Zdrowe Święta Bożego Narodzenia? To możliwe

2018-12-17
Zdrowe Święta Bożego Narodzenia? To możliwe

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas odpuszczania diet i nie przejmowania się tym czy jemy zdrowo, czy nie. W końcu to Święta! Niektórym nawet kojarzą się one niemal wyłącznie z przejedzeniem. Inni mają dylemat – jeść zdrowo, czy zupełnie się tym nie przejmować. Mamy dobrą wiadomość, przy odrobinie zdrowego rozsądku i odpowiednim doborze menu wcale nie musimy sobie szkodzić, jednocześnie nie rezygnując z pyszności. Co więcej, wiele z tradycyjnych bożonarodzeniowych potraw bardzo sprzyja naszemu zdrowiu. Jak zadbać o siebie i swoich bliskich w tym świątecznym czasie?  


Kluczem jest rozsądek

Dla nikogo zapewne nie będzie zaskoczeniem, że najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o żywienie jest kierowanie się rozsądkiem. Przy okazji Świąt i innych szczególnych okoliczności przede wszystkim warto zachować umiar. Już na etapie planowania i przyrządzania potraw warto zastanowić się ile naprawdę my i nasi bliscy będziemy w stanie zjeść. Nie tylko ze względu na potencjalne marnowanie żywności. Dietetycy twierdzą, że fakt nadmiernego tycia w okresie świątecznym wcale nie jest wynikiem przyjęcia ogromnej liczby kalorii w ciągu jednego czy dwóch dni. Prawda jest taka, że dojadamy przygotowane jedzenie często jeszcze wiele dni po Wigilii, a ponadto, żeby się nie zmarnowało jemy znacznie więcej, niż potrzebujemy. Taka sytuacja może już w poważnym stopniu przyczynić się do dodatkowych kilogramów widzianych później na wadze. Nie warto także głodzić się w dzień Wigilii po to, żeby najeść się nadmiernie wieczorem, to bardzo niezdrowe dla organizmu. Zdecydowanie lepiej spożywać tego dnia lekkie posiłki w mniejszych porcjach.


Zdrowe Święta, to możliwe

Bardzo ważne jest to w jaki sposób przygotowujemy świąteczne potrawy, jakich używamy składników, czy posiłkujemy się „gotowcami”. Wszystko to przekłada się nie tylko na smak, ale również walory zdrowotne.


5 rad, które pomogą urządzić zdrowsze Święta:

1.   Najlepsze są dania przygotowane w domu przy użyciu dobrych jakościowo produktów. Na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

Zakwas z buraków – do przygotowania dobrego barszczu warto użyć ekologicznego zakwasu z buraków, który doda zupie nie tylko niezrównanego smaku, ale sprawi, że będzie ona bardzo zdrowa. Powinien oczywiście być przygotowany na bazie prawdziwych warzyw, a nie kostek czy proszku.

Kapusta kiszona – obecnie dość trudno dostać prawdziwą kapustę kiszoną. Jeśli wybierzemy wersję ekologiczną, możemy mieć pewność, że będzie to produkt przygotowywany tradycyjnymi metodami, bez wspomagaczy, pełen dobroczynnych bakterii, witamin i składników mineralnych. Bigos, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami czy paszteciki będą dzięki temu niezrównane.

Przyprawa do piernika – dobrej jakości nie będzie miała w składzie żadnych niepotrzebnych dodatków, ani wypełniaczy. Będzie natomiast cieszyć pełnią smaku i aromatu.

Susz wigilijny – na jego bazie można przygotować bardzo wartościowy kompot o niepowtarzalnym, kojarzącym się ze Świętami smakiem.

Kandyzowana skórka pomarańczowa – jeśli wybierzemy wersję ekologiczną, zyskujemy pewność, że nie będzie tam konserwantów i pozostałości pestycydów, które są używane przy konwencjonalnej  uprawie.

Bakalie  - te niezbędne do przygotowania wielu słodkości produkty niestety bardzo często są konserwowane siarką, ekologiczne – nie. Morele suszone naturalnie rozpoznamy po brązowym kolorze, w przypadku innych owoców możemy polegać tylko na informacjach znajdujących się na opakowaniu oraz certyfikacie BIO.

Melasa – warto sięgnąć po nią szczególnie kiedy przygotowujemy pierniki i pierniczki. Nie tylko doda im szczególnego, głębokiego smaku, ale jest też bardzo bogata w niezbędne nam składniki mineralne.

Mak – zamiast kupowania gotowej masy makowej warto zaopatrzyć się w prawdziwy mak i przygotować go w tradycyjny sposób. Mak jeść zdecydowanie warto – jest niezwykle bogaty w składniki mineralne, szczególnie wapń i magnez.

2.   Warto wybierać dobre tłuszcze i używać ich mniej. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile kalorii mają oleje. W przypadku potraw świątecznych weźmy to pod uwagę i tam, gdzie jest to możliwe ograniczmy ich używanie. Przede wszystkim jednak zadbajmy o ich jakość – tłuszcze nasycone warto zamienić na zdrowe oleje roślinne. Do zimnych potraw doskonale sprawdzi się olej lniany, warto też stosować oliwę i olej rzepakowy. Odgrzewając potrawy przed podaniem zamiast patelni z tłuszczem warto wybrać piekarnik.

3.   Przygotowując słodkości można zastąpić część cukru suszonymi owocami, melasą czy syropem klonowym. Czasami wystarczy też użyć go mniej, niż jest w przepisie. Przesłodzone ciasta i desery z pewnością nie wyjdą nam na zdrowie.

4.   Białe pieczywo i makarony z powodzeniem można zastąpić wersją pełnoziarnistą. To samo tyczy się mąki w niektórych ciastach, przynajmniej jej część może być razowa. Węglowodany złożone trawią się wolniej, nie powodują skoków cukru i na dłużej dają uczucie sytości. Pełnoziarniste produkty są też zdecydowanie bogatsze w błonnik, witaminy i składniki mineralne.

5.   Tak wiele wysokokalorycznych potraw, a do tego jeszcze często nieświadomie dokładamy sobie kalorie w postaci słodzonych napojów. Nie wspominając o sztucznych, szkodliwych dodatkach, które mogą znajdować się w takich produktach. Najlepsza jest oczywiście woda, ponadto sięgnąć można po tradycyjny kompot z suszu, herbatki owocowe i ziołowe.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel