Tapioka – co to jest i jak wykorzystać ją w kuchni?

2020-07-31
Tapioka – co to jest i jak wykorzystać ją w kuchni?

Co to jest tapioka?

Tapioka staje się coraz popularniejszym produktem skrobiowym. Ma ciekawe właściwości, dzięki którym jest ceniona w świecie kulinarnym. Uzyskuje się ją z manioku, a konkretnie z jego sporych bulw. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, bulwy w stanie surowym są trujące, ale poddane obróbce stają się smaczne i zdrowe, w wielu regionach są podstawą wyżywienia, a ich popularność można porównać do naszych ziemniaków. Tapiokę uzyskuje się w efekcie obróbki manioku, korzeń jest myty, obierany, rozdrabniany, a następnie oddziela się i odwadnia skrobię. Produkt ten najczęściej występuje w postaci charakterystycznych kulek lub mąki. Czy tapioka jest zdrowa i czy warto wprowadzić ją do swojego jadłospisu?

Tapioka – właściwości

Skrobia z manioku naturalnie nie zawiera glutenu, jest lekkostrawna i nie uczula, jest doskonałym zagęszczaczem. Nie posiada charakterystycznego smaku czy zapachu, może być zatem na wiele sposobów wykorzystywana w kuchni. To wszystko sprawia, że nieustannie zyskuje na popularności wśród osób zainteresowanych zdrowym stylem życia i żywnością ekologiczną, a także chorujących na celiakię.

Tapioka – wartości odżywcze

Skrobia z manioku zawiera przede wszystkim lekkostrawne węglowodany, natomiast niewiele białka oraz tłuszczu. Ze względu na bogactwo węglowodanów jest polecana między innymi sportowcom po intensywnym treningu. Jeśli chodzi o zawartość składników takich jak witaminy, mikro- i makroelementy czy białko, jest ona w tapioce niewielka. Znaleźć można w niej pewną ilość witamin z grupy B, wapnia, żelaza, magnezu, potasu, fosforu i cynku. Pomimo, że nie zawiera bardzo dużych dawek witamin i składników mineralnych, z pewnością nie są to jedynie „puste kalorie”. Ponadto spożywając tapiokę dostarczymy organizmowi skrobi opornej – związku, który jest pożywieniem dla bakterii w jelitach. Wspomaga on również pracę całego układu pokarmowego, przeciwdziała biegunkom i zaparciom, a nawet łagodzi choroby zapalne jelit. Ponadto skrobia oporna ma znaczenie przy profilaktyce chorób związanych z insulinoopornością, ponieważ zwiększa wrażliwość na insulinę. Może zatem być elementem diety, który pomoże przeciwdziałać rozwojowi cukrzycy typu 2, a także otyłości.

Tapioka – kalorie

100g skrobi z manioku zawiera 358 kcal, to stosunkowo dużo. Oznacza to, że w nadmiarze nie jest szczególnie polecana osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy. Szczególnie biorąc pod uwagę wartości odżywcze tapioki – ponad 80% to węglowodany - widzimy więc, że niekoniecznie może pomóc w traceniu wagi (niebyt przyda nam się również gdy chcemy nabrać masy mięśniowej). Jednak, żeby przygotować zdrowy domowy deser czy zagęścić potrawę, nie będziemy potrzebować jej wiele, dlatego jedzona z umiarem nie powinna mieć negatywnego wpływu na wagę, szczególnie biorąc pod uwagę zawartość skrobi opornej, która może w pewnym stopniu przeciwdziałać otyłości.

Tapioka – indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny w przypadku tego produktu jest wysoki. Osoby, które muszą na to uważać powinny jej unikać lub umiejętnie obniżyć IG całej potrawy. Najprostszym sposobem w tym przypadku będzie dodanie do dania tłuszczu i białka, żeby spowolnić jego trawienie. Mogą to być na przykład orzechy lub nasiona.

Tapioka – gotowanie i wykorzystanie w kuchni

Produkt ten kupić można najczęściej jako proszek lub charakterystyczne kuleczki, zwane też perełkami. Ta ostatnia forma jest szczególnie poszukiwana, ponieważ daje bardzo ciekawe możliwości wykorzystania przy różnego rodzaju potrawach, głównie deserach, ale nie tylko. Uprzednio namoczone (min. 20 minut) kuleczki tapioki gotować należy do miękkości na małym ogniu, perełki staną się wtedy przezroczyste. Moczenie może odbywać się w mleku, napoju roślinnym, wodzie lub soku, wszystko zależy od naszych kulinarnych planów.

Perełki z manioku wykorzystać można na wiele sposobów:

  • Najprostszy deser to po prostu namoczone w mleku (świetnie sprawdza się również kokosowe) i ugotowane kuleczki, wzbogacone następnie o ulubione dodatki takie jak syrop lub miód, zmiksowane owoce czy orzechy.
  • Ciekawym pomysłem są także żelki – żeby je uzyskać wystarczy ugotować kuleczki w słodkim soku lub syropie.
  • Najbardziej znanym na świecie wykorzystaniem kuleczek jest słynne Bubble Tea, które zaczęło być serwowane na Tajwanie już w latach 80. Żeby przygotować ten napój w warunkach domowych, oprócz perełek, potrzebna jest ulubiona herbata, mleko i wybrane dodatki smakowe. Perełki tapioki gotuje się osobno aż staną się przezroczyste (można to zrobić w czystej lub osłodzonej wodzie), osobno natomiast przygotowuje się herbatę czarną lub zieloną, zaparzając i dodając do niej mleka oraz syropu lub miodu. Następnie gotowe kuleczki zalewa się schłodzonym napojem, na tym etapie można dodać również ulubione owoce, a nawet lód, jeśli Bubble Tea ma za zadanie mocno orzeźwić.
  • Nie każdy wie, że kuleczki można wykorzystywać również do dań wytrawnych, na przykład zamiast makaronu czy kasz do sosów i gulaszów. Doskonale chłoną smaki potrawy, ale też łagodzą bardzo wyraziste i pikantne dania.

Pewną ciekawostką jest również tapioka nawodniona. Jest ona wstępnie przygotowywana tak, żeby nie wymagała namaczania. Jest to dobre rozwiązanie dla każdego, kto dysponuje małą ilością czasu, producenci deklarują bowiem, że na jej przygotowanie wystarczy 5 minut.

Skrobie w formie proszku można wykorzystywać do zagęszczania wielu różnych potraw. Ze względu na to, że tapioka jest neutralna w smaku i aromacie, jedyne co zmienia to konsystencję dania. Jest to bardzo cenna cecha, którą szeroko wykorzystuje się przy przygotowywaniu rozmaitych deserów, zup, musów, sosów, gulaszy. Skrobia ta może być także używana jako składnik bezglutenowych wypieków oraz potraw takich jak naleśniki czy placki. W przypadku pieczywa lub ciast bez glutenu wiążące właściwości tapioki pomagają nadać odpowiednią konsystencję i zapobiegają rozpadaniu się wypieków.

Czy tapioka jest zdrowa?

Skrobia z manioku może być bezpiecznie spożywana przez wszystkich, również malutkie dzieci, osoby starsze lub borykające się z problemami z układem pokarmowym, działa bardzo dobrze na żołądek i jelita. Nie zawiera glutenu i nie uczula, w związku z tym również osoby na specjalnych dietach mogą spokojnie włączyć ją do swojego jadłospisu. Jest dobrym źródłem lekkostrawnych węglowodanów, może być zatem źródłem energii, której dostarczymy sobie po treningu lub w czasie pracy, żeby szybko poprawić sprawność fizyczną i umysłową.

Zatem – czy tapioka jest zdrowa? Pomimo że nie zawiera dużej dawki witamin i składników mineralnych, może być ciekawym uzupełnieniem diety ze względu na zawartość skrobi opornej i fakt, że jest wyjątkowo lekkostrawna dla organizmu. Ponieważ jest wiele rodzajów tego produktu – perełki, mąka lub tapioka nawodniona, każdy może znaleźć formę odpowiednią dla siebie i bez problemu wprowadzić ten produkt do swojej diety.

Jeśli szukasz tapioki, znajdziesz ją w naszym sklepie ekologicznym - zapraszamy!

pixel