Zdrowe kaszki dla dzieci – czym kierować się przy wyborze i gdzie ich szukać?

2020-01-02
Zdrowe kaszki dla dzieci – czym kierować się przy wyborze i gdzie ich szukać?

Kaszka dla dzieci – czy w ogóle jest potrzebna?

Kaszki kojarzą się głównie z niemowlętami, które dopiero uczą się jeść i trawić coś innego, niż mleko. Delikatne, lekkostrawne i łatwe w przygotowaniu, a ponadto zwykle bardzo lubiane, wydają się produktem idealnym dla takich maluszków. Wielu rodziców zgodzi się, że bardzo przydają się w pierwszym roku życia dziecka. Czy warto podawać je także małym dzieciom, które jedzą już bardzo dużo innych produktów? Oczywiście nie jest to konieczne, ale może być bardzo praktyczne i korzystne, zdrowe kaszki dla dzieci sprawdzą się jako szybkie śniadanie lub inny posiłek. Ponieważ są dobrze znane od pierwszych dni rozszerzania diety, często jest niemal pewne, że zostaną zjedzone bez względu na okoliczności. Odpowiednia dawka pełnoziarnistych zbóż każdego dnia to jeden z elementów dobrze zbilansowanej diety - są źródłem węglowodanów złożonych, które dostarczają energii potrzebnej do działania i odpowiedniego rozwoju.

Zdrowe kaszki dla dzieci

Chociaż wybór kaszki dla dzieci wydaje się czymś prostym, znalezienie odpowiedniej może okazać się nie lada kłopotem. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem kolorowych produktów przeznaczonych dla dzieci, niestety wiele z nich zawiera składniki, które nie służą zdrowiu. Szczególnie dotyczy to dodanego cukru w różnej formie, którego powinno się unikać jak najdłużej, a niemowlęta, według najnowszych zaleceń, nie powinny go spożywać wcale. Cukier szkodzi zębom, ma negatywny wpływ na odporność i uzależnia, często jego nadmiar powoduje nadpobudliwość. Podawanie zbyt wcześnie słodzonych posiłków kształtuje złe wzorce żywieniowe na całe życie. Szkodliwe mogą być również inne dodatki, między innymi olej palmowy, sztuczne aromaty czy barwniki. Kiedy przyjrzeć się bliżej składom kaszek najpopularniejszych, szeroko reklamowanych marek, może okazać się, że nie mają do zaproponowania nic, co byłoby odpowiednie. Gdzie zatem znaleźć zdrowe kaszki dla dzieci? Przede wszystkim warto kierować swoje kroki w stronę sklepu z żywnością ekologiczną, stacjonarnego lub internetowego, tam z pewnością znajdziemy produkt odpowiedni dla naszego dziecka.

Ekologiczne kaszki dla dzieci bez cukru

Dla dzieci po okresie niemowlęcym najlepiej wybierać czyste, bezmleczne kaszki o prostym składzie i dodawać do nich świeżych owoców. Można przygotować je na wodzie lub na bazie wybranego przez siebie mleka, według potrzeb i upodobań, sprawdzi się zarówno mleko krowie lub kozie, jak i dowolny napój roślinny wzbogacany wapniem (z wyjątkiem napoju ryżowego). Warto zwracać uwagę na to, by kaszki miały certyfikat ekologiczny, dzięki temu będziemy mieli pewność, że zboże bazowe było najlepszej jakości, pochodzi ze sprawdzonego i kontrolowanego źródła, a w gotowym produkcie nie ma pozostałości środków ochrony roślin. Ekologiczne zdrowe kaszki dla dzieci bez cukru oferuje kilka marek, między innymi:

Alce Nero

W ofercie tej firmy znaleźć można między innymi naturalne kaszki ze zbóż pochodzących z organicznych, włoskich upraw. To produkty o prostym składzie, bez żadnych dodatków smakowych i aromatów, dzięki czemu można je dowolnie modyfikować, zgodnie z upodobaniami swoimi i dziecka.

Holle

To jeden z najbardziej znanych niemieckich producentów oferujących certyfikowaną ekologiczną żywność dla dzieci, w ich ofercie można znaleźć kaszki dla dzieci z różnych zbóż m.in. jaglaną, owsianą, pszenną i orkiszową, a także kaszki junior, które polecane są dla dzieci od 10. miesiąca życia. O tym, że są to produkty najwyższej jakości świadczy m.in. certyfikat Demeter, który przyznano większości z nich.

Helpa

Rodzima marka, która produkuje kaszki wymagające krótkiego gotowania (2-3 minuty), uwielbiane przez małych i dużych. W ofercie znajduje się wiele produktów bazujących na różnych zbożach, tych bardziej i mniej popularnych. To dobry sposób na zapoznanie dziecka z ciekawymi smakami i dostarczenie różnych składników odżywczych. Te kaszki nigdy się nie znudzą, a ponadto przygotowując je można wspomagać się Różdżkami smaku Helpa – liofilizowanymi owocami lub warzywami, które, zgodnie ze swoją nazwą, dodają smaku, ale także pięknego, apetycznego koloru.

Kaszki tych marek są dostępne w naszym sklepie internetowym ekoAleja - sprawdź!
pixel