Blog
Fasola adzuki - jak i dlaczego warto ją jeść?
Fasola adzuki wywodzi się z Azji i była tam używana już wiele tysięcy lat przed naszą erą. Jest szczególnie ceniona w Japonii i to właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni pochodzi jej nazwa. Można spotkać się także z wymową „azuki”, „aduki” lub „adżuki”, określa się ją czasami mianem „czerwonej soi”. Ta roślina strączkowa została odkryta przez zachodnią kuchnię głównie za sprawą osób na diecie roślinnej, poszukujących dobrych, zdrowych składników zastępujących mięso w diecie. To dlatego spotkać się można głównie z fasolą adzuki w przepisach na potrawy wegetariańskie – kotlety, dania jednogarnkowe czy wytrawne pasty kanapkowe.
Herbata rooibos – zdrowy napar z czerwonokrzewu
Coraz popularniejszy rooibos to napar z liści afrykańskiego czerwonokrzewu. Do Europy trafił po raz pierwszy na początku XX wieku. Nazwa, która się utarła może być myląca - rooibos nie jest spokrewniony z herbatą (Camellia sinensis), którą znamy jako zieloną, czarną czy czerwoną. Wiele osób myli go szczególnie z tą ostatnią, jednak to zupełnie inna roślina, różni się też znacząco smakiem, aromatem i właściwościami. Liście o kształcie igiełek rosną na krzewach o wysokości 1-2 m, ich zbiory zaczyna się w czasie afrykańskiego lata i trwają aż do jesieni, po zebraniu poddaje się je fermentacji, a następnie suszy.
Jackfruit - roślinny zamiennik mięsa o ciekawych właściwościach
Owoc chlebowca staje się coraz popularniejszy, choć wciąż wiele osób nie ma pojęcia o jego istnieniu. Zaskakujące jest zwłaszcza jego wykorzystanie jako… roślinnego substytutu mięsa. Odpowiednio przygotowany może je bowiem z powodzeniem przypominać smakiem, a przede wszystkim konsystencją. To przyciąga do niego spragnionych nowości wegan i wegetarian, a popularność, którą stopniowo zyskuje sprawia, że sięgają po niego również chętnie osoby na diecie tradycyjnej.
Szczoteczka bambusowa – ekologia w twojej łazience
Argumentów za używaniem bambusowych szczoteczek do zębów jest wiele. Przemawiają za tym aspekty ekologiczne, praktyczne, zdrowotne, a nawet… estetyczne. Bambus stał się niezwykle popularnym surowcem, można nawet powiedzieć – modnym, chociaż oczywiście w wielu krajach obecny jest od niepamiętnych czasów jako stały, a nawet niezbędny element codzienności. Nie bez powodu Japończycy uważają go za symbol elastyczności, wytrwałości i odnowy. My jednak odkrywamy go od niedawna i wykorzystujemy coraz śmielej przy produkcji przedmiotów codziennego użytku.