Moringa olejodajna, czyli cudowne drzewo - co może nam podarować?
Moringa olejodajna – co to za roślina?
Jest rośliną niezwykle interesującą - kojarzy się z długowiecznością, piękną sylwetką, włosami i skórą, czyli tematami bardzo istotnymi dla wielu osób. Moringa olejodajna, czyli Moringa oleifera to wiecznie zielone, wysokie drzewo tropikalne pochodzące z Indii i Pakistanu, występujące obecnie również w innych azjatyckich, afrykańskich i południowoamerykańskich krajach. Nazywane jest drzewem chrzanowym, w związku z bardzo charakterystycznym smakiem korzeni. Spotkać można się również z nazwą cudowne drzewo, drzewo życia i drzewo długowieczności, ze względu na liczne właściwości prozdrowotne, które są przypisywane tej roślinie.
Na świecie wykorzystuje się ją do wielu różnych celów, używać można jej owoców, pędów, korzeni, nasion i liści. W naszym rejonie moringa uznawana jest za superfood, czyli żywność o wyjątkowych właściwościach. Jest dobrze rozpoznawalnym składnikiem różnego rodzaju mieszanek, liście moringa pije się jako herbatę, coraz więcej mówi się również o niezwykłym oleju moringa, który tłoczy się z nasion i o wykorzystaniu go w kosmetyce. W krajach, w których występuje powszechnie często stanowi wartościowe źródło pokarmu i to nie tylko dla ludzi, wykorzystuje się ją także jako paszę dla zwierząt. Co sprawia, że moringa olejodajna jest chętnie uprawiana? Jest to roślina łatwa w uprawie, rośnie szybko, nie ma wielkich wymagań, dobrze znosi suszę i można spożytkować każdą jej część, wykorzystując je wszystkie do wielu różnych celów.
Już od stuleci moringa olejodajna wykorzystywana była w Indiach przy radzeniu sobie z rozmaitymi dolegliwościami. Uważało się, że ma zdolność leczenia kilkuset schorzeń, a dodatkowo znacząco podnosi energię życiową. Nic dziwnego – zawartość składników sprzyjających zdrowiu w tej roślinie jest doprawdy zdumiewająca. Obecnie wiemy z pewnością, że pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, działa przeciwzapalnie, reguluje poziom cukru we krwi i wykazuje działanie antybakteryjne, a także że może być elementem poprawiającym codzienną dietę.
Moringa – właściwości
Entuzjastyczne podejście do moringi nie wzięło się znikąd, roślina ta zawiera wiele cennych dla zdrowia składników, które razem tworzą prawdziwą bombę złożoną z witamin, przeciwutleniaczy, białka, soli mineralnych, kwasów tłuszczowych i innych składników, które mogą poprawić funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość antyoksydantów, których zadaniem jest wyłapywanie wolnych rodników. To głównie one są przyczyną, dla której przypisuje się morindze właściwości sprzyjające długowieczności, przeciwutleniacze chronią przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi i sprawiają, że dłużej możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i kwitnącym wyglądem.
Moringa zawiera dużą ilość witamin A, C oraz E, a także witaminy z grupy B, wapń, potas, żelazo, mangan, bor i doskonałej jakości białko. Spotkać można się nawet z określeniem tej rośliny mianem „naturalnej multiwitaminy”, w tej roli rzeczywiście może się sprawdzić doskonale. Syntetyczne multiwitaminowe mieszanki zwykle nie są polecane, ponieważ trudno w nich o odpowiednio dobraną dawkę każdego składnika, przez co niektóre z nich można przedawkować lub zaburzyć przyswajanie innych, natomiast dostarczanie ich w naturalnej formie zapewnia dużo lepszą tolerancję przez organizm i odpowiednie wykorzystanie. Moringa olejodajna jest również źródłem błonnika, który wspomaga pracę układu pokarmowego i może pomóc w walce z otyłością. Dla wielu osób istotne są również właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne tej rośliny. Patrząc na piękny kolor proszku uzyskanego z liści moringi można się domyślić, że jest on również bogaty w chlorofil, który wpływa korzystnie na metabolizm, spowalnia starzenie organizmu i zapobiega rozwojowi wielu poważnych chorób.
Moringa – jak spożywać?
Spożywać można różne części moringi – owoce, korzenie i młode pędy gotuje się i zjada jako zdrowy dodatek do różnego rodzaju potraw. Świeże liście można jeść na surowo, bardzo często porównuje się je do szpinaku (przy okazji warto wiedzieć, że zawierają od niego więcej żelaza i wapnia). Być może w przyszłości będą one bardziej dostępne, jednak tymczasem skorzystać możemy z liści moringi w formie suszonej, które można zaparzać jako herbatę lub kupić je jako proszek idealny do smoothie, jogurtu lub prozdrowotnych mieszanek, które możemy sami przygotować w domu, zgodnie ze swoimi potrzebami i upodobaniami. Proszek taki może wzbogacić dietę w cenne składniki, które przyczynią się do poprawy funkcjonowania organizmu, podniesienia poziomu energii i lepszego samopoczucia. Warto wiedzieć, że dostępne są również ekstrakty w formie kapsułek. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, produktów z drzewa chrzanowego z pewnością nie powinny spożywać kobiety w ciąży.
Moringa – herbata
Liście moringi są niezwykle bogate w składniki odżywcze, które skutecznie poprawiają stan organizmu. Ze względu na dużą koncentrację witamin, soli mineralnych i składników bioaktywnych liście mogą okazać się istotnym uzupełnieniem codziennej zdrowej diety. Codzienne picie liści moringi jako herbaty może długofalowo przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Herbatka ta ma trawiasty, ziemisty smak. Żeby ją zaparzyć, musimy zalać łyżeczkę liści wrzącą wodą i odczekać około 5-10 minut (w zależności od tego czy zależy nam na bardziej czy mniej intensywnym naparze).
Choć niestety nie ma możliwości kupienia u nas świeżych liści, również dobrej jakości suszone sprawdzą się doskonale jako składnik potraw. Moringę - herbatę można wykorzystać do koktajli, zup czy sałatek i skorzystać w ten sposób z jej niezwykłych właściwości. Uważa się, że napar ten jest korzystniejszy dla organizmu, niż zielona herbata, ponieważ zawiera jeszcze więcej antyoksydantów. Ponadto może on regulować poziom cukru we krwi, nie powoduje nadmiernego pobudzenia po wypiciu ani późniejszego spadku energii, pomaga za to utrzymać stabilny poziom energetyczny i dobry humor.
Olej moringa
Olej moringa tłoczony z nasion tej niezwykłej rośliny coraz częściej wykorzystuje się w kosmetyce. Spotkać go można w gotowych produktach takich jak szampony i odżywki, ale od pewnego czasu stosunkowo łatwo go również kupić jako samodzielny olej, który można wykorzystać w domu na wiele różnych sposobów. Ponieważ nie jełczeje i nie jest wrażliwy na podgrzewanie, może być doskonałą bazą dla wielu domowych kosmetyków lub po prostu długo stać na łazienkowej półce gotowy do wykorzystania przy różnych okazjach. Co ciekawe, w przypadku mieszanki z innymi olejami wydłuża ich trwałość, ale oczywiście może być również stosowany samodzielnie, bezpośrednio na skórę. Działa ochronnie, regenerująco, łagodząco i odżywczo.
Do twarzy
Olej moringa sprawdzi się przy cerze mieszanej, tłustej i zanieczyszczonej. Ma działanie regulujące wydzielanie sebum, co jest sprawą kluczową przy skórze skłonnej do wyprysków, przy okazji olej łagodzi również zmiany na twarzy. Przy regularnym stosowaniu taki kosmetyk może znacznie poprawić stan skóry, nawet bardzo problematycznej, jednocześnie ją pielęgnuje i przywraca naturalne procesy, które odpowiadają za odpowiedni poziom nawilżenia, likwidując problem przetłuszczania. Co ważne – nie zapycha i nie powoduje powstawania nowych wyprysków. Dodatkowo olej zmiękcza, uelastycznia i wygładza, łagodząc wszelkie podrażnienia, dlatego może być także używany przez osoby ze skórą wrażliwą i dojrzałą. Jeszcze jednym pozytywnym skutkiem jego stosowania jest widoczne zmniejszanie zmarszczek i ujędrnienie. Duża zawartość naturalnych witamin i antyoksydantów ożywia cerę, stymuluję odnowę komórkową i pozwala na dłużej zachować młody wygląd. Dużym plusem stosowania oleju moringa do twarzy jest jego szybkie wchłanianie, nie pozostawia nieprzyjemnej tłustej warstwy.
