Co to jest karob i jak można wykorzystać go w kuchni?

2020-03-06
Co to jest karob i jak można wykorzystać go w kuchni?

Co to jest karob?

Drzewo karobowe zwane też szarańczynem strąkowym, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i występuje tam powszechnie. Jego strąki zwane są chlebem świętojańskim i to z nich uzyskuje się karob.

Pod tą nazwą mogą kryć się różne produkty, dlatego warto je od razu rozróżnić – można spotkać się z proszkiem karobowym stosowanym jako zamiennik kakao, melasą lub tak zwaną mączką chleba świętojańskiego.



Czym różni się mączka chleba świętojańskiego od karobu i melasy?


  • Proszek karobowy rozumiany jako zamiennik kakao uzyskuje się poprzez mielenie strąków bez nasion, ma on brązowy kolor. Obecnie staje się coraz popularniejszy, głównie za sprawą swojego ciekawego, słodkiego smaku, wyglądu przypominającego kakao, ale też z powodu wartości odżywczych. Może być wykorzystywany w kuchni w rozmaity sposób, najczęściej używa się go do wypieków i deserów oraz do przyrządzania gorących napojów.
  • Mączka chleba świętojańskiego (E410) powstaje poprzez zmielenie nasion pozyskiwanych ze strąków. Od dawna jest ona wykorzystywana w przemyśle cukierniczym jako zagęszczacz. Ponieważ jest to substancja całkowicie naturalna i dobra dla naszego zdrowia, często można natknąć się na nią w produktach oznaczonych certyfikatem ekologicznym.
  • Melasa karobowa także jest produktem godnym polecenia, charakteryzuje się słodkim, przyjemnym, lekko karmelowym smakiem, który świetnie komponuje się z kawą oraz wypiekami takimi jak piernik. Ma ciemnobrązowy kolor. Można nią z powodzeniem słodzić różnego typu desery czy jogurty oraz stosować jako polewę do lodów i naleśników. Melasa jest produktem całkowicie naturalnym, bogatym w sole mineralne (magnez, fosfor, wapń i żelazo), wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych m.in. łagodzi kaszel i działa wykrztuśnie.

Karob – smak

Jeśli chodzi o domowe zastosowanie, proszek karobowy jest najpopularniejszym produktem uzyskanym ze strąków zwanych chlebem świętojańskim i to jego najczęściej mamy na myśli używając słowa „karob”. Zazwyczaj jest on kojarzony jako alternatywa dla kakao i często sięgają po niego osoby uczulone na ten składnik, jednak w gruncie rzeczy ich smak się różni.

Przede wszystkim czyste kakao jest gorzkie, natomiast karob w niemal połowie składa się z węglowodanów, w związku z tym jest naturalnie słodki. Ponadto ma wyczuwalną wyjątkową dla siebie nutę często określaną jako „karmelowa”, która nadaje różnego rodzaju deserom interesujący smak. Próbując go po raz pierwszy najlepiej jest nie nastawiać się, że będzie to zamiennik kakao, warto natomiast podejść do niego z otwartością i ciekawością, wtedy mamy szansę odkryć go od najlepszej strony.

Warto wiedzieć, że naturalnie występujące w roślinach cukry, takie jak te pochodzące z karobu, dużo lepiej wpływają na nasz organizm, niż tak zwane cukry dodane, czyli np. sacharoza, można również zjeść ich odrobinę więcej, nie wpływając negatywnie na swoje zdrowie.

Zalety karobu

W przeciwieństwie do kakao karob nie zawiera kwasu szczawiowego – substancji antyodżywczej utrudniającej wchłanianie soli mineralnych i zaburzającej pracę nerek. Nie zawiera również kofeiny i nie podrażnia żołądka (wręcz przeciwnie – może wspomagać przy chorobie wrzodowej). Warto też wiedzieć, że nie jest produktem alergizującym. To dlatego może znaleźć się nawet w diecie najmłodszych dzieci i osób chorych, między innymi cierpiących z powodu kamicy nerkowej.

Ze względu na swój naturalnie słodki smak, karob może być z powodzeniem stosowany przy wypiekach, dzięki niemu można będzie dodać dużo mniej innych substancji słodzących. Ciasta i ciasteczka, w których się znajdzie dodatkowo będą miały lepszą konsystencję i ciemniejszy kolor.

Warto pamiętać o tym, że karob to nie tylko ciekawy dodatek smakowy, ale także produkt bardzo bogaty w składniki odżywcze. Zawiera m.in. wapń, magnez, potas, fosfor i żelazo, a także szereg witamin. W jego składzie znaleźć można również niezwykły związek - kwas galusowy, który wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, uważany jest także za substancję sprzyjającą profilaktyce antynowotworowej. Karob wspomaga układ pokarmowy, między innymi łagodzi objawy refluksu i biegunkę, a także wspiera układ oddechowy. To prawdziwe bogactwo przeciwutleniaczy, dzięki którym organizm wolniej się starzeje i jest bardziej odporny na rozmaite choroby cywilizacyjne.

Karob z pewnością ma wiele zalet, dotyczy to zarówno proszku, jak i melasy. Wprowadzając go do swojej kuchni mamy szansę lepiej zadbać o swoje zdrowie, ale też urozmaicić stosowane do tej pory przepisy, dodać czegoś nowego do codziennego jadłospisu, co ma na nas zawsze korzystny wpływ.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel