Kto powinien sięgać po korzeń pokrzywy? Na co pomaga to zioło?
Niezwykła roślina - pokrzywa
Większość z nas kojarzy pokrzywę głównie z liśćmi, zbieranymi wiosną, jednak wyjątkowe właściwości kryją się również w innych częściach tej rośliny – korzeniach, nasionach, a nawet parzących włoskach. Wielbiciele zielarstwa uważają pokrzywę za jeden z najcenniejszych surowców leczniczych. Obecnie występuje powszechnie niemal na całym świecie, wykorzystywana jest do celów spożywczych, leczniczych, kosmetycznych, przygotowuje się z niej również włókna i barwniki.
O pokrzywie i jej niezwykłych właściwościach pisał już Hipokrates, a także Hildegarda z Bingen, zioło to było niegdyś bardzo cenione, a następnie zostało nieco zapomniane. Wraz z rozwojem nauki skuteczność wielu z tradycyjnych zastosowań pokrzywy zyskała potwierdzenie w badaniach. Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach jak jeszcze można wykorzystać tak wartościową roślinę. Korzeń pokrzywy zbiera się jesienią lub późną wiosną, a następnie suszy. Można z niego przygotowywać napary, odwary, wyciągi i maceraty, sprawdza się także jako składnik prozdrowotnych nalewek.
Korzeń pokrzywy – właściwości prozdrowotne
Regularne picie herbaty z korzenia pokrzywy przekłada się na widoczne efekty przy wielu schorzeniach. Obecne w niej składniki mają wpływ na ogólny stan zdrowia, ale też na poziom hormonów, stan układu moczowego oraz stawów. Właściwości te wynikają z obecności soli mineralnych (jest to między innymi mangan, żelazo, miedź, cynk, molibden, kobalt, selen i krzem) i witamin, a także wielu związków biologicznie czynnych, między innymi są to: kwasy organiczne (ursolowy, oleanolowy, hydroksybenzoesowy, gentyzynowy, chinowy, kumarowy, kawowy, ferulowy), flawonoidy (rutyna, amentoflawon, glikozyd kwercetyny), garbniki, sacharydy, kwasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy), sterole, fito estrogeny oraz związki organiczne (skopoletyna, eskuletyna, ceramidy, sfingozyna, izolektyny, monoterpenoidole oraz ich glikozydy, triterpeny, alkohol homowanilinowy).
W naszym sklepie ze zdrową żywnością można znaleźć herbatki z liści i korzeni pokrzywy od marki Dary Natury.
Przy jakich schorzeniach i problemach może być stosowana pokrzywa – korzeń?
Przerost gruczołu krokowego
Obecne w korzeniu pokrzywy substancje hamują wydzielanie aromatazy - enzymu, który przekształca testosteron do hormonów należących do grupy estrogenów. Zbyt niski poziom biodostępnych hormonów może prowadzić nie tylko do problemów z prostatą, ale również do ginekomastii, kłopotów z erekcją oraz nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Zioło sprawdza się pod warunkiem, że zmiany nie są zaawansowane, w pierwszym i drugim stopniu przerostu prostaty, dlatego bardzo ważne są regularne badania i szybkie diagnozowanie rozwijających się problemów. Wtedy same ziołowe środki są w stanie kontrolować równowagę w organizmie.
Osłabienie organizmu
W korzeniu pokrzywy znajduje się wiele składników mineralnych i witamin, jest to w istocie bomba witaminowo-mineralna, która przy regularnym piciu skutecznie wspiera funkcjonowanie organizmu, szczególnie gdy jest on przemęczony fizycznie i psychicznie. Poprawia też ogólną odporność poprzez stymulację limfocytów T, a także dzięki substancjom przeciwzapalnym, które nie pozwalają infekcjom na rozwój.
Regeneracja i wsparcie po intensywnym wysiłku
Korzeń pokrzywy to idealne zioło również dla sportowców, pomaga im odzyskać siły po wyczerpującym treningu lub zawodach. Uważa się, że zmniejsza również wrażliwość na ból stawów oraz mięśni, poprawia też wydolność organizmu.
Problemy z układem moczowym
Pokrzywa – korzeń, podobnie jak inne części tej rośliny, ma działanie moczopędne, zapobiega powstawaniu kamieni moczowych i polecana jest osobom zmagającym się z kamicą nerkową,. Sprawdza się również przy stanach zapalnych dróg moczowych.
Zapalenie stawów i reumatyzm
Wyciągi z korzenia pokrzywy stosuje się przy problemach ze stawami, ponieważ wykazują silne działanie przeciwzapalne, przynoszą również ulgę w dolegliwościach bólowych.
Choroby krążenia
Ze względu na zawartość rutyny, ekstrakty z korzenia pokrzywy działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Wzmacniają i uszczelniają naczynia włosowate i mogą być elementem profilaktyki zawałów i udarów.
Zaburzenia lipidowe
Eksperci alarmują, że około 18 milionów Polaków ma nieprawidłowy profil lipidowy, pokrzywa natomiast może mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Podwyższone stężenie LDL-cholesterolu wiąże się z ryzykiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca, zawału oraz udaru, zatem skuteczne przeciwdziałanie jego wzrostowi powinno być jednym z naszych priorytetów.
Problemy żołądkowo-jelitowe
Korzeń pokrzywy zawiera garbniki, które działają przeciwzapalnie i ściągająco, a także uszczelniają nabłonek jelitowy. Hamują one również rozrzedzanie masy kałowej, zapobiegając tym samym odwadnianiu i osłabieniu organizmu. Co więcej, garbniki mają zdolność wiązania toksyn, które mogły stać się przyczyną doświadczanych problemów żołądkowo-jelitowych.
Alergie
Dzięki zawartości kwercetyny i innych substancji bioaktywnych pokrzywa hamuje uwalnianie histaminy i działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie.
Choroby cywilizacyjne
Korzeń pokrzywy to prawdziwe bogactwo przeciwutleniaczy, dlatego regularne picie naparów z tego zioła może być elementem profilaktyki wielu chorób cywilizacyjnych, a także zapobiegać przyspieszaniu procesu starzenia organizmu.
Łamliwe paznokcie, słabe włosy i problemy skórne
Herbatę z korzenia pokrzywy można również stosować zewnętrznie w formie toników, wcierek czy płukanek, jednak świetne efekty uzyskuje się szczególnie łącząc te dwie drogi przyjmowania zioła. Korzeń jest bogaty w łatwo przyswajalną krzemionkę oraz inne składniki wpływające pozytywnie na stan skóry i włosów.
Korzeń pokrzywy – zastosowanie zewnętrzne
Pokrzywa ma wpływ na całe nasze ciało i może być z powodzeniem stosowana również zewnętrznie. Zawiera sporo krzemionki, ale również liczne substancje przeciwzapalne i witaminy, stosowana regularnie może bardzo pozytywnie wpłynąć na stan włosów i skóry.
Herbata z korzenia pokrzywy ma wpływ na gruczoły potowe i łojowe, dlatego cenią ją osoby, które borykają się z tłustą skórą, na której często pojawiają się uciążliwe wypryski i niedoskonałości. Przemywanie twarzy naparem lub odwarem z korzenia reguluje wydzielanie sebum, dogłębnie oczyszcza, zwęża pory i wspomaga gojenie się drobnych ranek. Można przygotować większą porcję takiego pokrzywowego toniku i do tygodnia trzymać ją w lodówce. Regularne stosowanie, najlepiej po wieczornym umyciu twarzy, przekłada się na bardzo dobre efekty i widoczną poprawę stanu skóry.
Pokrzywa to również jedno z ziół, kojarzących się ze zdrowymi włosami. Zarówno jej picie, jak i stosowanie w formie płukanek ma niezwykle pozytywny wpływ na ich stan. Korzeń pokrzywy wpływa korzystnie na mieszki włosowe oraz normalizuje wydzielanie łoju, dlatego sprawdza się przy włosach przetłuszczających się. Ekstrakty z tego zioła pojawiają się często jako składnik środków przeciwdziałających łysieniu. Płukankę poleca się stosować raz w tygodniu, po umyciu, odżywieniu i rozczesaniu włosów, można ją również wcierać w skórę głowy. Poprawia ona krążenie, pobudzając włosy do wzrostu, oczyszcza skalp, wzmacnia włos i dodaje mu blasku. Zewnętrzne stosowanie naparu może także wspomóc walkę z łupieżem.
Korzeń pokrzywy przeciwwskazania
Pokrzywa jest bezpieczną rośliną i nie wpływa w żaden niekorzystny sposób na organizm, powinny jej jednak unikać osoby nadwrażliwe na to zioło. Ze względu na brak odpowiednich badań ostrożnością powinny się wykazać kobiety będące w ciąży oraz karmiące. W przypadku chorób nerek warto skonsultować się przed kuracją z lekarzem. Korzeń pokrzywy może mieć wpływ na hormony, dlatego osoby, które zmagają się z problemami hormonalnymi powinny również zasięgnąć opinii swojego lekarza, na przykład przy zespole policystycznych jajników wskazana jest daleko idącą ostrożność.
Tak jak w przypadku innych ziół, korzenia nie powinno się stosować bez przerwy. Zwykle zaleca się kurację trwającą 2 tygodnie, którą następnie przerywa się takim samym okresem bez przyjmowania zioła. Po tym czasie znów można powrócić do terapii.
Korzeń pokrzywy - jak przygotować?
Przygotowanie korzenia pokrzywy do stosowania wewnętrznego lub zewnętrznego możne odbywać się na kilka sposobów. Najszybszy z nich to zalanie odpowiedniej ilości zioła wrzątkiem, jednak można również przyrządzić odwar lub macerat, które wymagają nieco więcej czasu, ale przenika do nich większa ilość zdrowych składników.
- Napar z korzenia pokrzywy - łyżeczkę ziół trzeba zalać szklanką wrzątku i zaparzać przez ok. 15 minut, po czym odcedzić.
- Odwar z korzenia pokrzywy - 2 łyżeczki korzeni zalać szklanką zimnej wody i gotować pod przykryciem ok. 5 minut, odcedzić.
- Macerat z korzenia pokrzywy - szklankę ziół zalać 3 szklankami chłodnej wody i odstawić na 8 godzin, po czym odcedzić. Przechowywać w lodówce.
- Nalewka z korzenia pokrzywy - W dużym słoju zalać 100g korzeni 0,5l spirytusu nalewkowego (70%), dodać 50g cukru i dobrze wymieszać. Trzymać szczelnie zamknięte w zacienionym miejscu, a po dwóch tygodniach odcedzić i przelać do butelki.
Pokrzywa korzeń – jak wybrać najlepszy?
Naukowcy nie mają wątpliwości, że pokrzywa jest rośliną wpływającą pozytywnie na nasze zdrowie. Istnieje wiele badań, które potwierdzają skuteczność stosowania różnych jej części wspomagająco przy wielu schorzeniach, wynika to z niezwykle bogatego składu tej rośliny. Dokładna zawartość składników bioaktywnych zależy od miejsca wzrostu rośliny, dlatego powinno się kupować wyłącznie korzeń pokrzywy najlepszej jakości, najlepiej pochodzący z upraw ekologicznych, pozyskiwany z niezanieczyszczonych terenów. Zbierając zioła własnoręcznie, warto zwrócić uwagę na to, by robić to na terenach optymalnych dla ich rozwoju – nasłonecznionych i porastających czyste gleby bogate w składniki odżywcze.