Do pielęgnacji ciała i masażu
Olejek można stosować do pielęgnacji całego ciała, można również na jego bazie przygotować domowy olej wzbogacony o olejki eteryczne, a także inne dobroczynne dla skóry składniki. Ponieważ szybko się wchłania, może być stosowany po kąpieli lub prysznicu i nie ma problemu z długim czekaniem na założenie ubrania po aplikacji. Taki naturalny kosmetyk regeneruje skórę, wygładza, łagodzi podrażnienia i przeciwdziała powstawaniu rozstępów. Można go również dodawać do relaksującej, odżywczej dla skóry kąpieli, szczególnie dobrze sprawdzi się w towarzystwie kojących olejków eterycznych, na przykład lawendowego. W przypadku masażu dodatkowym plusem jest to, że ma dobre właściwości poślizgowe, dzięki czemu zdecydowanie ułatwia jego wykonanie.
Do włosów i skóry głowy
W przypadku skalpu olej moringa działa łagodząco, zmniejsza swędzenie, może również pomóc przy zmaganiach z łupieżem. Co ważne, wzmacnia również cebulki włosów. Często bywa stosowany do olejowania włosów, dodaje się go również do gotowych masek i odżywek, żeby wzmocnić ich działanie. Skutecznie zatrzymuje wilgoć w głębi włosów, sprawia, że stają się miękkie i elastyczne. Można wmasowywać go przed myciem zarówno we włosy, jak i w skalp, po czym zostawić na około godzinę (najlepiej pod foliowym czepkiem). Istnieją dwie metody wykonania tego zabiegu – na suche włosy lub na podkład nawilżający. W tym drugim przypadku włosy należy wcześniej zwilżyć wodą z cukrem lub miodem, sokiem z aloesu, wodą kokosową lub po prostu gotowym tonikiem nawilżającym do włosów, a następnie nałożyć olej. Po olejowaniu włosy należy dokładnie spłukać ciepłą wodą i umyć. Po myciu można również zabezpieczyć nim końcówki włosów przed uszkodzeniem i rozdwajaniem, trzeba jedynie uważać, by nie użyć zbyt dużej ilości oleju moringa.
Moringa na odchudzanie?
Często przypisuje się morindze właściwości odchudzające, czy słusznie? Ze względu na zawartość błonnika może z pewnością powstrzymać napady głodu, a jednocześnie zaspokoić zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, których mogłoby zabraknąć na ograniczonej diecie zmierzającej do redukowania tkanki tłuszczowej. Moringa wpływa również dobrze na metabolizm. Ponieważ herbata z moringi pomaga utrzymać wysoki poziom energii i nie powoduje skoków cukru we krwi, możemy dzięki niej ustrzec się przed podjadaniem słodkich przekąsek. Jak to możliwe? Doskonale czujemy, kiedy dopada nas zmęczenie, spada nastrój i zaczyna brakować energii, właśnie w takich sytuacjach automatycznie sięgamy po słodycze, by szybko naprawić tę sytuację. Napar z liści moringi może zatem pomóc ograniczyć sięganie po przekąski. Wszystko to jednak ma znaczenie, zakładając, że w codziennym życiu podejmujemy inne działania sprzyjające utracie wagi. Sama moringa to niestety zbyt mało. Choć przeprowadzono badania na zwierzętach, wynika z nich, że dawki, które przyczyniałyby się do utraty masy ciała, przy pozostawieniu stosowanej diety i trybu życia, musiałyby być bardzo wysokie. Wiarygodnych badań na ludziach brakuje. Mimo to morindze na odchudzanie można powiedzieć „tak” z wyżej wymienionych powodów, podobnie jak wielu innym zdrowym produktom.