Walentynki w stylu EKO. 5 pomysłów na prezenty, które można również wykonać samemu

2019-02-11
Walentynki w stylu EKO. 5 pomysłów na prezenty, które można również wykonać samemu

Walentynki to dzień, który niektórym kojarzy się wspaniale – z okazywaniem sobie uczuć, miłym, wspólnym spędzaniem czasu. Często jednak słychać głosy o tym, jak komercyjne to „święto”, że wszystko kręci się wokół prezentów i wydawania mnóstwa pieniędzy, żeby udowodnić swoją miłość. Wiele osób skarży się też na wszechobecny kicz, związany z Dniem Zakochanych. Coraz częściej zdajemy sobie też sprawę jak dużym obciążeniem dla planety może być dzień, w którym kupujemy tony ciętych kwiatów, plastikowych „uroczych” przedmiotów czy jednorazowych ozdób. Ale spokojnie - można obchodzić Walentynki w zupełnie inny sposób. Z troską o siebie nawzajem i o planetę. Dzięki temu możemy udowodnić ukochanej osobie jak świetnymi ludźmi jesteśmy!  

Walentynki = prezenty?

Sprzedawcy usiłują nam wmówić, że żeby udowodnić komuś swoje uczucie musimy kupować drogie prezenty. Nawet, jeśli w głębi duszy wcale nie jesteśmy do tego przekonani często ulegamy presji w obawie o to, co pomyśli o nas partner, jeśli postąpimy inaczej. Może zwątpi w nasze oddanie? Prawda jest taka, że nie musimy niczego kupować, najcenniejszy jest zawsze wspólnie spędzony czas. To on jest bezcenny, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy każdy wciąż dokądś goni, często nie mając chwili na dłuższą rozmowę czy zainteresowanie się drugą osobą. Dlatego właśnie taki dzień, kiedy chcemy postarać się bardziej może być bardzo cenny. Zatrzymać się, zastanowić nad potrzebami drugiej osoby, porozmawiać, wyjaśnić ważne kwestie lub po prostu przyjemnie spędzić razem czas. To jest to, co warto robić w Dzień Zakochanych.  A jeśli lubimy obdarowywać? Prawda jest taka, że obdarowywanie jest bardzo przyjemne. Ba, często przyjemniejsze, niż dostawanie! Jeśli chcemy wręczyć komuś prezent przy okazji Walentynek, warto jednak najpierw zastanowić się czy to na pewno jest upominek „od serca”. W gruncie rzeczy tylko takie się liczą. Jeszcze większą wartość będzie miał, kiedy będzie wykonany ręcznie lub, jeśli nie mamy czasu i zdolności, przez małą firmę, może uda się nawet lokalną?   

Co można podarować ukochanej osobie?

1.       Kartka walentynowa

Obecnie z łatwością kupimy ręcznie robioną, piękną kartkę z naturalnych materiałów. Kartki są ważne, dzięki nim możemy napisać, co czujemy. Kilka miłych słów zamkniętych w uroczej formie, które można postawić sobie w widocznym miejscu może poprawić humor w ponury dzień i dodać otuchy. Po latach taka kartka może przywołać uśmiech, rozpalić na nowo ciepło w sercu, odświeżyć wspólne miłe chwile.

Wersja DIY: Kartkę można oczywiście wykonać samemu i, wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne. Można pokusić się o użycie materiałów z recylingu, różnych naturalnych tkanin czy kartonów, ścinek kolorowego papieru, nawet niektórych opakowań po produktach. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

2.       Roślina doniczkowa

Ciekawa roślina doniczkowa zamiast ciętych kwiatów, które w najlepszym razie wytrzymają kilka dni? To doskonały pomysł! Może być ozdobą całe lata. Świadomość, że to prezent od ukochanej osoby doda jej uroku.

Wersja DIY: Roślinkę możemy własnoręcznie posadzić, rozmnażając np. swoje własne rośliny. Przede wszystkim jednak możemy przygotować interesującą, niepowtarzalną doniczkę. Wystarczy zastanowić się co będzie pasować do mieszkania obdarowywanej osoby  i przystąpić do dzieła. Możemy wykorzystać m.in.:

·         skrawki materiału, szczególnie dobrze wygląda koronka

·         farbę tablicową

·         puszki

·         dzbanuszki, kubki

·         sznurki do owinięcia doniczki  

3.       Biżuteria

Piękna biżuteria od rękodzielnika to pomysł, który spodoba się większości pań, szczególnie tym, które nie lubią banału. Naturalne materiały takie jak sznurki czy kamienie, ręczna robota, wszystkie te elementy mogą uczynić z ozdoby ciekawy i ekologiczny przedmiot

Wersja DIY: Własnoręcznie zrobiona biżuteria to nie lada wyzwanie. Polecamy ten pomysł raczej osobom, które naprawdę mają zdolności manualne, chociaż niektóre przedmioty dadzą radę wykonać również ci mniej wprawieni, początkujący artyści. Przykład? Wisior z kamieniami, które wystarczy opleść sznurkami. 

4.       Czekoladki

Kobiety kochają czekoladę, a wielu mężczyzn także ma do niej wielką słabość. Prawdziwa, ekologiczna czekolada  jest doskonałym pomysłem na prezent (pod warunkiem, że obdarowywana osoba nie jest na diecie, a i wtedy można zaopatrzyć się w czekoladę niesłodzoną cukrem). Przy takiej niezwykłej okazji można zaszaleć z pralinami, belgijskimi czekoladkami czy najbardziej wymyślnymi tabliczkami, jakie uda się znaleźć.

Wersja DIY: Własnoręcznie zrobione praliny czy czekoladki to prezent, który wzruszy chyba każdego, nie od dziś wiadomo przecież, że „przez żołądek do serca”, a jeśli mowa o czekoladzie powiedzenie to liczy się podwójnie. Tak naprawdę wystarczy forma do czekoladek i można stworzyć małe, smakowite dzieło sztuki. Bez niej też się uda, stworzymy cudne kuleczki. Do tego będziemy dokładnie wiedzieli co jest w środku.

5.       Herbata

Herbata jest dobra na wszystko, szczególnie zimą. Rozgrzeje, poprawi nastrój, a w pita w miłym towarzystwie – zbliża. Dobra ekologiczna herbata sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, ale też zdrowiu.

Wersja DIY: Można skomponować własną mieszankę, którą zamkniemy w ozdobionym słoiku. To będzie zaskoczenie! Świetnym pomysłem na zimę jest wymieszanie liści herbaty z przyprawami korzennymi i skórką pomarańczy, można dodać również rodzynki i suszone jabłko. Do takich mieszanek gorąco polecamy suszone kwiaty, które prezentują się przepięknie, sprawdzą się też oczywiście fantastycznie suszone maliny czy owoce róży. Bazą mieszanki może być herbata czarna lub zielona, roiboos lub hibiskus.  

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel