Projekt regeneracja: jak zadbać o siebie na wiosnę
Zima to niezwykle trudny czas dla organizmu z wielu powodów, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Skóra, szczególnie twarzy i dłoni, oraz włosy bardzo dotkliwie odczuwają te chłodne dni, a później wymagają pewnego nakładu pracy, żeby wrócić do dobrej kondycji. Jeśli tego nie zaniedbamy, będziemy mogli cieszyć się pięknym, świeżym wyglądem w słoneczne wiosenne dni i odrodzić się razem z przyrodą.
Zima zła
Zimą, ale także w czasie przedwiośnia, jesteśmy właściwie nieustannie narażeni na trudne warunki atmosferyczne. Co gorsza, zmienne warunki. Mróz, śnieg, wiatr, zimny deszcz, brak słońca – to codzienność. Spędzamy też zwykle bardzo dużo czasu w pomieszczeniach, oczywiście ogrzewanych. Skóra często staje się wtedy sucha, chropowata, pozbawiona życia i szara, niektórzy cierpią nawet z powodu jej pękania. Podobnie włosy – pozbawione blasku, „sianowate”, generalnie – w bardzo złej kondycji widocznej gołym okiem. Jakby tego było mało, zazwyczaj spożywamy w tym okresie mniej witamin i składników mineralnych, które mają ogromny wpływ na nasz wygląd (który odzwierciedla przecież tak naprawdę stan naszego organizmu). Jeśli chodzi o dietę, możemy natychmiast zastosować środki zaradcze, warto na przykład sięgnąć po mrożonki, które pomogą spożywać codziennie odpowiednią ilość warzyw i owoców. Pamiętajmy też o kiszonkach, które wciąż są dostępne.
Wiosenna odnowa krok po kroku
Nawet jeśli czujemy, że zimą się zasiedzieliśmy, nic straconego. Właśnie teraz jest najlepszy czas, żeby się ruszyć! Szybki marsz, rower, a może siłownia zewnętrzna? Świeże powietrze doda rumieńców i pobudzi nas do życia, momentalnie poczujemy na nowo energię życiową, która pomoże poważnie wziąć się za siebie. Kiedy już jesteśmy gotowi, żeby przystąpić do działania, możemy zacząć na przykład od porządnego peelingu całego ciała. Oprócz gotowych produktów do wyboru mamy między innymi peeling kawowy, cukrowy lub solny (w zależności od rodzaju skóry, jaki mamy, ta delikatniejsza wymaga jak najmniejszych drobinek). Zdecydowanie warto też wyszorować ciało odpowiednią szorstką rękawicą, dzięki temu pobudzimy krążenie i wspomożemy pozbywanie się starego naskórka. Następnie sięgnijmy po odpowiedni dla naszej skóry balsam, najlepiej sprawdza się oczywiście w tym wypadku regularność i systematyczność. Stopy po zimie mogą być w wyjątkowo złym stanie, szczególnie jeśli nie mieliśmy czasu odpowiednio o nie zadbać. Po pozbyciu się zrogowaciałej skóry specjalną tarką lub peelingiem trzeba je odpowiednio odżywić, najlepiej na noc kremować je bogatym w składniki aktywne balsamem, który pomoże je zregenerować, wygładzić i nawilżyć. Nasmarowane stopy można owinąć folią i opatulić skarpetkami na całą noc, to ułatwi wchłanianie substancji odżywczych.
Twarz jest naszą wizytówką, więc zwykle poświęcamy jej bardzo dużo czasu. Poza peelingiem, o którym już wspomnieliśmy, a także odpowiednio dobranym do cery kremem, warto w tym wypadku sięgnąć po maski, które dostarczą brakujących składników mineralnych i witamin. Generalnie kosmetyki, które będziemy wybierać wiosną nie powinny już być takie tłuste, jak zimą. Oczywiście, nadal potrzebujemy ochrony przed zmienną pogodą, ale zbyt ciężkie kremy mogą zatykać pory i nie pozwalają odetchnąć naszej skórze, a tego teraz potrzebuje. Pamiętać trzeba o tym, żeby wybierać kosmetyki naturalne z tzw. „czystą etykietą”, jeśli w naszym koszyku znajdą się produkty z certyfikatem ekologicznym, możemy być pewni, że będą całkowicie bezpieczne dla naszego ciała i planety.
Jeśli Wy również patrząc na swoje włosy po zimie czujecie, że wymagają natychmiastowej interwencji, śmiało przystępujcie do działania. Trzeba jak najszybciej przywrócić je do życia. Od czego zacząć? Często po prostu od… ścięcia końcówek. Nawet jeśli zależy nam na bardzo długich włosach i każdy centymetr ma znaczenie, warto rozważyć ten krok po zimie. Końcówki poniszczone przez szaliki, czapki i inne negatywnie wpływające na nie czynniki nie są w stanie się zregenerować, obciążając tylko włosy i pogarszając ich wygląd. Następnie pierwsze co musimy zrobić to zregenerować uszkodzone fragmenty włosa. Najlepiej zrobi im olejowanie, czyli pozostawienie na dłuższy czas (najlepiej na noc) odżywczego oleju, który spokojnie będzie wnikał w najgłębsze warstwy włosa. Dla osób, które nie lubią takich zabiegów polecamy silnie regenerujące maski, które też mogą uczynić wiele dobrego. Szampony warto wybierać nawilżające, przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych, można również rozważyć mycie odżywką, zwłaszcza jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami włosów kręconych lub falowanych. Bardzo często zauważamy, że w tym czasie włosy wypadają w wyjątkowo dużej ilości, wszystko dlatego, że zimą zostają bardzo osłabione. Jeśli mamy taki problem, warto spróbować użyć kosmetyków przeciw wypadaniu włosów, które wzmocnią cebulki i strukturę włosa.
Regeneracja
Wiosną cała przyroda rozkwita i cieszy się z tego, że udało się jej przetrwać i że teraz nadchodzi piękny, ciepły czas, kiedy dużo łatwiej jest cieszyć się życiem. Cieszmy się razem z nią, w końcu jesteśmy jej częścią. Zadbajmy o swoje ciało od stóp do głów, a właściwie po koniuszki włosów!