Szczoteczka bambusowa – ekologia w twojej łazience

2020-08-06
Szczoteczka bambusowa – ekologia w twojej łazience

Szczoteczka bambusowa

Argumentów za używaniem bambusowych szczoteczek do zębów jest wiele. Przemawiają za tym aspekty ekologiczne, praktyczne, zdrowotne, a nawet… estetyczne. Bambus stał się niezwykle popularnym surowcem, można nawet powiedzieć – modnym, chociaż oczywiście w wielu krajach obecny jest od niepamiętnych czasów jako stały, a nawet niezbędny element codzienności. Nie bez powodu Japończycy uważają go za symbol elastyczności, wytrwałości i odnowy. My jednak odkrywamy go od niedawna i wykorzystujemy coraz śmielej przy produkcji przedmiotów codziennego użytku. Obecnie bez problemu kupić można słomki, sztućce, kubki, czy właśnie szczoteczki do zębów bambusowe. Jest to materiał biodegradowalny, wytrzymały, a jednocześnie pełen szlachetnego piękna. Umożliwia pozbycie się ze swojego otoczenia plastikowych przedmiotów jednorazowych, które rozkładają się całymi latami na wysypisku lub pływają w oceanie.

Szczoteczki do zębów muszą być wymieniane stosunkowo często. To bardzo ważne, żeby utrzymać odpowiednią higienę. Każdego roku z tego powodu do śmietnika trafiają miliardy plastikowych śmieci. Wiele z nich kończy zupełnie nie tam, gdzie byśmy się spodziewali, zanieczyszczając w ten sposób ziemię, wodę, szkodząc zwierzętom (mogą przyczyniać się do ich chorób i śmierci) i całemu środowisku naturalnemu. To dlatego tak ważne jest, żebyśmy jak najszybciej przerzucili się na produkty biodegradowalne. To mała rzecz, którą może robić każdy z nas i są tego wymierne efekty. Wystarczy zastanowić się ile w ciągu całego życia zużyjemy szczoteczek. Nietrudno wizualizować sobie górę plastikowych śmieci, których można z łatwością uniknąć, wybierając szczoteczkę bambusową.

Czy bambusowe szczoteczki do zębów są ekologiczne?

Niektórzy patrząc na szczoteczkę z bambusa odnoszą wrażenie, że jest to wręcz zaprzeczenie idei dbania o środowisko naturalne. Czy trzeba było ściąć drzewo, by ją uzyskać? Oczywiście jest to mylne myślenie. W rzeczywistości bambus to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów na świecie. To roślina, którą wykorzystuje się już niemal do wszystkiego i bardzo docenia jej ciekawe właściwości. Na świecie występuje bardzo wiele odmian bambusa. Jakie są jego zalety jako surowca? Bambus jest rośliną, która rośnie najszybciej na świecie. W zależności od gatunku może to być kilkadziesiąt centymetrów lub nawet więcej niż metr w ciągu doby, ostateczną wysokość może osiągnąć już w 3 lata, podczas gdy przeciętne drzewo potrzebuje na to przynajmniej 10 razy więcej czasu, a zwykle dużo więcej. Po ścięciu bambus nie potrzebuje nowego sadzenia, po prostu odrasta.

Ponadto bambus jest rośliną bardzo odporną, nie wymaga więc stosowania agresywnych środków ochrony roślin, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Oczywiście przy okazji również sam materiał nie musi chłonąć szkodliwych substancji, co przekłada się na jego jakość. Nie atakują go pleśnie, grzyby czy bakterie, a nawet szkodniki, które nie lubią jego smaku. Warto też zaznaczyć, że jego uprawa nie wymaga dużych ilości wody, a bambus w czasie wzrostu wytwarza więcej tlenu, niż drzewa, pochłaniając przy tym oczywiście dwutlenek węgla. Wszystko to sprawia, że wyprodukowanie szczoteczki do zębów eko nie jest tak obciążające dla środowiska.

Zalety szczoteczki do zębów bambusowej

Bez względu na rodzaj, wszystkie szczoteczki trzeba regularnie wymieniać i wyrzucać, dla wielu osób, które starają się żyć świadomie i powodować jak najmniej szkód w środowisku jest to nie lada problem. Szczoteczka do zębów eko jest odpowiedzią na dylematy związane z koniecznością systematycznej wymiany tego artykułu higienicznego. Pozwala poczuć się trochę lżej i regularnie robić malutką rzecz dla naszej planety.

Eko szczoteczka do zębów z bambusa ma wiele zalet. Wiemy już, że jest to roślina, która odrasta w spektakularnym tempie oraz nie wymaga stosowania oprysków. Jednak to nie wszystko. Rękojeść wykonana z tego niezwykłego materiału sprawia, że szczoteczka bambusowa jest niezwykle lekka i wytrzymała, odporna na złamania i jakiekolwiek uszkodzenia. Ponadto nie nasiąka wodą i jest odporna na wilgoć i gnicie, co ma oczywiście duże znaczenie przy przechowywaniu i codziennym używaniu. Nylonowe włosie wykorzystywane przy produkcji bambusowych szczoteczek do zębów jest w tym przypadku całkowicie bezpieczne od jakichkolwiek szkodliwych substancji takich jak BPA. Bambusowa szczoteczka jest też po prostu przyjemna w użytkowaniu, ludzie bardzo lubią kontakt z naturalnymi przedmiotami, dotyk drewna przywołuje miłe skojarzenia, jest ciepły i poprawia nastrój. Ważną informacją jest to, że producenci szczoteczek ekologicznych dbają o to, by na każdym etapie ich powstawania zachowane były zasady zrównoważonego rozwoju.

Dla kogo bambusowa szczoteczka do zębów?

Szczoteczka do zębów bambusowa może być używana zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci, producenci oferują bowiem różne ich rozmiary dopasowane do dużego i mniejszego człowieka. Różnice występują także w twardości włosia, kupić można szczoteczkę bambusową miękką, dla osób, które potrzebują delikatnego szorowania i mają wrażliwe dziąsła, a także średnią. Niektóre z nich mają włosie równo przycięte, inne profilowane. W niektórych przypadkach można także wybrać kolor końcówki rączki lub włosów, co umożliwia odróżnienie swojej szczoteczki wśród innych w łazience. Producentów przybywa, a wraz z nimi możliwości, dzięki temu każdy ma szansę znaleźć szczoteczkę z bambusa idealnie dobraną do swoich potrzeb.

Po bambusową szczoteczkę do zębów powinien sięgnąć każdy, komu leży na sercu dobro planety i nie chce się przyczyniać do jej zaśmiecania, a także wszyscy, którzy obawiają się kontaktu z potencjalnie szkodliwymi substancjami takimi jak Bisfenol A (warto pamiętać, że z włosiem szczotki mamy do czynienia kilka razy dziennie przez dłuższą chwilę). Jeśli chodzi o dzieci, istotne jest by od małego tłumaczyć im jakie znaczenie mają takie małe gesty i przyzwyczajać do alternatyw plastiku, od tego w pewnym sensie zależy ich przyszłość. Ponadto, nieco z przymrużeniem oka, warto zauważyć, że bambusowe szczoteczki do zębów wyglądają naprawdę świetnie w każdej łazience nowoczesnego człowieka.

Czy szczoteczki ekologiczne są mało trwałe?

Czasami produkty biodegradowalne kojarzą się z czymś mniej trwałym, można spotkać się z opinią, że niemal „rozkładają się w rękach”, szczoteczek ekologicznych z pewnością to nie dotyczy. Bambus jest bardzo wytrzymały i w porównaniu z plastikiem mniej ulega jakimkolwiek uszkodzeniom. Nie jest przy tym podatny na gnicie, pękanie czy namakanie wodą, dlatego szczoteczka bambusowa nie niszczy się, kiedy trzyma się ją w łazience, jest zatem bardzo trwała, choć oczywiście po minimum trzech miesiącach powinna zostać wymieniona.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel