Płynne kanadyjskie złoto – czy syrop klonowy jest zdrowy?

2020-07-24
Płynne kanadyjskie złoto – czy syrop klonowy jest zdrowy?

Jak powstaje syrop klonowy?

Syrop klonowy ma fanów na całym świecie, głównie ze względu na niezwykły smak, którego nie da się pomylić z niczym innym. Wiele osób sięga po niego również z powodu właściwości prozdrowotnych, uważając, że w ten sposób dostarcza sobie w przyjemny sposób witamin i składników mineralnych. Niektórzy nawet stosują syrop klonowy na odchudzanie. Inni zastanawiają się czy spożywany w dużych ilościach nie zaszkodzi. Z pewnością warto przyjrzeć się wszystkim aspektom związanym z tym wyjątkowym słodzikiem.

Gdzie i jak powstaje syrop klonowy? Oczywiście głównie w Kanadzie, która automatycznie jest z nim kojarzona - nazywany jest „kanadyjskim płynnym złotem”, ale produkuje się go także w USA. Jako pierwsi zaczęli go wykorzystywać Indianie, którzy zauważyli, że wiosną pojawia się na pniach klonów sok o przyjemnym smaku. Zagęszczano go wykorzystując naturalne procesy fizyczne - zamarzanie i parowanie. Współcześnie sprzedawane syropy również są uzyskiwane bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, sok wydobywa się z drzewa poprzez wwiercenie wczesną wiosną w klonowy pień metalowego kraniku (oczywiście niezbyt głęboko, by nie uszkodzić drzewa), a następnie odparowuje aż do uzyskania gęstego, słodkiego syropu. Drzewa, z których uzyskuje się sok muszą mieć przynajmniej 30-40 lat. Słodzik ten stał się bardzo popularny i można spotkać syrop klonowy w przepisach na przeróżne dania. Czy rzeczywiście warto go używać?

Syrop klonowy – właściwości

Oryginalny syrop powinien być wyłącznie odparowanym sokiem pozyskiwanym z pnia klonu, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się produktowi, który kupujemy i przeczytać jego skład. Powinien być płynny i gęsty o bursztynowym kolorze, ale jego dokładny wygląd różni się w zależności od typu, bywa bardzo jasny lub ciemniejszy. Doskonale rozpuszcza się w wodzie, w związku z tym nadaje się świetnie do słodzenia gorących napojów i innych zastosowań, w których ważna jest ta cecha.

Jeśli zależy nam, żeby kupić oryginalny, prawdziwy syrop (a powinno nam zależeć), trzeba zawsze zwracać uwagę na to, czy na opakowaniu podana jest jego klasa lub stopień. Wg klasyfikacji kanadyjskiej mamy stopnie: 1,2 lub 3, w Stanach Zjednoczonych określa się klasy: A, B lub C. Jeśli taką informację znajdziemy, możemy mieć pewność, że syrop będzie miał odpowiedni smak, zapach, kolor i nie następuje w nim proces fermentacji.

Jak smakuje syrop klonowy?

Smak tego niezwykłego słodzika trudno porównać do czegokolwiek innego. Jedno jest pewne - nie bez powodu jest tak uwielbiany na całym świecie. Warto pamiętać, że istnieją różne typy syropu i ostateczny smak różni się w zależności od rodzaju, który z kolei jest konsekwencją czasu odparowywania – im jest on dłuższy, tym bardziej cukier ulega krystalizacji, a barwa „płynnego złota” staje się ciemniejsza. Na to jak smakuje syrop klonowy mogą również wpływać czynniki takie jak wiek drzewa, z którego pozyskuje się sok i dokładne proporcje zawartych w nim składników. Najistotniejszą informacją jest jednak klasa lub stopień. Im niższa cyfra, tym delikatniejszy i bardziej przejrzysty jest syrop, w przypadku klasyfikacji USA dotyczy to klasy A. Przestawiając temat bardzo ogólnie:

  • Syrop jasny – jest przejrzysty, bardzo delikatny w smaku
  • Syrop średni – ciemniejszy, o intensywnym smaku
  • Syrop ciemny – bardzo ciemny, o karmelowym, bardzo wyrazistym smaku, nadaje się głównie do gotowania i pieczenia

Jaśniejsze syropy uważane są za szlachetniejsze i generalnie bardziej cenione, polecane do bezpośredniego stosowania bez obróbki termicznej, nie zmieniają też znacząco smaku potrawy, jeśli zostaną do niej dodane.

Jak smakuje syrop klonowy ciemny? Jest bardziej zdecydowany, intensywny, lekko karmelowy, a nawet nieco „przypalony”, co doskonale komponuje się z wieloma potrawami. Może być stosowany do pieczenia i gotowania. Bardzo wiele osób ceni sobie ten wyrazisty, wyjątkowy smak.

Czy syrop klonowy jest zdrowy?

Wiele osób wprost uwielbia płynne kanadyjskie złoto i mogłoby jeść go niemal do każdego posiłku, spędza im jednak sen z powiek pytanie czy syrop klonowy należy do kategorii zdrowej żywności. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, zawiera on bowiem wiele cennych dla organizmu składników, jednak musi być spożywany z umiarem.

W składzie chemicznym tego pysznego syropu znajdziemy w dużej mierze węglowodany, zawiera bardzo dużo sacharozy (oraz fruktozę i glukozę), a nie ulega wątpliwości, że cukier w nadmiarze nie jest zdrowy. Jednak w przeciwieństwie do białego cukru i bardzo wielu jego zamienników, syrop z klonu dostarcza również cennych dla zdrowia substancji, dlatego uważany jest za jeden z najzdrowszych zamienników cukru.

Jakie składniki sprawiają, że przejawia syrop klonowy właściwości prozdrowotne? Przede wszystkim mówi się o dużej zawartości polifenoli, które mają znaczenie przy profilaktyce wielu chorób, w tym nowotworów. To także źródło kwasów organicznych, witamin z grupy B, manganu, cynku, wapnia, magnezu i potasu. Ciekawostką jest, że ze względu na bogactwo dobrych dla zdrowia składników syrop klonowy znajduje nawet zastosowanie jako podstawowy składnik w niektórych mieszankach, które reklamowane są jako oczyszczające, poprawiające funkcjonowanie organizmu, a nawet wspomagające przy zrzucaniu zbędnych kilogramów. Czy rzeczywiście dobrym pomysłem jest syrop klonowy na odchudzanie?

Syrop klonowy: IG i odchudzanie

Płynne kanadyjskie złoto ma niższą kaloryczność, niż cukier - dostarcza 280 kcal w 100g, jednak jego indeks glikemiczny jest wysoki, wynosi ok. 65. Co to oznacza? Syrop nie jest polecany diabetykom i innym osobom, dla których indeks glikemiczny ma duże znaczenie. Uważa się natomiast, że ze względu na obecność kwasu abscynowego syrop klonowy może wykazywać właściwości odchudzające, dlatego dozwolone jest używanie go w niewielkich ilościach przez stosujących dietę redukcyjną, o ile bilans kaloryczny pozostanie na odpowiednim poziomie.

Jak zrobić syrop klonowy w warunkach domowych?

Oryginalny syrop jest często niemałym wydatkiem, jednak zdecydowanie warto wybierać te prawdziwe, dobrej jakości produkty, najlepiej ekologiczne, ponieważ będą one miały ten wyjątkowy, głęboki smak i właściwości prozdrowotne.

Można również pokusić się o przygotowanie syropu samemu. Stosować należy te same zasady, jakich trzymają się producenci – wybrany klon powinien mieć minimum 30 lat, a cały proces trzeba zaczynać tuż pod koniec zimy, trzeba też znaleźć odpowiedni gatunek (klon cukrowy, czarny lub czerwony). Kiedy już będziemy gotowi, trzeba wywiercić delikatnie otwór w pniu i stopniowo zbierać sok, potrzebne będzie go sporo, kilkanaście-kilkadziesiąt litrów. Po zebraniu sok odparowuje się na malutkim ogniu, uważając by się nie zagotował.

Syrop klonowy – do czego można go używać?

Każdy, kto wie jak smakuje syrop klonowy zdaje sobie sprawę, że jest on bardzo uniwersalny. Znany jest oczywiście głównie jako dodatek do deserów, polane nim pankejki to prawdziwy klasyk. Można używać go także do:

  • lodów, gofrów, naleśników, placków, jogurtu i owoców, a także do pieczenia rozmaitych ciast i ciastek
  • wyrabia się z niego fantastyczne cukierki i lizaki
  • wiele osób ceni go sobie także jako dodatek do gorących napojów, przy czym warto pamiętać, że jaśniejsze wersje nie zmienią znacząco ich smaku, ale ciemniejsze już tak (co może być plusem lub minusem, w zależności od upodobań)
  • znajdziemy również syrop klonowy w przepisach na potrawy wytrawne, odrobina słodyczy i niezwykłego smaku może znacząco wpłynąć na ostateczny efekt; szczególnie ciekawe mogą okazać się dressingi do sałatek z dodatkiem tego słodzika, ale sprawdzi się on nie mniej dobrze jako element wielu dań typowo obiadowych

Krótko mówiąc: syrop klonowy zastosowanie może mieć niemal do wszystkiego! Oczywiście o ile lubimy jego smak, a jest on dla większości osób bardzo atrakcyjny. Można również uznać go za zdrowy zamiennik cukru. Trzeba jednak pamiętać, że dla syropu klonowego IG wynosi 65 (jest wysoki), co oznacza, że dodając go do dań podnosimy indeks glikemiczny całej potrawy, co jest problematyczne dla każdego, kto musi uważać na cukier w swojej diecie.

pixel