Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji – co powinieneś o niej wiedzieć?

2021-05-07
Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji – co powinieneś o niej wiedzieć?

Okres pandemii przyczynił się u wielu osób do rozwoju problemów skórnych, a zwłaszcza do silnego przesuszenia, a nawet niekiedy zapalenia skóry dłoni. Nie tylko częstsze mycie mydłami o intensywnym działaniu, ale przede wszystkim stosowanie środków dezynfekcyjnych może doprowadzić do zaburzenia naturalnych funkcji skóry. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja dłoni po dezynfekcji i regularne stosowanie łagodnych środków może pomóc im w skutecznej regeneracji.

Wpływ środków dezynfekcyjnych na dłonie

Pielęgnacja dłoni jest istotna niezależnie od pory roku czy aktualnej sytuacji. Zadbane ręce są naszą wizytówką, podobnie jak twarz. Niektórzy mówią, że to po ich wyglądzie można najlepiej określić wiek kobiety. W okresie gdy normą, a niekiedy koniecznością, stała się powszechna dezynfekcja, wielu z nas nie myślało o tym jakie może to mieć konsekwencje dla skóry. Skupieni na trosce o zdrowie i chęci uniknięcia zakażenia, nie zwracaliśmy wielkiej uwagi na pogarszający się stan rąk. Ponadto skutki długotrwałego stosowania środków dezynfekcyjnych często nie są widoczne od razu, a kiedy już stają się zauważalne, poradzenie sobie z nimi może trwać bardzo długo. Dlatego nie warto lekceważyć pierwszych objawów pogarszającego się stanu rąk.

Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwej pielęgnacji dłoni po dezynfekcji?

  • Napięcie, przesuszenie i pękanie skóry.
  • Reakcja alergiczna, zaczerwienienie i wysypka.
  • Rozwój na dłoniach drobnoustrojów chorobotwórczych.
  • Świąd i pieczenie.
  • Stan zapalny skóry.
  • Przyspieszone starzenie skóry.

Uważa się, że nawet 50% kobiet i 29% mężczyzn boryka się z negatywnymi skutkami dezynfekcji. Sprzyjają im predyspozycje genetyczne oraz wykonywanie zawodu, który wymaga częstego stosowania preparatów ochronnych. Każdy taki środek wpływa na stan skóry, zmienia bowiem jej pH i pozbawia naturalnego ochronnego płaszcza lipidowego. Prowadzi to do przesuszenia i uczucia ściągnięcia, a długofalowo również do szybszego postępowania procesów starzeniowych. To dlatego odpowiednia pielęgnacja dłoni po dezynfekcji jest tak istotna. Mając wiedzę o tym jak dbać o ręce, można również uniknąć bardzo nieprzyjemnej kandydozy – zakażenia grzybicze mogą z łatwością rozwijać się na skórze, która pozbawiona jest odpowiedniej flory bakteryjnej.

Jak dbać o ręce w czasie pandemii?

Wiedza o tym jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni po dezynfekcji jest kluczowa w czasie pandemii, ale nie tylko. Osoby pracujące w zawodach medycznych borykają się z tymi problemami na co dzień, bez względu na aktualną sytuację epidemiologiczną. Ponadto skóra, która była długo zaniedbywana potrzebuje całego procesu naprawczego, który może potrwać dość długo.

Pielęgnacja dłoni to jedno, ale warto pomyśleć również o profilaktyce. Dermatolodzy zalecają, by osoby ze skłonnością do alergii, stanów zapalnych i AZS w miarę możliwości całkowicie zrezygnowały ze stosowania środków dezynfekcyjnych. Najskuteczniejszym sposobem na to jest zakładanie w miejscach publicznych, szczególnie takich jak przychodnie zdrowia czy duże sklepy, rękawiczek ochronnych, pod które dodatkowo zakłada się miękkie i delikatne rękawiczki bawełniane. Można przy okazji nałożyć na dłonie intensywny krem nawilżająco-natłuszczający. Ten sposób pozwala dłoniom na regenerację, ponieważ nie mają kontaktu z drażniącymi substancjami.

Podstawy pielęgnacji dłoni i paznokci na co dzień

Jak dbać o ręce? Przede wszystkim liczy się profilaktyka. Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać, by dłonie zachowały lub odzyskały piękny wygląd.

  • W czasie mycia trzeba unikać gorącej wody, powinna ona być ciepła.
  • Nie warto stosować mydeł antybakteryjnych bez wskazań medycznych, zamiast tego lepiej używać delikatnych mydeł ekologicznych, wolnych od składników wysuszających.
  • Warto dobierać kosmetyki przeznaczone typowo do dłoni suchych, dbając o ich naturalny skład, bogaty w składniki odżywcze.
  • Po myciu lub użyciu środków dezynfekujących należy nakładać odpowiedni krem.
  • W czasie wykonywania prac domowych zawsze warto nakładać rękawiczki ochronne (a pod nimi najlepiej bawełniane), żeby uniknąć kontaktu z detergentami.
  • Suchych dłoni nigdy nie powinno się mocno pocierać ręcznikiem, a jedynie delikatnie osuszać, najlepiej gładką szmatką (sprawdzić się może ręcznik z mikrofibry).
  • Bardzo ważna jest także dieta bogata w witaminy i tłuszcze, a także nawadnianie dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania.

Odpowiednia pielęgnacja dłoni po dezynfekcji

Jeśli stosowanie środków ochronnych jest konieczne, warto pamiętać o tym, by za każdym razem aplikować chwilę po tym odpowiednie kosmetyki. Ulubiony krem na suche dłonie powinien być zawsze z nami – w łazience, plecaku, torebce, miejscu pracy czy przy łóżku. Im częściej będziemy go stosować, tym lepiej. Raz na jakiś czas, najlepiej raz w tygodniu, pielęgnację dłoni warto rozszerzyć również o maseczkę na suche dłonie.

Niektórzy zastanawiają się czy można stosować w takiej sytuacji peelingi. Są one zalecane jako element pielęgnacji dłoni po dezynfekcji, jednak nie wszystkie i niezbyt często. Najważniejsze, by unikać ich w przypadku widocznego stanu zapalnego skóry i pęknięć. Warto sięgać po kosmetyki naturalne kupione w dobrze zaopatrzonym sklepie lub przygotowane samodzielnie w domu. W przypadku peelingów idealnie sprawdzą się składniki takie jak cukier, miód, kawa i oleje, jednak od soli lepiej trzymać się z daleka. Odpowiednio przeprowadzony zabieg oczyszczania pomoże pozbyć się suchego naskórka, a także nawilży i natłuści ręce.

Naturalna pielęgnacja dłoni

Odżywianie, nawilżanie i regeneracja naturalnymi, ekologicznymi kosmetykami może przynieść skórze wiele korzyści. Kosmetyki do pielęgnacji dłoni i stóp są zazwyczaj wyjątkowo intensywne, żeby sprostać trudnemu zadaniu utrzymania tych części ciała w dobrej kondycji. Zarówno dłonie, jak i stopy intensywnie pracują przez cały dzień i są bardzo narażone na utratę wilgoci. Warto wiedzieć, że nie zawsze dobrej jakości produkty muszą być bardzo drogie. Do wyboru mamy obecnie wielu producentów kosmetyków naturalnych na każdą kieszeń. Pielęgnacja dłoni i paznokci w stylu „eko” może wiązać się z zakupem bardzo różnych kremów czy masek. Jako przykład można podać polskie kosmetyki Laboratorium Ava, które wyróżniają się świetną jakością za rozsądną cenę. W przypadku skóry skłonnej do alergii i wyjątkowo wrażliwej, w sposób szczególny warto zwracać uwagę na skład i unikać potencjalnie uczulających substancji, na przykład wszelkich sztucznych środków zapachowych. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie kosmetyków w domu. Obecnie nawet kremy o dość złożonym składzie można wytworzyć samemu z półproduktów. Wielu ludzi znalazło również ciekawe hobby w postaci przygotowywania mydełek DIY na bazie olejów, ziół i naturalnych olejków eterycznych, mogą one przybierać finezyjne kształty i kolory.

Krem na suche dłonie – jaki powinien mieć skład?

Naturalne kremy i maski do pielęgnacji dłoni powinny zawierać zarówno składniki nawilżające, jak i natłuszczające, dobrze by miały w składzie także łagodzące podrażnienia ekstrakty roślinne. Naturalny skład nie oznacza braku skuteczności, przeciwnie, często to właśnie takie kosmetyki dają sobie doskonale radę ze zmęczoną, zaczerwienioną skórą, przywracając jej równowagę i dogłębnie odżywiając.

Wśród składników nawilżających, które sprawdzą się przy pielęgnacji dłoni po dezynfekcji mogą pojawić się między innymi: sok z aloesu, alantoina, pantenol, kwas hialuronowy, betaina czy gliceryna. Składniki te pozwalają nawodnić dłonie, jednak żeby wilgoć miała szansę pozostać w głębszych warstwach skóry, konieczne jest także użycie substancji natłuszczających. To one pozwalają również na regenerację warstwy lipidowej na skórze i tworzą barierę ochronną. Naturalne oleje, które mogą znaleźć się w dobrym kremie do rąk to między innymi: olej ze słodkich migdałów, jojoba, arganowy, sojowy, oliwa, masło shea, masło kokosowe czy masło mango. W kosmetykach do dłoni popularne są również ekstrakty z rumianku, nagietka, herbaty lub lnu, a także hydrolaty, czyli tak zwane wody kwiatowe.

Domowe sposoby na suche dłonie

Istnieje bardzo dużo naturalnych składników, które można wykorzystać w pielęgnacji dłoni, a wiele z nich znaleźć można we własnej kuchni czy łazience. Warto zawsze mieć pod ręką bawełniane rękawiczki, które umożliwią całonocne natłuszczenie dłoni. Samodzielnie przygotowane maski i kąpiele dla dłoni to jeden z najlepszych sposobów na to jak dbać o ręce w domowym zaciszu. Najlepiej ustalić sobie jeden dzień w tygodniu przeznaczony na zabiegi pielęgnacyjne. Może to być głęboko relaksujący rytuał, dzięki któremu poczujemy się lepiej zarówno na ciele, jak i na duszy. Przede wszystkim jednak pozwoli na osiągnięcie fantastycznych rezultatów – pięknej, napiętej i nawilżonej skóry dłoni.

Domowy rytuał SPA warto zacząć od peelingu, do którego można wykorzystać skrystalizowany miód, gruby cukier trzcinowy, fusy z kawy lub płatki owsiane, a następnie wymieszać wybrany składnik z oliwą lub innym wybranym naturalnym i wartościowym olejem. Peeling nakłada się na oczyszczoną skórę i bardzo delikatnie wciera w dłonie przez kilka minut, a następnie spłukuje letnią wodą i delikatnie osusza dłonie.

Drugim krokiem może być nałożenie maski regenerującej i nawilżającej. Do jej przygotowania sprawdzi się na przykład: miód, miąższ awokado, sok z liści aloesu (warto mieć tę roślinę zawsze na parapecie), jogurt naturalny, świeże ogórki. Idealnie nadaje się do tego również kleik z siemienia lnianego. Żeby go przygotować, należy gotować nasiona lnu przez kilka minut, a następnie kleik odcedzić i przestudzić. Po nałożeniu go na dłonie warto zabezpieczyć je folią spożywczą i założyć rękawiczki, żeby substancje odżywcze miały szansę wchłonąć w skórę.

Wiele osób chwali sobie również specjalne kąpiele, które doskonale zdają egzamin jako element pielęgnacji dłoni po dezynfekcji. Wykorzystać do nich można między innymi oliwę, kapsułki z witaminami A i E, żel z aloesu i sok z cytryny. W ciepłej wodzie z rozpuszczonymi w niej wybranymi składnikami moczymy ręce przez około 20 minut. Do takich kąpieli użyć można również wywarów z łagodzących ziół na przykład rumianku lub nagietka.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel