Olej żywokostowy z gojnikiem – naturalny sposób na ulgę w bólu i piękną skórę
Co to jest olej żywokostowy?
Żywokost to znana od wieków, stosowana już w starożytności, roślina lecznicza z rodziny ogórecznikowatych, która występuje w wielu częściach świata. Spotykana powszechnie jest również w Polsce, gdzie znaleźć można cztery jej gatunki. Występuje dziko między innymi w wilgotnych lasach i na łąkach, ale często jest też uprawiana, czasami do celów ozdobnych, ale przede wszystkim leczniczych. Najpopularniejsza odmiana to żywokost lekarski - Symphytum officinale. Jego nazwa sugeruje wpływ na układ kostny, wierzono bowiem, że wspomaga regenerację tkanki kostnej i do takich celów od wieków wykorzystywany był w medycynie ludowej. Rzeczywiście, wpływ ten się potwierdza, a ponadto roślina ta, umiejętnie stosowana, może działać pozytywnie na stawy, mięśnie oraz skórę i włosy. Dawniej żywokost lekarski i jego wyciągi stosowano także wewnętrznie, ponieważ działają regenerująco na błony śluzowe żołądka i jelit, jednak obecnie, ze względu na wykrycie toksycznych alkaloidów mogących zaszkodzić wątrobie, dozwolone jest jedynie stosowanie zewnętrzne.
Najpopularniejszym środkiem leczniczym na bazie tej rośliny jest olej z żywokostu, wiele osób uważa nawet, że jest on niezbędny w domowej apteczce. Olej ten silnie rozgrzewa i działa przeciwzapalnie, redukuje bóle mięśni i kręgosłupa, przynosi także ulgę przy zmaganiach z rwą kulszową, a także przy zwichnięciach czy stłuczeniach. Szczególnie cenne jest także jego działanie pobudzające mikrokrążenie, może to mieć między innymi zbawienny wpływ na skórę, zwłaszcza jeśli przyjrzeć się temu pod kątem walki z cellulitem lub zmarszczkami, o czym szerzej opowiemy później. Oleju nie można spożywać, musi być wykorzystywany wyłącznie zewnętrznie.
Dostępne w sprzedaży są tak zwane maceraty, które przygotowuje się na bazie oleju słonecznikowego, rzepakowego lub oliwy, a także preparaty na bazie oleju z żywokostu z dodatkiem innych cennych roślin leczniczych, wśród nich popularny stał się zwłaszcza olej żywokostowy z gojnikiem, ponieważ żywokost z gojnikiem to duet idealny.
Gojnik – co to za roślina?
Gojnik zwany jest również szałwią libańską lub herbatą górską, najczęściej spotykany jest w Basenie Morza Śródziemnego. Zazwyczaj jego dobroczynne właściwości wykorzystuje się zaparzając liście jako prozdrowotną herbatkę, która wspomaga między innymi przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i niestrawności, ze względu na działanie przeciwzapalne, a także rozkurczowe. Roślina ta zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy, których zadaniem jest wyłapywanie wolnych rodników, dlatego jako jeden ze składników oleju żywokostowego z gojnikiem przyczynia się dodatkowo do opóźniania procesów starzeniowych skóry. Jego działanie przeciwzapalne i antybakteryjne wzmacnia prozdrowotne właściwości oleju z żywokostu w walce z wieloma dolegliwościami.
Olej żywokostowy z gojnikiem – właściwości
Olej z żywokostu z dodatkiem gojnika charakteryzuje się dość przyjemnym, ziołowym zapachem, dzięki czemu jego regularna aplikacja nie jest męcząca. Ma dość lekką konsystencję, po wmasowaniu w skórę bardzo dobrze się wchłania i przynosi ulgę. Efekty jego działania są zazwyczaj dość szybko zauważalne, choć oczywiście wszystko zależy od rodzaju dolegliwości.
Olej żywokostowy z gojnikiem działanie lecznicze zawdzięcza kilku substancjom, które wchodzą w jego skład. Pierwsza z nich to allantoina, z którą spotkać można się w różnego rodzaju środkach kosmetycznych. Słynie ona z właściwości regeneracyjnych i nawilżających oraz działania przeciwzapalnego. Olej zawiera także tak zwany klej roślinny, który działa łagodząco, uśmierzająco i kojąco, sporą ilość garbników, kwasy fenolowe, witaminy i flawonoidy. Kwas rozmarynowy zawarty w żywokoście ma silne działanie przeciwzapalne. Wszystko to sprawia, że preparat ten przynosi ulgę w licznych dolegliwościach i doskonale wpływa na stan skóry.
Olej żywokostowy z gojnikiem – działanie
Olej z żywokostu zastosowanie znajduje przede wszystkim przy łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych ze stawami lub kręgosłupem, o różnym podłożu. Pomaga przy złamaniach, skręceniach, zwichnięciach i obrzękach. Jest uwielbiany przez osoby starsze, które często cierpią z powodu różnych problemów zdrowotnych, ale także przez sportowców, którzy są bardzo narażeni na różnego rodzaju kontuzje. W tym drugim przypadku cenione jest również doskonałe działanie na mięśnie, ich masaż z zastosowaniem oleju z żywokostu wspomaga regenerację, redukuje ból i pomaga przy skurczach. Osoby po operacjach również mogą śmiało sięgać po ten specyfik, ponieważ warto smarować nim blizny pooperacyjne, żeby szybciej i ładniej się zagoiły.
Analizując jak szerokie spektrum działania ma żywokost z gojnikiem, można dojść do wniosku, że jest to panaceum na wszelkie dolegliwości bólowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ma on za zadanie działać wspomagająco i regenerująco. W wielu przypadkach w pierwszej kolejności warto skonsultować się z ortopedą lub dobrym fizjoterapeutą, ponieważ samo przeciwdziałanie objawom takim jak ból nie rozwiąże większości problemów ze stawami lub kręgosłupem. Natomiast przy wspomaganiu terapii olej nie ma sobie równych.
Na uwagę z pewnością zasługuje możliwość zastosowania tego preparatu w kosmetykach naturalnych. Aplikowanie oleju żywokostowego z gojnikiem na twarz, włosy czy skórę ma na nie niezwykle pozytywny wpływ. Kobiety cenią go za skuteczne działanie przeciwko cellulitowi, stosowany regularnie i sumiennie wmasowywany w zmienione obszary znacząco redukuje ten problem. Preparat też doskonale radzi sobie również z wieloma problemami skórnymi takimi jak atopowe zapalenie skóry, pieczenie i swędzenie, łagodzi objawy łuszczycy, wspomaga przy odmrożeniach i oparzeniach, a także pomaga poradzić sobie z łupieżem i podrażnieniami skóry głowy.
Olej żywokostowy z gojnikiem na twarz
Ze względu na bogactwo składników aktywnych działających nawilżająco, kojąco, przeciwzapalnie i regenerująco na komórki skóry, a także na zdolność pobudzania mikrocyrkulacji, wykazuje olej żywokostowy z gojnikiem działanie redukujące zmarszczki, wygładzające, odżywcze i ujędrniające, a nawet przeciwtrądzikowe. Mówi się o nim często w kontekście bardzo problematycznego trądziku różowatego, dlatego bywa wykorzystywany przy naturalnych kosmetykach do twarzy. Najczęściej po olej sięgają osoby o cerze naczynkowej, suchej i dojrzałej.
Olej żywokostowy z gojnikiem na zmarszczki
Olej z żywokostu sprawia, że skóra staje się widocznie bardziej napięta, odżywiona i promienna. Dogłębne nawilżenie długofalowo wpływa na poprawienie ogólnego stanu cery. Szczególnie polecany jest jako remedium na widoczne zmarszczki, dlatego olej ten sprawdza się u osób dojrzałych. Nie oznacza to jednak, że z jego dobrodziejstw nie skorzystają osoby pragnące spowolnić procesy starzenia skóry i opóźnić pojawianie się pierwszych i kolejnych zmarszczek.
Olej żywokostowy z gojnikiem na włosy
Włosy bardzo lubią oleje, szczególnie te bogate w substancje aktywne. W tym przypadku najwięcej skorzystać mogą włosy suche i zniszczone, olej wzmocni je i odżywi. Sprawdzi się także jako preparat niwelujący podrażnienia skóry głowy, może także skutecznie wspomóc walkę z łupieżem. Olej żywokostowy z gojnikiem na włosy nakładać można jako maskę, a także mieszać go z ulubioną odżywką jako dodatek wzbogacający jej działanie.
Olej żywokostowy z gojnikiem na żylaki
W tradycyjnej medycynie ludowej żywokost stosowany był również w przypadku problemów z żyłami. Zioło to jest bardzo często składnikiem różnego rodzaju preparatów łagodzących dolegliwości związane z żylakami. Zmagając się z nimi z pewnością warto wypróbować olej żywokostowy z gojnikiem, a jego działanie może nas zaskoczyć.
Jakie dolegliwości są wskazaniem do stosowania oleju z żywokostu z gojnikiem?
- Skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia i nadwyrężenie ścięgien
- różnego rodzaju bóle kręgosłupa i dyskopatia
- bóle kolan, łokci, bioder, barku
- bóle i skurcze mięśni
- opuchlizny
- nerwobóle
- drętwienie
- reumatyzm
- rwa kulszowa
- uszkodzenia więzadeł
- odmrożenia i oparzenia, również słoneczne
- ukąszenia owadów
- pieczenie
- zadrapania
- wysypki
- wypryski
- blizny
- cellulit
- podrażnienia i egzemy
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- żylaki
- przebarwienia skóry
Olej żywokostowy z gojnikiem – jak stosować?
Olej żywokostowy z gojnikiem wykorzystywać można wyłącznie zewnętrznie. Nie jest zalecane używanie go na otwarte rany. Aplikować trzeba go zawsze na oczyszczoną i osuszoną skórę, w miejscach, które wymagają interwencji - bolące stawy lub inne zmienione chorobowo miejsca. Smarować je najlepiej 2-3 razy dziennie. Należy go delikatnie wmasować i wklepywać, a następnie postawić do wchłonięcia, można również przykryć miejsce opatrunkiem i pozostawić na około trzy godziny. To samo dotyczy zastosowania czysto kosmetycznego, w przypadku cellulitu dość długi masaż dotkniętych nim miejsc dodatkowo wspomoże walkę z niechcianą „skórką pomarańczową”, pobudzając dodatkowo mikrokrążenie. W czasie aplikacji należy uważać, żeby nie masować skóry zbyt intensywnie, ponieważ mogłoby to doprowadzić do podrażnienia skóry. Można również dodawać olej jako składnik wzbogacający ulubiony kosmetyk do twarzy, ciała lub włosów.
Olej żywokostowy z gojnikiem Astron
Kupując preparaty ziołowe warto zawsze zwracać uwagę na jakość, ponieważ to ona decyduje o tym, czy działanie będzie dokładnie takie, jakiego oczekujemy. Olej żywokostowy z gojnikiem Astron dostępny w naszym sklepie ze zdrową żywnością, zawiera wyłącznie niezbędne składniki aktywnie wspierające w walce z licznymi dolegliwościami. To aż 70% oleju z żywokostu i 30% oleju z gojnika. Szklana butelka wyposażona jest w wygodny dozownik umożliwiający wygodną aplikację, olej dobrze się wchłania i rozprowadza.