Blog
Fasola pinto – najpiękniejsza odmiana fasoli
Fasola pinto jest wciąż mało znana, ale kiedy ktoś zapozna się z tą niezwykłą odmianą, szybko poddaje się jej urokowi. Urzeka przede wszystkim oryginalnym wyglądem, który przyciąga wzrok i wyróżnia ją spośród innych. Jest smaczna, ma przyjemną konsystencję i, jak wszystkie rodzaje fasoli, jest bardzo bogata w składniki odżywcze. Jeśli zatem ktoś jej jeszcze nie poznał, warto to nadrobić jak najszybciej.
Czy warto używać mleka kokosowego?
Mleczko kokosowe powstaje z miąższu kokosa, świeżego lub wysuszonego (zwanego koprą). Chociaż jest to egzotyczny składnik kuchni, został oswojony również u nas i na dobre zadomowił się na półkach polskich sklepów. Mleczko z kokosa pojawia się w wielu przepisach na dania azjatyckie oraz typowo roślinne, jako alternatywa mleka lub śmietanki. Warto mieć je zawsze w domu, ponieważ może przydać się przy wielu okazjach.
Tahini, czyli zdrowe masło sezamowe
Tahini, czyli inaczej tahina to masło sezamowe, które powstaje po zmieleniu nasion sezamu, jego nazwa pochodzi z języka arabskiego. W zależności od regionu proces produkcji może być odmienny, jednak różnice nie są wielkie. Pasta jest niezbędna, gdy chcemy przyrządzić wiele z tradycyjnych potraw, które rodowód swój mają na Bliskim Wschodzie (i nie tylko tam). Znana jest już od tysięcy lat, choć nie do końca wiadomo skąd dokładnie pochodzi. Najbardziej prawdopodobne jest jej równoległe odkrycie w różnych rejonach świata, w których znana była jej baza, czyli sezam – jedna z najstarszych roślin uprawnych.
Czy warto jeść soję i produkty sojowe? Jak wykorzystać je w kuchni?
Soja jest rośliną niezwykle ważną w rolnictwie, stanowi doskonałe źródło składników odżywczych, dlatego chętnie wykorzystuje się ją jako pokarm dla ludzi i zwierząt, zarówno w formie naturalnej, jak i przetworzonej. Ponieważ doskonale sprawdza się przy wyrobie produktów zastępujących mięso czy nabiał, szybko zyskała popularność w świecie wegetarian i wegan. Choć często można spotkać się z krytyką tej rośliny i powielanych jest wiele mitów na jej temat, naukowcy nie mają wątpliwości – dla większości ludzi jest ona bardzo zdrowa, wskazany jest jedynie umiar. Soja ma właściwości prozdrowotne i jest bardzo wartościowym pokarmem.
Olej żywokostowy z gojnikiem – naturalny sposób na ulgę w bólu i piękną skórę
Żywokost to znana od wieków, stosowana już w starożytności, roślina lecznicza z rodziny ogórecznikowatych, która występuje w wielu częściach świata. Spotykana powszechnie jest również w Polsce, gdzie znaleźć można cztery jej gatunki. Występuje dziko między innymi w wilgotnych lasach i na łąkach, ale często jest też uprawiana, czasami do celów ozdobnych, ale przede wszystkim leczniczych. Najpopularniejsza odmiana to żywokost lekarski - Symphytum officinale. Jego nazwa sugeruje wpływ na układ kostny, wierzono bowiem, że wspomaga regenerację tkanki kostnej i do takich celów od wieków wykorzystywany był w medycynie ludowej. Rzeczywiście, wpływ ten się potwierdza, a ponadto roślina ta, umiejętnie stosowana, może działać pozytywnie na stawy, mięśnie oraz skórę i włosy.