Bomba odżywcza, czyli fasola mung – właściwości i zastosowanie
Co to jest fasola mung?
Fasola mung to drobne ziarenka o zielonym kolorze, który w trakcie gotowania zmienia się na brązowawy. Czasami można też spotkać fasolkę w kolorze bardziej zbliżonym do żółtego. Nazywana jest również „złotą fasolą”, ze względu na bogactwo składników odżywczych, to jedna z najzdrowszych roślin strączkowych na świecie. Jest ważnym składnikiem kuchni azjatyckiej. Oryginalnie uprawiana była w Indiach, gdzie stosowana jest od setek lat, nie tylko ze względu na możliwości wykorzystania kulinarnego, ale także właściwości prozdrowotne, w ajurwedzie uznawana jest m.in. za skuteczny środek odtruwający organizm, pomagający przy osłabieniu i wychłodzeniu. Obecnie fasolka najczęściej pochodzi z Chin, czasami z innych części świata np. Melazji czy Tajlandii. Do czego może być używana i jak gotować fasolę mung?
Fasola mung – właściwości
Jak wszystkie rośliny strączkowe, zawiera dużo białka, jest ono łatwo przyswajalne, dlatego może ona być ważnym składnikiem diety wegetariańskiej i wegańskiej, kobiet w ciąży oraz sportowców. To także dobre źródło błonnika, który reguluje pracę jelit i wspomaga odchudzanie. Produkty zawierające białko oraz błonnik na długo pozostawiają uczucie sytości po posiłku, co pozwala na trzymanie się wyznaczonych pór jedzenia, bez podjadania, sprzyja to utracie zbędnych kilogramów. Fasolka mung zawiera również sporą dawkę witamin – A, C, E, K oraz z grupy B, a także wapń, żelazo, miedź, mangan, magnez, cynk oraz potas. Dzięki tak bogatemu składowi skutecznie wspiera układ nerwowy, wspomaga w stanach rozdrażnienia i w okresach długotrwałego stresu. Dzięki obecności witaminy K przyczynia się natomiast do wzmocnienia naczyń krwionośnych i pomaga przy problemach z krzepnięciem krwi.
Ponieważ „złota fasolka” ma niski indeks glikemiczny, polecana jest osobom chorym na cukrzycę, substancje w niej zawarte mogą dodatkowo wpływać na regulowanie poziomu cukru we krwi. Z jej właściwości skorzystają także osoby, które są osłabione lub mają problemy z wątrobą i układem pokarmowym. Jest to produkt niezwykle odżywczy, wzmacnia cały organizm i wspomaga jego regenerację. Fasola mung zawiera także roślinne substancje bioaktywne, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, może być elementem profilaktyki chorób nowotworowych, a także spowalniać procesy starzeniowe w organizmie.
Fasola mung – zastosowanie
Jest to produkt, który można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów, ma dość delikatny, lekko orzechowy, słodkawy smak. Fasolę mung dodawać można do zup (pasuje nawet do pomidorowej), przygotowywać z niej pyszne, aromatyczne pasztety roślinne, a także pasty kanapkowe, pulpety czy burgery wegetariańskie. Sprawdzi się ona również do różnego rodzaju sałatek, doda im smaku, ale przede wszystkim zwiększy znacznie wartość odżywczą posiłku, wzbogacając go o białko, witaminy i sole mineralne, taka sałatka z pewnością będzie syciła na długo. Dla wszystkich zapracowanych dobrym pomysłem będą różnego rodzaju pożywne dania jednogarnkowe, to opcja, która oferuje wiele możliwości, fasolka będzie smakowała wybornie z dowolnymi składnikami – aromatyczne curry, fasola mung z ryżem i z sezonowymi warzywami, a może pikantny gulasz? Słodkawy smak fasoli wyjątkowo dobrze łączy się z przyprawami kuchni indyjskiej, komponuje się doskonale z imbirem, kurkumą, kminem rzymskim, a także mleczkiem kokosowym oraz chili.
Jak gotować fasolę mung?
Niektórzy unikają roślin strączkowych w obawie przed zbyt skomplikowanym procesem przygotowania do spożycia. Niesłusznie. Tak naprawdę jedyne, co jest istotne, to pamiętanie o tym, żeby wystarczająco wcześnie namoczyć je przed gotowaniem. Fasolę mung gotuje się bardzo łatwo, a nawet jeśli na początku wszystko to wydaje się komuś złożone, bardzo szybko dochodzi się do wprawy i robi wszystko automatycznie. Istotna może okazać się informacja, że ugotowane strączki można z powodzeniem mrozić, dzięki czemu będą pod ręką w dowolnym momencie, kiedy będziemy potrzebować ich do jakiejś potrawy.
Niektórzy nie moczą fasolki wcale, jednak lepiej to robić. Dzięki temu neutralizujemy substancje antyodżywcze (kwas fitynowy) i zmniejszamy ryzyko problemów z układem pokarmowym po jej spożyciu. Chociaż warto zaznaczać, że nie ma fasola mung właściwości szczególnie wzdymających i w porównaniu z innymi strączkowymi jest wyjątkowo delikatna dla jelit. Namacza się ją w chłodnej wodzie przez 8 godzin, a następnie trzeba ją dobrze wypłukać i gotować w świeżej wodzie, na początku na dużym ogniu, później na mniejszym, łącznie przez ok. 30-40 minut. Solić można wodę dopiero pod koniec gotowania, w przeciwnym razie fasola pozostanie twarda. Żeby przekonać się czy już jest odpowiedni moment na zakończenie całego procesu, trzeba wyciągnąć jedno ziarenko i sprawdzić czy się rozpada, jeśli tak, znaczy to że można ją już jeść. Należy uważać, żeby nie rozgotować jej przesadnie, choć nawet jeśli się to zdarzy, w wielu potrawach nie będzie to miało większego znaczenia.
Kiełki fasoli mung
Kiełki są również bardzo popularnym i zdrowym produktem, który można uzyskać dzięki tym zielonym ziarenkom, to po prostu młode pędy tej rośliny. Można kupić je gotowe lub wyhodować samemu w domu. Mają dość intensywny smak, są duże, soczyste i przyjemnie chrupią, dlatego mają wielu wielbicieli. Są ponadto doskonałym źródłem wielu składników odżywczych - białka, licznych mikro- i makroelementów oraz witamin A, C, E oraz z grupy B. Kiełki fasoli mung mogą być jedzone na surowo, choć zalecane jest ich blanszowanie, można je również gotować, w każdej wersji smakują wyśmienicie.
W domu kiełki można wyhodować w prosty sposób, mając do dyspozycji słoik, sitko, lniany woreczek lub kiełkownicę. Ziarenka trzeba moczyć przez ok. 8 godzin, a następnie odczekać 2-5 dni, po tym czasie powinny być gotowe. Ważne, by wybierać ładne, nieuszkodzone fasolki, dzięki temu zwiększamy szanse na powodzenie uprawy. Po zebraniu kiełki można przechowywać do dwóch dni. Po zamrożeniu tracą swoją chrupkość.
Jak dokonać dobrego zakupu?
Ziarna fasolki mung kupić można w sklepach z ekologiczną, zdrową żywnością lub azjatycką, czasami również udaje się trafić na nią w marketach. Warto obejrzeć dokładnie kupowaną fasolę, zwracając uwagę na to, by była gładka, wolna od plamek i miała jednolity kolor. Ziarenka powinny być całe, bez uszkodzeń. Wygląd jest bardzo ważny i świadczy o jakości, jednak istotne jest też, żeby obejrzeć dokładnie etykietę, upewniając się, że kupujemy wartościowy produkt. Najlepiej wybierać ekologiczną fasolę mung , oznaczoną certyfikatem, wtedy możemy spożywać ją mając pewność, że nie zawiera pozostałości środków ochrony roślin i nie dostarczymy organizmowi żadnych szkodliwych substancji.