Zdrowe śniadanie dla dziecka na dobry start
Wszyscy wiedzą, że pierwszy posiłek jedzony w ciągu dnia daje solidny zastrzyk energii i pozwala lepiej funkcjonować, uczyć się i pracować, dlatego zdrowe śniadanie dla dziecka jest niezwykle istotne. Po nocy organizm jest pozbawiony paliwa i potrzebuje szybkiego uzupełniania składników odżywczych. Poranne posiłki dla dzieci nie muszą być bardzo obfite, jednak warto zadbać, by zawierały wszystko, czego młody organizm potrzebuje.
Wartościowe śniadanie dla dziecka – dlaczego jest tak ważne?
Skomponowanie zdrowego śniadania dla dziecka wydaje się niekiedy bardzo trudne, szczególnie gdy rano brakuje czasu. Jednak warto wiedzieć, że witaminy i sole mineralne doskonale wchłaniają się spożyte na pusty żołądek, trzeba więc dobrze zastanowić się jaki powinien być ten pierwszy posiłek po całonocnym wypoczynku. Rano organizm potrzebuje paliwa w postaci wartościowego posiłku. U dziecka często przerwa między kolacją a śniadaniem jest jeszcze dłuższa, dlatego tym bardziej istotne jest, by stosunkowo szybko po wstaniu mogły zasiąść do stołu. Czasami zdarza się, że rodzice rano piją tylko kawę, a małe dziecko zjada swój pierwszy posiłek dopiero w przedszkolu. Z pewnością jedna i druga sytuacja jest bardzo niekorzystna ze zdrowotnego punktu widzenia. Szykowanie zdrowego śniadania dla dziecka i dla siebie jest bazą do kształtowania dobrych nawyków żywieniowych na całe życie. Obserwacja zdrowo odżywiającego się rodzica oraz wspólne jedzenie śniadań może mieć duży wpływ na to jak w przyszłości będzie wyglądała dieta młodego człowieka.
Zdrowe śniadanie dla dziecka jest również ważne ze względu na poprawę funkcji poznawczych, czyli mówiąc prosto – pomaga lepiej przyswajać naukę w szkole lub przedszkolu, ma także niebagatelny wpływ na nastrój i funkcjonowanie społeczne. Dlaczego? Pożywne śniadanie dla dziecka dostarcza między innymi węglowodanów złożonych, witamin z grupy B oraz cynku, które znacząco wpływają na stan psychiczny człowieka. Ponadto spożycie rano wartościowego posiłku znacznie ogranicza późniejsze sięganie po słodkie przekąski, niezdrowe podjadanie i w konsekwencji może mieć duże znaczenie dla utrzymania prawidłowej masy ciała. Otyłość jest coraz większym problemem wśród dzieci i młodzieży, a obowiązkiem rodzica jest przeciwdziałać jej od najmłodszych lat, kształtując dobre nawyki żywieniowe. Jednym z nich jest codzienne przygotowanie zdrowego śniadania dla dziecka, a także posiłku do szkoły.
Pomysły na szybkie śniadanie dla dziecka
Pomysły na śniadanie dla dziecka, które będzie szybkie w przygotowaniu, a jednocześnie wartościowe, są dla rodziców niezwykle cenne, dlatego często wymieniają się oni przepisami lub kulinarnymi trikami. Sposobów na to jak radzić sobie wśród porannego pośpiechu jest sporo. Przygotowując zdrowe śniadanie dla dziecka warto zawsze sięgać po składniki najlepszej jakości i po żywność ekologiczną wolną od syntetycznych dodatków czy nadmiaru cukru i soli.
Przykłady pomysłów na szybkie śniadanie dla dziecka:
- Ekologiczne kaszki dla dzieci, na przykład kaszki Holle lub Helpa. Większość z nich wystarczy jedynie zalać ciepłym mlekiem, niektóre trzeba gotować, jednak nie więcej niż kilka minut. To jedzenie dobre nie tylko dla niemowlaków, sprawdzi się doskonale również jako baza zdrowego śniadania dla dziecka przedszkolnego lub szkolnego. Poza możliwością szybkiego przygotowania plusem kaszek BIO jest ich naturalny skład i lekkostrawność. To posiłek idealny na trudny poranek. Do ekologicznych kaszek dla dzieci można dodać orzechy, pestki oraz świeże i suszone owoce, dzięki czemu śniadanie dostarczy jeszcze więcej wartościowych składników odżywczych.
- Kanapki. Do ich przygotowania warto wykorzystać świeże, pełnoziarniste pieczywo lub chleb długoterminowy BIO, który można mieć zawsze pod ręką. Żeby było różnorodnie, warto zaopatrzyć się w pasty warzywne, które są nie tylko ciekawą odmianą, ale dodatkowo zwiększają dzienną pulę spożytych warzyw i owoców. Oczywiście jako dodatek do zdrowego śniadania dla dziecka najlepiej wykorzystać jak najwięcej świeżych warzyw, im ich więcej, tym lepiej. Mogą to być ogórki, pomidorki, rzodkiewki, sałata, kalarepa lub papryka. Kanapki nie powinny być monotonne, ale jak najbardziej kolorowe i urozmaicone.
- Śniadanie dla dzieci z jajek. Mogą to być między innymi omlety, jajecznica lub jaja na miękko i twardo. Jajka są wyjątkowo dobrym źródłem żelaza, ale też choliny i białka, dlatego warto by były składnikiem zdrowego śniadania dla dziecka. Przygotowanie ich zajmuje dosłownie chwilę, a większość dzieci zjada je z przyjemnością. Warto zadbać, by były to jaja ekologiczne, czyli z pieczątką „0”. Taka hodowla gwarantuje zachowanie kur w dobrym zdrowiu (między innymi dzięki temu, że spożywają wyłącznie paszę ekologiczną), co przekłada się również na jakość ich jajek.
- Zdrowe płatki z mlekiem tradycyjnym lub różnymi mlekami roślinnymi. Obecnie nie brakuje wartościowych propozycji na pierwszy posiłek. Rodzice bywają zaskoczeni widząc na półkach w sklepie z ekologiczną żywnością jak wiele mają możliwości. Najlepszym wyborem będą z pewnością pełnoziarniste, jak najmniej przetworzone płatki, z których można przygotować pożywne owsianki, jednak nawet kakaowe kulki czy smakowe poduszeczki można kupić w lepszej, niż dostępna w markecie wersji. Najważniejsze jest unikanie dużej ilości czystego cukru, który jest zupełnie niepotrzebnym składnikiem zdrowego śniadania dla dziecka. Jeśli niezbędna jest słodka wersja płatków, dużo lepszym rozwiązaniem jest miód, suszone owoce lub naturalne syropy, na przykład daktylowy. Jeśli decydujemy się na mleka roślinne, warto wybierać wersje wzbogacaną wapniem, którego w diecie dzieci jest często zbyt mało w stosunku do potrzeb.
- Placki na bazie pełnoziarnistych kasz i płatków. Przygotowanie placków na zdrowe śniadanie dla dziecka jest bardzo łatwe. Można do nich wykorzystać między innymi kaszę jaglaną, płatki owsiane lub razową kaszę manną. Nie trzeba ich słodzić, wystarczy zmielić banany lub użyć musu jabłkowego czy gruszkowego. Jako dodatek owocowy sprawdzają się również zmielone truskawki i maliny (w sezonie mogą być mrożone, które noc spędzą w lodówce). Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Żeby zwiększyć zawartość białka i innych ważnych składników, można dodać do placków tofu lub jajko, a także przygotować je z dodatkiem mleka, zamiast wody. W takim posiłku można ukryć niektóre odżywcze produkty, które w innych okolicznościach nie zostałyby zjedzone. Zdrowe śniadanie dla dziecka w formie placuszków można również przygotować z dodatkiem startej marchewki lub innych warzyw.
Jak skomponować zdrowe śniadanie dla dziecka?
Najważniejsze to wybierać dobrej jakości, ekologiczne składniki, najlepiej jeśli będzie to żywność ekologiczna. Jeśli do tej pory śniadanie było piętą achillesową rodzica, warto małymi kroczkami wprowadzać dobre zmiany w swoim domu, a dzieci z pewnością się do tego przyzwyczają. Podchodząc do sprawy poważnie, można porozmawiać najpierw na ten temat z rodziną i powiadomić ją, że od tej pory będziemy się starać przygotowywać codziennie zdrowe śniadanie dla dziecka i rodziców. Obecnie istnieje bardzo duży wybór zdrowych płatków śniadaniowych. Nawet jeśli dziecko było przyzwyczajone do przetworzonych płatków z marketu, z pewnością polubi ich alternatywę BIO – czekoladowe kulki albo płatki miodowe i cynamonowe. Stopniowo warto wprowadzać do diety coraz więcej nieprzetworzonych produktów, proponować owsianki, kasze i przede wszystkim jak najwięcej świeżych warzyw i owoców.
