Trądzik – jak z nim wygrać? Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej

2021-09-10
Trądzik – jak z nim wygrać? Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik to duży problem, z którym trudno sobie poradzić. Żeby go zwalczyć, trzeba spojrzeć całościowo na swoją skórę i jej potrzeby. Czy kosmetyki naturalne mogą stanowić skuteczną broń w tej walce? Z artykułu dowiesz się jak prawidłowo pielęgnować cerę trądzikową, żeby przywrócić jej zdrowy, piękny wygląd.

Cera trądzikowa, czyli jaka?

Chociaż trądzik kojarzy się głównie z nastolatkami, często dotyka również osoby dojrzałe, a nawet starsze. Najbardziej powszechny jest trądzik pospolity, z którym borykają się najczęściej osoby od około 14. roku życia. Na jego powstawanie ma wpływ wiele czynników, których poznanie i zrozumienie stanowi jeden z kluczy do sukcesu.

Nietrudno rozpoznać cerę trądzikową. Wyraźnie widoczne są na niej krosty i zaskórniki, które stanowią duży problem dla osób nimi dotkniętych. Ponadto w dotyku skóra jest tłusta i lepka. Grudki widoczne na twarzy często są bolesne. Cera trądzikowa nie wygląda zdrowo i przysparza wielu zmartwień. Dobra wiadomość jest taka, że kiedy nauczysz się z nią żyć i poznasz lepiej ją samą i mechanizmy, które nią rządzą, będzie Ci dużo łatwiej radzić sobie z pojawiającymi się problemami.

Przyczyny powstawania trądziku

Przyczyną pojawiania się nieestetycznych zmian na różnych częściach ciała, głównie na twarzy, jest nadmiar wydzielanego sebum, czyli łoju. Jego nadprodukcja w połączeniu z nadmiernie namnażającymi się bakteriami (Propionibacterium acnes), które znajdują się na skórze sprawia, że pojawiają się niedoskonałości. Dlatego niezwykle istotną sprawą jest znalezienie przyczyn nadprodukcji sebum. Należą do nich między innymi predyspozycje genetyczne lub zbyt duże stężenie hormonów androgenowych, czyli męskich hormonów płciowych. Czasami zdarza się również, że to nadmiar żeńskich hormonów stoi za problemami z cerą. Nie pomaga również przesuszenie skóry, zbyt mała dbałość o higienę i wystawianie twarzy na promienie słoneczne.

Mechanizm powstawania trądziku wygląda następująco. Martwy naskórek wraz z sebum zapychają ujścia gruczołów, tworząc zaskórniki. Jeśli takie miejsce zostaje zakażone przez bakterie, tworzy się stan zapalny, objawiający się czerwonym kolorem i zbierającą się ropą. Znając przyczyny trądziku, możesz domyślić się co jest kluczowym elementem pielęgnacji cery nim dotkniętej – umiejętne oczyszczanie i działanie antybakteryjne.  

Zasady pielęgnacji cery trądzikowej

Istnieje kilka zasad pielęgnacji cery dotkniętej trądzikiem. Ich przestrzeganie znacznie przyspiesza proces leczenia zmian. Jeśli podejdziesz do tematu sumiennie i będziesz stosować odpowiednie kosmetyki, masz szansę pokonać trądzik lub przynajmniej zminimalizować objawy.

  1. Nie przesuszaj skóry. Chociaż wydaje się to naturalne, że jeśli jakieś miejsce jest nadmiernie tłuste, chcemy je osuszyć, w przypadku cery trądzikowej byłby to ogromny błąd. Sebum jest nadmiernie wytwarzane w wyniku reakcji obronnej skóry, która jest zbyt sucha. Chcąc odbudować warstwę lipidową, organizm wytwarza łój. Dlatego im bardziej będziesz próbować wysuszyć skórę, tym gorsze efekty osiągniesz.
  2. Używaj lekkich kosmetyków. Dla cery z trądzikiem nie ma nic gorszego, niż wiele warstw kosmetyków, zapychających pory. Znasz już mechanizm powstawania niedoskonałości, więc doskonale rozumiesz ten problem. Chcąc za wszelką cenę ukryć wypryski, stosując kryjące kosmetyki kolorowe, sprawiasz, że skóra się „dusi”, a zatkane gruczoły to prosta droga do powstawania kolejnych krost i zaskórników.
  3. Oczyszczaj, ale delikatnie. Oczyszczanie twarzy dotkniętej trądzikiem to jedno z Twoich najważniejszych zadań, jeśli ta dolegliwość dotyczy również Ciebie. Najlepiej robić to za pomocą naturalnych kosmetyków oczyszczających. One zagwarantują Ci brak obecności silnie wysuszających składników, są delikatne i jednocześnie bardzo skuteczne. Kosmetyki do cery trądzikowej powinny oczyszczać i działać ściągająco. Musisz zwracać uwagę, by nie zawierały SLS ani przesuszających skórę alkoholi. W celu pozbycia się martwego naskórka powinno się raz w tygodniu przeprowadzić peeling.
  4. Nawilżaj odpowiednimi kosmetykami. Krem na trądzik nie powinien zawierać składników komedogennych. Ich lista jest bardzo długa i zawiera między innymi naturalny olej kokosowy, kukurydziany czy sojowy, a ponadto masło kakaowe i lanolinę. Znajdują się na niej również niektóre pigmenty, konserwanty i ekstrakty roślinne. Rozglądając się wśród naturalnych kremów, olejków i serum zauważyć można dużą różnorodność. Warto oczywiście wybierać produkty przeznaczone dla cery tłustej. Wiele z nich oprócz nawilżających ekstraktów i składników regenerujących, zawiera również substancje o delikatnie matującym działaniu. Może to być na przykład skrobia ryżowa, która pochłania nadmiar sebum i czyni cerę jedwabistą i matową.
  5. Nigdy nie wyciskaj krost. To żelazna zasada, której powinieneś się trzymać, jeśli nie chcesz przykrych konsekwencji. Próba mechanicznego pozbycia się ropy z krost nie tylko pogłębia stan zapalny, ale też może doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn i przebarwień. One mogą pozostać na skórze nawet wtedy, kiedy problem trądziku stanie się już przeszłością.
  6. Unikaj słońca. Wydaje Ci się, że latem Twoja skóra wystawiona na słońce prezentuje się wyjątkowo dobrze? Niestety to tylko złudzenie. Promienie słoneczne rzeczywiście mogą na chwilę poprawić wygląd cery, jednak szybko odczujesz nieprzyjemne konsekwencje, przesuszona skóra będzie produkowała więcej sebum. Właściciele cery trądzikowej powinni stosować kremy z filtrem przez cały rok.
  7. Dbaj o higienę.  Posiadacze cery trądzikowej muszą przywiązywać dużą wagę nie tylko do higieny twarzy i rąk, ale też do czystości wszystkich przedmiotów codziennego użytku, które mogą dotykać twarzy. Chodzi na przykład o telefon, który powinien być regularnie dezynfekowany i poszewki poduszek, które trzeba prać w wysokich temperaturach i często wymieniać. Do wycierania twarzy po myciu najlepiej używać ręcznika, który będzie służył wyłącznie do tego jednego celu. Oczywiście on również powinien być zawsze czysty. Niektórzy zalecają nawet korzystanie z jednorazowych ręczników papierowych, jest to jednak niechętnie widziane przez wielbicieli nurtu zero waste.

Co na trądzik?

Istnieje wiele skutecznych naturalnych składników, które wspomagają walkę z trądzikiem, należą do nich między innymi:

  • Olej tamanu – działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przyspiesza regenerację, niwelując podrażnienia i widocznie łagodząc zmiany trądzikowe.
  • Glinka zielona – działa antybakteryjnie, ściągająco i regenerująco. Przyspiesza procesy gojenia, wygładza i niweluje blizny.
  • Olejek z drzewa herbacianego – słynie z właściwości antybakteryjnych, może być stosowany bezpośrednio na skórę, jednak bardzo ostrożnie. Najczęściej poleca się go jako dodatek do masek i kremów.
  • Węgiel aktywny – polecany do cery trądzikowej ze względu na właściwości antybakteryjne. Zwęża i odblokowuje pory, a dodatkowo wpływa na unormowanie wydzielania sebum. Węgiel delikatnie złuszcza naskórek. Nie powinno się go używać zbyt często, w nadmiarze może wysuszać wrażliwą skórę.
  • Hydrolaty: oczarowy, lawendowy, z drzewa herbacianego, różany, z zielonej herbaty, z czystka – mają działanie antybakteryjne i przywracają naturalne pH skóry po kontakcie z wodą.

Naturalne kosmetyki oczyszczające i kremy na trądzik

Wśród naturalnych kosmetyków i kremów, na wyróżnienie zasługują z pewnością kosmetyki firmy Sylveco, na przykład Rumiankowy żel do twarzy, który polecany jest do cery zanieczyszczonej i tłustej. Oprócz oczyszczania skóry ważna jest też tonizacja. Zastosować można do tego celu antybakteryjne hydrolaty, na przykład Hydrolat oczarowy. Jako codzienny krem idealnie sprawdza się Normalizujący krem do twarzy na dzień Vianek. Zdecydowanie wart wypróbowania wśród kosmetyków na trądzik jest również Krem do twarzy matujący cera tłusta Purobio, w którym zastosowano skrobię ryżową jako naturalną substancję o działaniu lekko matującym.

Dużą rolę w pielęgnacji cery ze skłonnością do trądziku mają peelingi i maski. Można je spokojnie przygotować samemu w domu, będą wtedy zawsze świeże, mogą też być bardzo różnorodne. Do wykonania peelingu warto używać cukru trzcinowego, który mechanicznie oczyszcza, a jednocześnie działa nawilżająco. Do masek polecane są napary ziołowe, szczególnie z bratka, rumianku, pokrzywy i skrzypu. Warto również używać glinek, które zwykle są bardzo lubiane przez cerę trądzikową. Wartościowe składniki, które mogą wejść w skład takich domowych mikstur to również miód, sok z cytryny, siemię lniane, mączka ziemniaczana i ogórek.

Czy "dieta na trądzik" działa?

Wątek diety jest bardzo często poruszany w kontekście trądziku, ponieważ na jego powstawanie składa się wiele czynników. Wiadomo, że ważne jest odpowiednie nawodnienie. Przede wszystkim liczy się woda, ale wspomagająco działają również herbaty ziołowe. Istnieją nawet specjalne herbatki skomponowane dla osób z takim problemami, takie jak Herbatka polecana przy trądziku Dary Natury. Niektórzy mówią o specjalnej diecie antytrądzikowej, która miałaby ograniczać powstawanie niedoskonałości. Lista zaleceń jest dość długa, jednak nie wszystkie znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych. Z pewnością pomocna jest  ogólna poprawa sposobu odżywiania, związana z wykreśleniem z menu produktów wysokoprzetworzonych, pełnych tłuszczów nasyconych i różnego typu syntetycznych dodatków. Jadłospis powinien natomiast przewidywać dużą ilość warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych (które są nieocenionym źródłem cynku).

Ponadto dietetycy uważają, że poprawę stanu cery może przynieść:

  • ograniczenie mleka
  • wybieranie produktów o niskim Ładunku Glikemicznym
  • unikanie słodyczy, szczególnie czekolady
  • wysoka zawartość cynku i selenu w spożywanych produktach
  • włączenie do menu produktów o dużej zwartości witaminy A
  • dostarczanie odpowiedniej dawki kwasów omega 3 oraz witaminy D3
  • zmniejszenie ilości soli w diecie

Spotkać można się również z sugestiami, że problemy z trądzikiem mogą w niektórych przypadkach zaostrzyć zbyt duże dawki witaminy B12 i jodu. W badaniach nie znajduje natomiast potwierdzenia sugestia, że ostre przyprawy pogłębiają problemy z trądzikiem. Warto jednak uważnie obserwować swoje ciało, ponieważ może to być kwestia bardzo indywidualna.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel