoziarniste (od 1850 do 3000) wykorzystasz podczas pieczenia chleba.

Mąka ekologiczna - mąka inna niż wszystkie

W przypadku osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe, różnorodne typy mąki oraz żywność ekologiczna, stają się niezastąpione. Także dla osób, którym bliskie są zasady zdrowego odżywiania, wysokiej jakości mąki, na pewno przypadną do gustu.

Mąka ekologiczna pozwala wzbogacić dietę o wartościowe składniki odżywcze. Przy jej produkcji liczy się dosłownie wszystko, od ziemi, na której rośnie ziarno, po produkcję i jej kontrolę. Wszystkie te procesy sprawiają, że mąka, jak i pozostała żywność ekologiczna, po którą sięgasz, jest godna Twojego zaufania.

Dla kogo mąka bezglutenowa?

Mąka bez glutenu to alternatywa dla tradycyjnej mąki pszennej. Może być używana przez osoby mierzące się z nietolerancją glutenu oraz z celiakią i licznymi alergiami pokarmowymi. Do najpopularniejszych mąk bezglutenowych należy mąka kukurydziana, mąka gryczana, mąka ryżowa, a także mąka z tapioki, mąka z ciecierzycy oraz bezglutenowe mąki owsiane, amarantusowa, jaglana i kokosowa.

pixel