Zdrowa żywność dla dzieci jest łatwo dostępna. Wiele można zdziałać stopniowo zmieniając dotychczas używane składniki na ich zdrowszą wersję, na przykład białe bułki na chleb pełnoziarnisty na zakwasie lub codzienny serek topiony o słabym składzie na pasty warzywne czy dobry nabiał ekologiczny. Jeśli do tej pory dziecko lubiło słodkie, owocowe jogurty, być może zasmakuje mu jogurt naturalny ze zmiksowanymi owocami i małym dodatkiem syropu klonowego. Wiele dzieci bardzo lubi również produkty takie jak parówki sojowe. Jest bardzo wiele możliwości, które przy odrobinie chęci pomogą zaczynać każdy dzień od zdrowego śniadania dla dziecka i innych domowników.
Jak powinno wyglądać drugie śniadanie dla dziecka?
Śniadanie dla dzieci szkolnych pakowane na wynos to często jeszcze większe wyzwanie dla rodziców, niż to jedzone w domu. Poza walorami odżywczymi i smakowymi musi dodatkowo dawać możliwość spożycia go bez ryzyka zalania się lub pobrudzenia ubrania. Im młodsze dziecko, tym większe ma to znaczenie. Trzeba również brać pod uwagę preferencje dziecka, a nawet jego troskę o to co pomyślą o jego śniadaniu rówieśnicy. Jedno jest pewne, dobrych pomysłów na zdrowe śniadanie dla dziecka do szkoły nie brakuje.
W zależności od tego, co maluch zjadł w domu przed wyjściem, a także od jego osobistych preferencji, zdrowe śniadanie dla dziecka do szkoły może być słodkie lub wytrawne. Oczywiście słodkie nie oznacza bynajmniej pełne cukru. Doskonale sprawdzą się na przykład muffiny, które można przygotować z pełnoziarnistej mąki, z dodatkiem owoców lub warzyw. Ich ogromnym plusem jest to, że można je przygotować wcześniej, a rano tylko schować do plecaka, mogą też dość długo leżeć poza lodówką i wyglądają bardzo atrakcyjnie. To śniadanie, które chętnie zje każde dziecko, a do ich pieczenia użyć można nawet szpinaku. Bardzo lubiane przez dzieci są również różnego rodzaju placuszki, bakaliowe kuleczki lub batony musli. Przygotowane przez rodzica w domu są zdrowym wyborem. Wrzucić do nich można różnego rodzaju orzechy, pestki, zdrowe zboża w formie płatków, mąk lub ekspandowanej i wiele innych dodatków, które podniosą wartość odżywczą. Jako przekąska na wyjście świetnie sprawdza się seria Bio Planet przeznaczona dla dzieci – orzechy i owoce suszone w małych, poręcznych opakowaniach.
Śniadanie dla dzieci szkolnych może również być bardzo klasyczne, czyli takie, do jakiego przywykło wielu rodziców. Obecnie do wyboru mamy wiele różnych rodzajów pieczywa, pasty warzywne o dobrym składzie i zawsze dostępne w sklepach świeże warzywa, niewiele zatem trzeba, żeby przygotować zdrowe i sycące kanapki, a jako dodatek pokrojone lub całe owoce oraz warzywa. Przy minimum wysiłku możemy wyczarować z tych produktów zdrowe śniadanie dla dziecka.
Jeśli dziecko jest w wieku, gdy spokojnie da sobie radę z pojemnikami wypełnionymi mniej stabilnymi potrawami, pole do popisu dla rodzica przygotowującego zdrowe śniadanie dla dziecka jest jeszcze większe. Wkroczyć mogą wszelkiego rodzaju owsianki z jogurtem, sałatki, a nawet kasze z warzywami, które dobrze smakują na ciepło i zimno. W przypadku, gdy dziecko nie ma możliwości zjedzenia w szkole obiadu, można pokusić się o zakup specjalnego termosu i przelewać do niego ciepłą zupę lub inne proste potrawy.
Przygotowanie zdrowego śniadania dla dziecka wcale nie musi być trudne czy pracochłonne, wystarczy odrobina wysiłku, by przyzwyczaić się do nowych, lepszych nawyków żywieniowych. Efektem będą pełne energii, uśmiechnięte maluchy i inwestycja w ich przyszłość.