Co kryje się w popularnych zabawkach i czy ekologiczne zabawki są lepsze?

2018-05-23
Co kryje się w popularnych zabawkach i czy ekologiczne zabawki są lepsze?Co kryje się w popularnych zabawkach i czy ekologiczne zabawki są lepsze?

Ekologiczne zabawki z naturalnych materiałów stają się coraz bardziej popularne. Po wysypie grających, świecących, poruszających się plastikowych zabawek przyszedł czas na zatrzymanie się i przemyślenie czy rzeczywiście służą one optymalnemu rozwojowi dzieci. I czy są na pewno wykonane z bezpiecznych tworzyw? Popularność zyskują materiały takie jak drewno i bawełna ekologiczna, ponieważ dają gwarancję, że nie wpłyną negatywnie na zdrowie najdelikatniejszych małych organizmów.

Zagrożenia związane z plastikowymi zabawkami

Plastikowe, we wszystkich kolorach tęczy, grające, tańczące, migające… są we wszystkich sklepach i reklamach telewizyjnych. Kuszą i przyciągają uwagę, zarówno rodziców, jak i dzieci. Wielu dorosłych kupuje je mając przekonanie, że w ten sposób przyczynia się do najlepszego rozwoju i świetnej zabawy swoich maluchów, zazwyczaj z tyłu głowy mając w pamięci swoje dzieciństwo, kiedy takie rzeczy nie były dostępne. Tymczasem okazuje się, że wszystkie te zabawki wcale nie są tak bezpieczne jak by się mogło wydawać. Być może zadacie sobie pytanie – produkty dla dzieci, jak to? Niestety prawda okazuje się gorzka.

Materiały

Na pierwszy rzut oka – zwykła lalka. Wydaje się, że musi być bezpieczna, w końcu to zabawka dla małych dzieci. Zdarzało się jednak wielokrotnie i z pewnością zdarza się nagminnie nadal, że jest ona wykonana ze szkodliwej melaminy lub  też farba, która pokrywa lalkę jest toksyczna – może zawierać bardzo szkodliwy ołów. Były przypadki gdy najbardziej znane, renomowane firmy musiały wycofywać z tego powodu z rynku miliony produktów! A miejmy świadomość, że zapewne wielcy producenci są pod tym względem zdecydowanie bardziej kontrolowani, niż ci nieznani.

Wiele rodzajów plastiku może też zawierać ftalany, które są szczególnie groźne dla dzieci, kontakt z nimi może prowadzić m.in. do rozwoju astmy. Najgorsze pod tym względem są najtańsze odpowiedniki znanych produktów. Jeśli cena jest wyjątkowo niska, możemy być pewni, że materiał, z którego są wykonane zabawki jest bardzo słabej jakości, a przez to znacząco wzrasta ryzyko, że zawiera szkodliwe substancje. Wyrywkowe kontrole w polskich sklepach regularnie dowodzą, że bardzo duża część chińskich, plastikowych zabawek jest niebezpieczna dla zdrowia, a w ekstremalnych przypadkach nawet życia.

Słuch 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak delikatny jest słuch niemowlaków i małych dzieci. Tymczasem okazuje się, że niektóre zabawki są na tyle głośne, że są w stanie trwale uszkodzić ten zmysł! Jeśli chodzi o poziom decybeli, większość dostępnych produktów dla dzieci mieści się w górnej granicy normy, a sporo z nich ją przekracza. Stałe narażenie na takie dźwięki może mieć destrukcyjny wpływ na słuch dzieci. Co ważne, maluchy wcale nie lubią głośnych, „alarmujących”, piskliwych dźwięków. Dużo większą korzyść odniosą, jeśli będziemy im prezentować dobrą muzykę na niezbyt głośnym poziomie.

Przebodźcowanie

Głośne, migające zabawki nie pozostają również obojętne dla układu nerwowego dzieci. Mogą powodować problemy z koncentracją i zasypianiem, nadmierne pobudzenie i złe samopoczucie. Dziecko czuje się przytłoczone nadmiarem bodźców, chociaż samo nie rozumie co się z nim dzieje. Z tego powodu może zacząć „źle się zachowywać” lub być agresywne.

Alternatywa – ekologiczne zabawki z naturalnych materiałów

Ekologiczne zabawki będą zawsze dobrym wyborem. Naturalne materiały są nam z zasady najbliższe i podświadomie lubimy się nimi otaczać, wiedząc, że nam służą. Czujemy się wśród nich komfortowo i bezpiecznie. Drewno to materiał wytrzymały, zabawki z niego wykonane służą długo i nie ulegają łatwemu uszkodzeniu. Wybierając zatem ekologiczne zabawki drewniane dokonujemy dobrego wyboru z wielu powodów:
·         nie zawierają szkodliwych substancji
·         rozwijają wyobraźnię i kreatywność
·         są bardzo trwałe, dzięki czemu nie tylko służą długo, ale można je później zostawić dla następnych dzieci, przekazać dalej lub sprzedać
·         nie zatruwają środowiska, tak jak robią to tony plastiku pochodzącego z tandetnych, szybko rozpadających się zabawek
·         świetnie wyglądają, a trzeba pamiętać, że zmysł estetyczny rozwija się już od pierwszych dni życia
·         są dużo bezpieczniejsze – uszkodzony plastik może poranić np. delikatną buzię maluszka, dobre zabawki drewniane nie ulegają łatwo zniszczeniu, mają też zaokrąglone narożniki i krawędzie
·         są miłe w dotyku, lubimy kontakt z drewnem    


Drewniane ekologiczne zabawki firmy EverEarth są przemyślane, estetyczne i bezpieczne


Jeśli wybierzemy renomowaną firmę dbającą o środowisko, możemy mieć pewność, że drewno użyte do wykonania zabawek będzie pochodziło ze zrównoważonych upraw leśnych objętych specjalnym certyfikatem. Jeśli zostaną wykorzystane również materiały tekstylne, będzie to często bawełna organiczna z certyfikatem GOTS, w której nie znajdą się pozostałości pestycydów. Ekologiczne zabawki mogą być spokojnie brane do buzi już od pierwszych dni życia, dzięki nim dziecko w bezpieczny sposób może poznawać świat.
Ekologiczne zabawki, które same nie grają, nie tańczą, nie śpiewają, nie świecą i nie poruszają się pobudzająwyobraźnie i zachęcają do różnorodnej zabawy. Są też ponadczasowe i uniwersalne, mogą rosnąć razem z dzieckiem, w każdym wieku będąc wykorzystywane w inny sposób. Nie tworzą też atmosfery chaosu i hałasu, w której trudno skupić uwagę. To piękne przedmioty, z którymi bardzo łatwo zaprzyjaźnić się na długi czas.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel