Jakie właściwości ma cynk i jakie są jego najlepsze źródła?

2021-05-28
Jakie właściwości ma cynk i jakie są jego najlepsze źródła?

Poznaj właściwości cynku

Zapewnienie swojemu organizmowi odpowiednich składników mineralnych jest warunkiem koniecznym do tego, aby mógł on funkcjonować w pełni poprawnie oraz rozwijać się. Jednym z najważniejszych tego typu substancji jest cynk. Co ciekawe – dopiero w 1957 roku w pełni rozpoznano właściwości cynku oraz działanie cynku oraz uznano go za minerał, który jest absolutnie konieczny do tego, aby ludzki organizm mógł funkcjonować tak, jak należy. Należy być świadomym, że do najważniejszych właściwości cynku jest wpływ na prawidłowy przebieg kluczowych procesów enzymatycznych, ponieważ jest on elementem składowym kilkuset bardzo ważnych enzymów w naszym organizmie. Przyspiesza on wiele procesów metabolicznych, do których dochodzi w ciele człowieka, wspiera pracę układu immunologicznego, ma także udział w przemianach metabolicznych węglowodanów, tłuszczy i białek. Jeżeli chodzi o działanie cynku to ma on pozytywny wpływ na zdrowie błon komórkowych i śluzowych. Cynk przechowywany jest w naszym organizmie przede wszystkim w kościach oraz mięśniach szkieletowych – znajduje się w nich około 90% całkowitego poziomu tego niezwykle ważnego pierwiastka w naszym ciele. Bardzo ważna, ale niewielka ilość cynku znajduje się także w osoczu i wynosi około 0,1% ogólnej zawartości cynku w całym organizmie.

Cynk właściwości – co powoduje niedobór cynku i jego nadmiar?

Na początek chcielibyśmy zaznaczyć, że niedobór cynku jest zdecydowanie poważniejszym problemem niż jego nadmiar. Przede wszystkim dosyć łatwo o niedobór cynku, a trudno o jego przedawkowanie, szczególnie w oparciu o zwykłą dietę. Na ogół niedobór cynku jest efektem złej diety, a nadmiar cynku wynika z nieprawidłowego suplementowania cynku. W przypadku nadmiaru – działanie cynku nie jest groźne dla życia, ale może powodować zbyt małe ilości miedzi w organizmie, zaburzenia metabolizmu, biegunkę, bóle głowy, bóle żołądka, mdłości i ogólną niechęć do jedzenia. Natomiast dużo poważniejszy jest niedobór cynku, którego konsekwencją może być m.in. zmniejszenie odporności na infekcje, spadek ilości przeciwciał, chroniczne zmęczenie, zaburzenia koncentracji, suchość w ustach, a także pogorszenie się węchu i smaku.

Jakie jest zapotrzebowanie na cynk?

Dla dzieci od 1 do 6 miesiąca życia norma spożycia cynku wynosi 2 mg. W przypadku dzieci od 1 do 9 roku życia zapotrzebowanie na cynk wynosi od 3 – 5 mg. Dla młodych kobiet od 10 do 18 roku życia ok. 9mg, a młodych mężczyzn w tym samym wieku ok. 11 mg. W przypadku dorosłych mężczyzn zapotrzebowanie dzienne wynosi również ok. 11 mg. Dla dorosłych kobiet zapotrzebowanie wynosi ok. 8 mg. Zapotrzebowanie zmienia się w przypadku ciężarnych kobiet, które powinny przyjmować 11-12 mg oraz kobiet karmiących piersią, w przypadku których rośnie ono do poziomu 12-13 mg dziennie. Jeżeli chodzi o cynk właściwości jego są takie, że należy być świadomym, iż bardzo ważna jest również wchłanialność źródła, z którego go przyjmujemy, a więc pożywienie i suplementy, które spożywamy. Istotnym czynnikiem jest również ilość uprawianego sportu – w przypadku osób bardziej aktywnych to zapotrzebowanie może dodatkowo rosnąć.  

Dieta i suplementacja cynku

Jednym z najlepszych sposobów na uzupełnienie niedoboru cynku w diecie są naturalne suplementy diety z cynkiem, które w łatwy sposób pozwolą na uzupełnienie cynku w organizmie. Co ważne – naturalne suplementy diety wyróżniają się wysoką wchłanialnością oraz dobrej jakości składnikami uzupełniającymi, dzięki czemu pozwalają na dostarczenie cynku w najzdrowszej formie. Z naszej strony polecamy naturalne suplementy diety Viridian. Należy zwrócić uwagę, że cynk właściwości ma takie, że jego przyswajalność ze źródeł pokarmowych to około 10 do 40%. Do procesu wchłaniania zachodzi w jelicie cienkim, w mniejszym stopniu w jelicie grubym, a także w żołądku. Stres, używki, ciężka praca fizyczna, a także zanieczyszczenie środowiska mogą wpływać negatywnie na przyswajalność cynku i wiązać się z potrzebą zwiększenia ilości przyjmowanego cynku. Wchłanialność cynku można zwiększyć poprzez odpowiednia dietę, w której znajdują się np. ryby, nabiał, drób, jaja, cytrusy, maliny, ananasy, truskawki, czy jeżyny. W przypadku niedoboru cynku należy unikać produktów, które obniżają wchłanialność, a więc – szpinak, botwinka, rabarbar, szczaw, kawa, herbata, kiełki, wątróbka, kakao, morele, buraki, soja.

Podsumowanie

Tak jak w przypadku praktycznie wszystkich kluczowych składników odżywczych, najważniejsze jest to, aby znaleźć mądry sposób na włączenie go do swojej diety, a także w odpowiednich ilościach suplementować go – szczególnie w przypadku, gdy spożywamy zbyt mało produktów, które zawierają cynk. W przypadku wspomnianego wcześniej Viridian Cynk Complex należy spożywać jedną tabletkę dziennie, tak aby uwzględniając wchłanialność cynku – zapewnić sobie możliwie, jak najlepszą ilość cynku, która umożliwi w pełni poprawne funkcjonowanie naszego organizmu.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel