Zdrowe jelita, zdrowy człowiek!

2021-04-23
Zdrowe jelita, zdrowy człowiek!

Zdrowie jelit ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie. Niestety ich choroby są bardzo powszechne. Według badań prowadzonych przez National Institutes jedna czwarta Amerykanów cierpi na różnego rodzaju zaburzenia trawienne. Sytuacja w Polsce wygląda podobnie.

Warto wiedzieć, że jelita są w pewnym sensie drugim mózgiem i podobnie, jak on mają potężny wpływ na zdrowie. Układ pokarmowy zawiera niemal 500 milionów neuronów, o powierzchni podobnej do kortu tenisowego. Jest on niezwykle skomplikowany, a jego zaniedbanie będzie w bardzo negatywny sposób przekładało się na ogólny stan organizmu.

W dużym uproszczeniu jedzenie, które spożywamy jest dla naszych organizmów, jak paliwo. Nasz układ pokarmowy, w tym żołądek, działają jak silnik, natomiast jelita są odpowiedzialne za przetwarzanie i wydalanie niepotrzebnych substancji. Działa to trochę podobnie, jak w samochodzie. Jeżeli dostarczamy dobrego paliwa, wtedy nasz system działa sprawnie i nic się nie psuje. W przeciwnym razie – dodatkowo obciążone są jelita, wątroba, trzustka, żołądek etc.

Z tego powodu – aby pomóc zadbać o jelita, w naszym sklepie znajduje się starannie dobrana żywność ekologiczna o najwyższej jakości, dzięki czemu łatwiej wybrać zdrowe produkty, które będą wspierały pracę jelit, ale także całego organizmu.

Przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania jelit

Główną przyczyną większości problemów z naszym zdrowiem, jest zła dieta. Może ona powodować cukrzycę, zapalenia stawów, przyrost wagi, prowadzić do ogólnej utraty równowagi organizmu, poczucia permanentnego zmęczenia, rozdrażnienia, wzrostu ciśnienia krwi, a także wysokiego poziomu cholesterolu.

Szczególnie szkodliwe jest wysoko przetworzone jedzenie oraz takie, które zawiera duże ilości cukru. Jego nadmiar jest bardzo szkodliwy. W tym kontekście warto odnotować, że jego spożycie stale wzrasta od 1800 roku, kiedy to na jedną osobę przypadała równowartość mniej więcej jednej puszki napoju gazowanego na tydzień.

Dla porównania, w 2012 roku, ta liczba wynosi około 19 puszek napoju gazowanego tygodniowo. W przeliczeniu daje to około 60 kilogramów cukru rocznie. Dlaczego cukier jest tak szkodliwy?

Proste cukry są szybko wchłaniane do krwiobiegu, enzymy w podszewce jelita cienkiego rozkładają je na glukozę i fruktozę przez ścianę jelit, ponieważ glukoza dostaje się do krwiobiegu, poziom glukozy we krwi wzrasta, co sygnalizuje trzustce uwolnienie insuliny do krwi. Zadaniem insuliny jest oczyszczenie glukozy, przekształcenie jej w glikogen i umieszczenie w wątrobie i mięśniach.

Gdy zapasy glukozy w wątrobie i mięśniach wypełniają się do granic możliwości, każda dodatkowa ilość glukozy jest przekształcana w tłuszcz. Trzustka jest wtedy bardzo obciążona regulowaniem poziomu insuliny. Dodatkowo, kiedy spada poziom cukru we krwi, hormony dają sygnał do uwolnienia przechowywanego cukru, co z kolei zwiększa poziom cukru we krwi ponownie. W efekcie – cały układ trawienny, w tym jelita są bardzo obciążone i nie są w stanie prawidłowo wykonywać swoich domyślnych zadań związanych z trawieniem.

W jaki sposób dbać o jelita?

Niezwykle ważne jest dostarczenie swojemu organizmowi probiotyków, które pomagają w połączeniu z wytwarzanymi przez nasz organizm enzymami - trawić i przetwarzać pożywienie.

Istotne jest również to, aby spożywać jedzenie, które jest naturalne, a więc zawiera dobrą florę bakteryjną, która pozytywnie wpływa na pracę jelit, pozwalając utrzymać w nich równowagę.

Na zdrowie jelit i ich prawidłowe funkcjonowanie wpływają m.in. takie składniki i produkty, jak: karczoch, herbata z rumianku, siemię lniane, imbir, L-glutamina, magnez, olej z mięty pieprzowej, czosnek, jabłka, buraki, bataty, banany, awokado, , kiwi, jagody, probiotyki, psyllium, miód, witamina C oraz witamina D, również w postaci naturalnych suplementów diety. Świetnym pomysłem jest też wprowadzenie w diecie kiszonek, które są fantastycznym probiotykiem.

Dobrze jest także spożywać odpowiednią ilość wody – wypicie szklanki przed jedzeniem wspiera proces trawienia, poza tym woda zajmuje miejsce w żołądku, dzięki czemu obniżamy ryzyko przejadania się.

Należy też zwrócić uwagę, że optymalnym jest, wypić wodę piętnaście minut przed posiłkiem lub dopiero godzinę po jedzeniu, a nie w trakcie posiłku.

Pomocne są także ćwiczenia, które usprawniają przepływ krwi w całym naszym ciele, w tym wewnątrz układu trawiennego. Jelita nie lubią, kiedy prowadzimy siedzący tryb życia, ich praca staje się wtedy wolniejsza i wymaga większych nakładów energii.

Regularny ruch jest, więc niezbędny dla utrzymania jelit w zdrowiu. Oczywiście, nie muszą to być ekstremalne ćwiczenia, które wymagają świetnej kondycji oraz poświęcania na nie nadmiernie dużo czasu. Natomiast warto codziennie znaleźć przynajmniej 15 minut, a najlepiej godzinę na spacer.

Jak się poczujesz, dzięki zdrowym jelitom?

Po prostu zdrowiej. Więcej energii, lepsze samopoczucie, brak wyraźnych spadków nastroju, czy nieprzyjemnych wzdęć. Życie ze zdrowymi i zadbanymi jelitami, jest zwyczajnie lepsze każdego dnia.

W związku z tym polecamy zakładkę żywność na stronie naszego ekologicznego sklepu ze zdrowymi i ekologicznymi produktami. Warto zacząć dbać o jelita, a więc i o siebie już dzisiaj.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel