Kusząca słodycz - czy alternatywy dla cukru są zdrowe?
Cukier trzcinowy a biały i brązowy – czym się różnią?
Temat cukru i innych substancji słodzących jest dla wielu osób bardzo emocjonujący. Wszystko dlatego, że zdecydowana większość ludzi uwielbia słodki smak, a nawet jest od niego uzależniona, a jednocześnie marzy o smukłej sylwetce. Poważny staje się również problem otyłości, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Szukając alternatywy dla białego cukru, trafiamy na różne możliwości, ale również na sprzeczne informacje, zastanawiamy się wtedy – co właściwie jest dla nas dobre? Czy cukier trzcinowy jest zdrowszy, czy jednak nie? Warto zacząć od uporządkowania informacji.
Cukier trzcinowy
Powstaje z trzciny cukrowej, ma lekko karmelowy posmak, który sprawia, że świetnie nadaje się do wielu wypieków, a także do słodzenia napojów. Występuje w wersji nierafinowanej lub oczyszczonej. Ten pierwszy jest bogatszy w sole mineralne i zazwyczaj to on dodawany jest do najlepszych jakościowo, ekologicznych słodyczy. Cukier trzcinowy jest jedną z substancji słodzących dopuszczalnych w produktach z certyfikatem BIO. Popularne rodzaju cukru trzcinowego to:
- Demerara – cukier o złotym odcieniu, który może być stosowany do ciast, kawy, a także jako glazura do wytrawnych potraw; jego nazwa pochodzi od holenderskiej kolonii
- Muscovado – cukier ciemny, lepki, zachowuje dużo składników obecnych w melasie trzcinowej; zwany jest cukrem z Barbadosu
- Panela – pochodzący z Ameryki Łacińskiej sok z trzciny cukrowej, wysuszony i rozdrobniony, znaleźć można w nim sporo składników odżywczych;
Cukier trzcinowy a biały
Cukier biały powstaje z buraków cukrowych, a więc z zupełnie innej rośliny, jest rafinowany, czyli oczyszczony z melasy buraczanej. Biorąc pod uwagę skład chemiczny, to niemal czysta sacharoza. Jest jedynie źródłem energii, poza tym nie dostarcza żadnych wartości odżywczych.
Cukier trzcinowy a brązowy
Wiele osób zastanawia się czy cukier brązowy a trzcinowy to to samo. Odpowiedź brzmi – nie. Choć wyglądają podobnie, są zupełnie odmiennymi produktami i powstają z innej rośliny. Można powiedzieć, że cukier brązowy jest… oszustwem producentów. Tak naprawdę jest to po prostu rafinowany biały cukier buraczany zabarwiony tak, by kojarzył się zdrowo. Mówiąc krótko – tego rodzaju z pewnością nie warto kupować. Nie różni się właściwie niczym od zwykłego cukru, a często kosztuje dużo więcej.
Zyskujący popularność cukier kokosowy – czy zdrowy?
Cukier kokosowy uzyskiwany z kwiatu palmy kokosowej jest wciąż produktem niszowym, ale coraz bardziej znanym. Jego smak jest trochę podobny do cukru trzcinowego – lekko karmelowy, jednak tutaj pojawia się jeszcze kokosowa nuta, która dodaje mu uroku. Z tego powodu sprawdza się w różnego rodzaju deserach i gorących napojach, używany jest też do produkcji ekologicznych słodyczy.
Poza szczególnym smakiem jest jeszcze jeden, a właściwie główny powód, dla którego z coraz większą chęcią sięgamy po cukier kokosowy – indeks glikemiczny, który uważany jest za niski. Chociaż pierwsze wiadomości na ten temat były bardzo optymistyczne, wydawało się, że jego IG jest bardzo niski, jednak badania przeprowadzone przez inne instytucje tego nie potwierdziły. Mimo wszystko indeks wciąż mieści się w kategorii „niski” i rzeczywiście robi to wrażenie w porównaniu z cukrem białym lub trzcinowym. W zestawieniu z nimi cukier kokosowy zawiera też więcej składników odżywczych.
Jaki cukier wybrać?
Nawet mając wiedzę na temat plusów i minusów różnego rodzaju cukru, czasami trudno jest podjąć decyzję czego w takim razie najlepiej używać w swoim domu. Tak naprawdę najlepsza odpowiedź na te dylematy jest dość przewrotna. Bez względu na to, który wybierzemy, najlepiej jest po prostu… używać go jak najmniej. Według WHO ilość cukru dodanego (czyli takiego, który nie pochodzi z naturalnych źródeł takich jak owoce) w diecie, w zależności od ogólnego zapotrzebowania kalorycznego danego człowieka, powinna wynosić nie więcej niż kilka-kilkanaście łyżeczek dziennie. Mieści się tu oczywiście wszystko- słodzenie napojów, przekąski, gotowe produkty takie jak sosy.
Zatem – czy cukier trzcinowy jest zdrowy? Pod warunkiem, że używamy go w ilości zgodnej z zaleceniami, może być składnikiem, który nie zaszkodzi odpowiednio zbilansowanej diecie. Dotyczy to również cukru kokosowego. Każdy z tych produktów może być źródłem niewielkich ilości składników odżywczych, jednak warto pamiętać, że wszystkie mieszczą się w kategorii „cukry dodane” i ich spożycie powinno być bardzo ograniczone.
Alternatywą mogą być substancje, które są słodkie, a chemicznie nie są cukrami takie jak np. ksylitol, o którym piszemy w osobnym artykule na naszym blogu.