Naturalne środki na komary – czym kierować się przy ich wyborze?
Naturalne środki na komary
Komary i inne owady potrafią zepsuć ciepły, letni czas. Bywają uciążliwe w domu i lesie, a największym problemem stają się często w czasie przyjemnego wakacyjnego wypoczynku nad wodą. Zależy nam, żeby chronić siebie i swoją rodzinę. Dla alergików ukłucia mogą być wyjątkowo męczące, u osób nadwrażliwych pojawić się może opuchlizna, a nawet gorączka. Warto chronić się jak najlepiej przed nieprzyjemnymi owadami, jednak w czasie wyboru środków na komary dla niemowląt lub osób skłonnych do uczuleń pojawia się wątpliwość czy popularne repelenty nie zaszkodzą. Na szczęście jest dużo naturalnych środków oraz domowych sposobów na odstraszanie komarów.
Środki na komary - po pierwsze profilaktyka
Poszukując idealnych środków na komary niektórzy ludzie zapominają o tym, że zanim sięgniemy po repelenty, najlepsze, co możemy zrobić, szczególnie w przypadku malutkich dzieci, to odpowiednia ochrona fizyczna – tak by owady nie miały okazji przejść do ataku. Najbardziej skuteczne (choć oczywiście nie zawsze możliwe) jest osłanianie moskitierą okien i wózków dziecięcych, dzięki temu nieproszeni goście nie dostaną się do nas, nawet jeśli nie zastosujemy innej ochrony. Mimo wszystko warto codziennie sprawdzać pomieszczenia przed snem, żeby upewnić się, że żadnemu komarowi się to nie udało. Jeśli jest taka możliwość, warto latem korzystać z wentylatorów, dzięki którym nie tylko zaznamy przyjemnego odświeżenia, ale również owady będą trzymały się od nas z daleka. Komary atakują najchętniej przed zmierzchem i we wczesnych godzinach porannych. Owady te nie lubią silnego słońca i suchego powietrza, jednak gdy dzień jest pochmurny i wilgotny aktywne są cały czas. W czasie leśnych spacerów warto zasłaniać całe ciało, również stopy, ma to oczywiście także znaczenie jako element profilaktyki antykleszczowej. Warto wybierać luźne stroje, które utrudnią dostęp do skóry, ich kolor powinien być jasny, ciemne ubrania przyciągają komary. Najlepiej jest używać bezzapachowych mydeł i innych kosmetyków, a także unikać perfum. Jeśli chcemy mieć spokój, warto regularnie sięgać po odpowiednie środki na komary.
Czy repelenty są szkodliwe?
Niektórym osobom repelenty kojarzą się wyłącznie z chemicznymi preparatami, które stosuje się m.in. w celu odstraszania komarów. Słowo to ma jednak szersze znaczenie i mieszczą się w tym pojęciu również domowe sposoby na komary. Niektóre chemiczne repelenty są bezpieczne, o ile są stosowane zgodnie z zawartą na opakowaniu instrukcją, jednak popularne substancje chemiczne nie mogą pojawić się w składzie środków na komary dla niemowląt, a większość z nich nie może być również stosowana u odrobinę starszych dzieci. Trzeba też pamiętać by nigdy nie spryskiwać dłoni maluchów, ze względu na spore ryzyko wzięcia rączek do buzi lub włożenia ich do oczu. Zawsze trzeba trzymać się wyznaczonej dla danego produktu minimalnej granicy wieku, a także przestrzegać innych zaleceń. Najbezpieczniejsze są oczywiście naturalne środki na komary.
Co odstrasza komary?
Substancje chemiczne – DEET, ikadryna, IR3535
Najbardziej skuteczna w odstraszaniu komarów jest substancja o nazwie DEET, jest ona jednak dość kontrowersyjna. Pod żadnym pozorem nie może być stosowana u dzieci i kobiet w ciąży, dorośli mogą jej używać wyłącznie stosując najwyższe środki ostrożności, ponieważ działa toksycznie na układ nerwowy. Bezpieczniejszymi środkami jest ikarydyna oraz IR3535, jednak mogą one powodować uczulenia i drażnić oczy, nie powinny być również stosowane u dzieci poniżej 2. roku życia. Właściwie bezpiecznych preparatów chemicznych poniżej tej granicy wiekowej nie ma.
Olejki eteryczne (również te zawarte w roślinach doniczkowych!)
Olejki eteryczne są podstawą naturalnych środków na komary. Są produkowane przez rośliny, a człowiek nauczył się je ekstrahować i odpowiednio stosować do celów leczniczych oraz kosmetycznych. Wiele z nich działa na owady odstraszająco. Najbardziej skutecznym naturalnym repelentem jest olejek z eukaliptusa cytrynowego, drugim wyborem może być olejek cytronelowy (ten drugi zdecydowanie szybciej się ulatnia). Jednak najczęściej stosuje się mieszanki olejków eterycznych. Poza wymienionymi wyżej, mogą się tam znaleźć olejki: lawendowy, paczuli, z mięty pieprzowej, melisy, bazyliowy oraz anyżowy.
Warto wiedzieć, że z olejkami, mimo że są naturalne, trzeba być ostrożnym. Przede wszystkim prawie żadnego z nich nie można stosować bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczenia), niektórych z nich natomiast powinny unikać kobiety w ciąży oraz niemowlęta i mniejsze dzieci. Niewątpliwym plusem takich preparatów jest natomiast brak toksycznych substancji, ładny zapach i całkowicie naturalny skład.
Bezpieczne naturalne środki na komary dla niemowląt
W przypadku niemowląt chemiczne środki na komary nie wchodzą w grę. Najważniejsza w ich przypadku jest profilaktyka, czyli osłanianie wózka, łóżeczka oraz okien w sypialni. W czasie spaceru lepiej jest unikać miejsc, gdzie można spotkać ich wyjątkowo dużo, szczególnie w porach największej aktywności uciążliwych owadów, warto maksymalnie osłaniać ciało malucha, również jeśli jest ciepło. Nawet przewiewne, lekkie ubranka będą pomocne, szczególnie te w jasnych kolorach.
Bezpieczne środki na komary dla niemowląt nie mogą zawierać chemicznych repelentów, opierają się więc na naturalnych olejach roślinnych i odpowiednio rozcieńczonych olejkach eterycznych, które mogą być stosowane przy pielęgnacji dzieci poniżej 12. miesiąca życia, często stosowany jest na przykład olejek z melisy.
Domowe sposoby na odstraszanie komarów
Wśród domowych sposobów na komary mieści się opisana już szeroko profilaktyka – moskitiery, odpowiednia odzież i regularne sprawdzanie pomieszczeń. To także naturalne środki na komary, które można przygotować samodzielnie. Wystarczy buteleczka, w której wymieszamy olej bazowy (może to być np. olej moringa, jojoba, słonecznikowy, z pestek winogron lub oliwa) i kilkanaście lub kilkadziesiąt kropli nielubianych przez owady olejków eterycznych, by otrzymać naturalny repelent. Trzeba jednak pamiętać o regularnym spryskiwaniu narażonych miejsc, ponieważ olejki szybko wietrzeją, szczególnie gdy jest bardzo ciepło. Jednym z domowych sposobów na odstraszanie komarów jest również umiejętne użycie roślin odstraszających komary – ziół, kwiatów oraz drzew, które można posadzić w ogrodzie, na balkonie lub parapecie.
Rośliny odstraszające komary
Rośliny w ogrodzie, a także rozstawione na parapetach i balkonach, najlepiej blisko okien i drzwi, to jeden z najprzyjemniejszych domowych sposobów na komary. Oprócz tego, że odstraszają krwiopijców, wspaniale wyglądają, ciesząc oko i sprawiając, że dom jest przytulniejszy, a także pięknie pachną (na szczęście komary uważają inaczej). Rośliny odstraszające komary to między innymi bazylia, lawenda, komarzyca, koper włoski, surmia, bodziszek, geranium czy kocimiętka.
Co zrobić po ukłuciu?
Co zrobić, jeśli odstraszanie komarów się nie powiedzie i padniemy ofiarą krwiopijców? Najlepiej sięgnąć po naturalne środki takie jak wygodne olejki na ukąszenia owadów, które łagodzą nieprzyjemne objawy – swędzenie i pieczenie. Domowe sposoby, które stosuje się, jeśli nie uda się uniknąć ukłucia to także:
- roztwór soli (1 łyżeczka na 250ml wody) – należy namoczyć w nim wacik i przecierać swędzące miejsce
- plaster cytryny, którym naciera się bąbel
- rozgnieciona na papkę natka pietruszki
- liść białej kapusty
- plasterek ziemniaka
- ocet
- spirytus