Ksylitol zamiast cukru – prosty sposób na zdrowszą dietę i utratę kilogramów

2019-12-06
Ksylitol zamiast cukru – prosty sposób na zdrowszą dietę i utratę kilogramów

Ksylitol - co to jest?

Ksylitol od dłuższego już czasu podbija serca fanów zdrowego stylu życia, jest też wybawieniem dla diabetyków i osób odchudzających się. Chociaż nazwa może przywoływać na myśl źle kojarzące się słodziki, jest to zupełnie błędne skojarzenie. Ksylitol jest otrzymywany z kory brzozy, jest więc produktem naturalnym. Co więcej, nie tylko jest bezpieczny, ale wykazuje też działanie prozdrowotne. Jest to produkt niskokaloryczny, ma również niski indeks glikemiczny.

Nie wpływa negatywnie na zęby, przeciwnie, przyczynia się do remineralizacji szkliwa i działa przeciwpróchniczo (często jest składnikiem past do zębów). Poprawia też stan flory bakteryjnej w jelitach i może być używany nawet w restrykcyjnej bezcukrowej diecie, stosowanej przez osoby z przerostem grzybów Candida. Ksylitol przeciwdziała zaparciom, trzeba jednak uważać, ponieważ ta jego właściwość może stać się przyczyną biegunki, po nadmiernym spożyciu zdarzają się również wzdęcia. To dlatego nie powinno się go używać zbyt dużo na raz, szczególnie przy pierwszych z nim kontaktach.

Cukier a ksylitol – indeks glikemiczny

Chociaż możemy spotkać się z nazwą „cukier brzozowy”, pod względem chemicznym ksylitol nie jest cukrem, tylko alkoholem, w związku z tym jest inaczej metabolizowany w organizmie - nie powoduje nagłego wyrzutu insuliny, ma więc niski indeks glikemiczny. To czyni go produktem, który może być bezpiecznie spożywany przez diabetyków.

Jednocześnie ksylitol ma właściwości podobne do sacharozy, czyli zwykłego, popularnego białego cukru. Wygląda niemal identycznie, jest bardzo słodki, bez żadnego charakterystycznego zapachu. Można z powodzeniem stosować go niemal wszędzie, słodzić nim napoje czy używać przy wypiekach (wyjątkiem są ciasta drożdżowe). Niski indeks glikemiczny ma znaczenie nie tylko dla osób chorujących na cukrzycę, jest ważny również przy jej zapobieganiu, a także w profilaktyce antynowotworowej oraz insulinoodporności. Informacja ta jest też istotna dla wszystkich, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy, borykają się z napadami głodu lub mają problem z sennością po posiłku i ogólnym brakiem energii w ciągu dnia.

Ile ksylitol ma kalorii?

W trakcie diety odchudzającej bardzo istotne jest liczenie kalorii. W porównaniu z cukrem ksylitol ma ich około 40% mniej. Łyżeczka cukru to ok. 27 kcal, ksylitolu – 14 kcal. Wystarczy zatem słodzić kawę i herbatę czym innym, niż zwykle, żeby dostarczać sobie mniej kalorii każdego dnia. Przy większych wypiekach czy deserach te „oszczędności” znacząco rosną, a nasza waga spada. Podstawową przyczyną tycia jest bowiem dostarczanie organizmowi nadmiaru kalorii w stosunku do zapotrzebowania. To duży problem, szczególnie w czasach, kiedy nadmiar cukru znajduje się niemal we wszystkich produktach gotowych, a wiele osób prowadzi mało aktywny, siedzący tryb życia.

Erytrol czy ksylitol, a może stewia?

Ksylitol jest coraz bardziej lubiany, może działać prozdrowotnie i mieć szerokie zastosowanie kulinarne. Dobrą wiadomością jest to, że można również kupić słodycze słodzone ksylitolem – kolorowe lizaki lub smakujące świetnie czekolady. Jednak ksylitol nie jest przecież jedyną naturalną substancją słodzącą, jaką można znaleźć obecnie w sklepach. Bardzo popularny stał się również erytrol oraz stewia.

Erytrol

Najczęściej ksylitol porównywany jest z erytrolem - nic dziwnego, jest również alkoholem cukrowym o podobnych właściwościach. To biały proszek, podobny do cukru, nie ma jednak zupełnie kalorii i nasz organizm właściwie nie rejestruje jego obecności. Jest to wielką zaletą dla wszystkich, którzy dbają o szczupłą sylwetkę i liczą każdą kalorię, a także dla diabetyków. Paradoksalnie może to być również wadą, ponieważ erytrol nie jest metabolizowany, nie dostarcza energii i ciało nie dostaje informacji, że przyjęło posiłek. Prowadzi to czasami do przejadania się i napadów głodu. Zaletą erytolu w stosunku do ksylitolu jest natomiast z pewnością to, że łagodniej działa na układ pokarmowy, nie powoduje wzdęć i biegunek.

Stewia

Stewia to roślina o liściach, które mają słodki, specyficzny smak. Po ususzeniu można przygotować z nich wywar lub dodawać je bezpośrednio do herbaty. W tej formie stewia jest bardzo lubiana przez osoby, które najbardziej cenią sobie naturalną, nieprzetworzoną i zdrową żywność. Jeśli natomiast komuś nie odpowiadają suszone liście stewii, może również sięgnąć po ekstrakty w formie proszku lub tabletek. Stewia jest bardzo słodka, stosuje się jej niewiele, ma przy tym znikomą liczbę kalorii, to jej ogromne zalety. Wadą jest natomiast charakterystyczny posmak, który jednak w dużej mierze można zamaskować innymi składnikami.

pixel