Wegańskie alternatywy jogurtów i deserów
Osoby planujące zmienić swoją dietę na wegańską często zastanawiają się jak bardzo utrudni im życie taki wybór. Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście mogło to być wyzwanie, dziś jednak producenci prześcigają się w wymyślaniu wciąż nowych wegańskich alternatyw. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy się wahają, ale też dla naszej planety. Coraz głośniej mówi się bowiem o ograniczaniu produkcji mięsa i nabiału w kontekście ochrony środowiska. Jest też przecież duża grupa osób z różnymi nietolerancjami. Oni również mogą odetchnąć. Tak, wybór bezmlecznych jogurtów i deserów jest ogromny. Czasy, kiedy było inaczej dawno już minęły.
Alternatywa jogurtu, czyli co?
Wypada zacząć od zastanowienia się co to jest jogurt. Nie jest to bowiem po prostu mleczny deser, jak to się niektórym wydaje. Podstawą jogurtu są odpowiednie szczepy bakterii, które umożliwiają produkcję właśnie takiego produktu. W przypadku wegańskich alternatyw komplikacją może być nazewnictwo – nazwa „jogurt” jest bowiem zarezerwowana dla wyrobów mleczarskich, producenci tych bezmlecznych muszą więc nazywać swoje wytwory inaczej np. „produktem sojowym”, „alternatywą jogurtu” lub deserem. To może powodować dezorientację. Kiedy mówimy zatem o alternatywach jogurtu, mamy na myśli produkty roślinne, które zastępują tradycyjny jogurt, czyli zawierają szczepy bakterii jogurtowych, a przy tym zachowują charakterystyczną konsystencję . Dodatkowo na rynku mamy też spory wybór deserów, które przypominają tradycyjny budyń.
Z czego można zrobić wegański „jogurt” lub deser?
Soja
Swego czasu najpopularniejszy, jeśli nie jedyny, surowiec do produkcji wszystkich wyrobów zastępujących te mięsne lub mleczne. Teraz nie ma już monopolu, ale jednocześnie produkty sojowe, które powstają obecnie są dużo lepszej jakości, niż dostępne jeszcze kilka lat temu. Roślinne alternatywy jogurtów francuskiej firmy Sojade są absolutnym hitem. Niemal nie sposób odróżnić ich od najlepszych mlecznych jogurtów. W ofercie znajdują się wersje naturalne, owocowe, a nawet w stylu jogurtu greckiego. Dużą zaletą jest to, że wybór tych produktów jest naprawdę ogromny. Soja, z której powstają pochodzi z francuskich, ekologicznych upraw. Niewątpliwym plusem sojowych produktów jest duża zawartość białka, co może być szczególnie istotne na przykład dla osób, które intensywnie ćwiczą. Naturalna wersja ma również mało kalorii i cukru (chodzi o naturalnie występujące cukry, dodatku cukru nie ma oczywiście wcale). Wadą takich „jogurtów’ czy deserów jest to, że soja dla niektórych osób jest silnym alergenem.
Konopie
Produkty konopne robią furorę od dłuższego czasu, nic więc dziwnego, że pojawiły się również desery na tej bazie. Konopie bogate są w dobre tłuszcze, jednocześnie taka alternatywa jogurtu jest niskokaloryczna. Smak naturalnej wersji przypomina tradycyjny jogurt, bardzo smaczne są również desery owocowe.
Migdały
Alternatywa jogurtów na bazie migdałów, podobnie jak napoje migdałowe, to produkty bardzo lubiane. Delikatny migdałowy smak, lekka naturalna słodycz (ale bez dużej ilości cukrów prostych) i zawartość dobrych tłuszczów czynią z nich pyszny i zdrowy zamiennik tradycyjnego nabiału. Dostępna jest wersja naturalna, waniliowa i owocowa.
Kokos
Duża zawartość tłuszczu i charakterystyczny kokosowy smak same zachęcają do stworzenia z mleczka kokosowego pysznego deseru. Nic dziwnego, że w tym przypadku wybór jest bardzo duży. Dostępne są alternatywy jogurtów o przeróżnych smakach, naturalne oczywiście również. Ciekawą opcją jest także deser jaglany na bazie kaszy jaglanej i mleczka kokosowego, który łączy w sobie zalety obu tych składników. „Jogurty” na bazie kokosa są bardzo sycące i ze względu na zróżnicowanie dodatków bardzo często trafiają w gusta nawet tych osób, które za kokosowym smakiem nie przepadają.
Ryż
W przypadku produktów ryżowych trudno o alternatywę tradycyjnego naturalnego jogurtu, jest natomiast bardzo szeroki wybór pysznych deserów. Tych z kulturami bakterii i przypominających budyń – waniliowe, czekoladowe, owocowe, wszystkie smaczne i pożywne. Produkty na bazie ryżu są lekkostrawne i naturalnie słodkie, to ich ogromne zalety. Warto też pamiętać, że ryż jest składnikiem, który bardzo rzadko uczula, więc zazwyczaj produkty na jego bazie mogą być spożywane przez bardzo wrażliwe osoby, również alergików. Desery ryżowe są też coraz łatwiej dostępne.
Orzechy nerkowca
To rzadko spotykana alternatywa jogurtu, jednak zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Gratka dla wszystkich fanów orzechów nerkowca. Delikatny, lekko słodki smak, kremowa konsystencja – taki deser to idealna przekąska. Zawiera białko, zdrowe tłuszcze i kultury bakterii jogurtowych.
Dlaczego warto sięgać po wegański „nabiał”?
Przede wszystkim, jeśli rezygnujemy z tradycyjnego nabiału, warto przynajmniej od czasu do czasu używać w kuchni produktów, w których znajdziemy szczepy bakterii jogurtowych. Podziękuje nam za to układ pokarmowy i odpornościowy. Roślinne produkty zawierają zdrowe tłuszcze, często są bogate w białko (w zależności od rodzaju). Są też świetnym urozmaiceniem diety i to wcale niekoniecznie wyłącznie dla wegan i osób z nietolerancjami. Im więcej różnorodnych produktów mamy w diecie, tym lepiej, a w tym przypadku wybór jest naprawdę duży i staje się coraz większy niemal z dnia na dzień.