Czekolada - kuszący przysmak dobry na wszystko

2018-12-03
Czekolada - kuszący przysmak dobry na wszystko

Zdrowa czekolada?

Być może nie każdy lubi czekoladę, jednak wydaje się, że liczba osób, które darzą ją ciepłymi uczuciami jest naprawdę ogromna. Właściwie z każdej strony dochodzą do nas głosy mówiące o tym jak niezwykły to produkt spożywczy. Nie jest tajemnicą, że czekolada ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie - poprawia humor, sprawność intelektualną i dodaje energii. Ma również nieporównywalny z niczym smak, a wszystko to sprawia, że doprawdy trudno jej nie kochać. Czym tak naprawdę ona jest i jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Jaka czekolada jest najzdrowsza? To rzeczy, których każdy wielbiciel tego kakaowego przysmaku powinien się dowiedzieć.

Jakie są rodzaje czekolady?

Każdy wie, że czekolady dzielą się na mleczne i gorzkie, jedne są delikatniejsze, inne bardziej wyraziste w smaku. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że żeby produkt można było nazwać w określony sposób, musi on spełniać konkretne warunki. W tym przypadku bardzo ważna jest procentowa zawartość kakao, a także ilość użytego cukru. Wyróżnić można następujące rodzaje czekolady:

  • Czekolada gorzka – prawdziwa to tak naprawdę kakao i cukier. Powinna zawierać min. 70% masy kakaowej, czyli nie więcej niż 30% cukru. Ma wyrazisty smak, który jednak może być z początku trudny do zaakceptowania przez osoby przyzwyczajone do delikatnych, mlecznych czekolad. Klasyczna czekolada 70% jest słodka z gorzko-kwaśnym posmakiem, ale znajdziemy również tabliczki, w których będzie… 100% masy kakaowej - to prawdziwa gratka dla smakoszy.
  • Czekolada deserowa – w jej składzie powinno się znaleźć nie więcej niż 40% cukru, więc jest słodszą wersją czekolady gorzkiej, czasami różnica jest znaczna. Oprócz masy kakaowej i cukru znajdziemy w niej niekiedy tłuszcz mleczny. To czekolada, która została stworzona jako dodatek do deserów i w tej roli sprawdza się znakomicie. Może być dobra na początku przestawiania się na ciemniejsze czekolady, zanim sięgniemy po te o większej zawartości kakao.
  • Czekolada mleczna – jak sama nazwa wskazuje, zawiera mleko, a przez to mniej masy kakaowej (dobra czekolada mleczna powinna mieć jej min. 30%, a nawet więcej). Jest znacznie łagodniejsza w smaku w porównaniu z czekoladą gorzką. Zawiera więcej tłuszczów nasyconych i mniej prozdrowotnych składników, które występują w kakao.
  • Czekolada biała – w przypadku białej czekolady dobrej jakości jej najważniejszym składnikiem jest masło kakaowe, zawiera też sporo cukru (którego w jej składzie jest najwięcej) oraz mleko.

Obecnie na rynku można również znaleźć spory wybór wegańskich czekolad „mlecznych” i białych bez mleka krowiego. Zazwyczaj w składzie znajdziemy zamiast niego napój ryżowy.

Jaki powinien być skład prawdziwej czekolady?

Głównym składnikiem prawdziwej czekolady jest miazga kakaowa, ponadto powinien się w niej znaleźć tłuszcz kakaowy i substancja słodząca. Jako słodzik występuje oczywiście najczęściej cukier, w czekoladach ekologicznych jest to cukier trzcinowy. Użyć można jednak do tego celu także ksylitolu, stewii czy cukru z kwiatu palmy kokosowej. W czekoladach mlecznych oczywiście w składzie znajdziemy mleko. Częstym dodatkiem jest wanilia, która dodaje łagodnego posmaku.

Ponadto do czystej czekolady dodać można najróżniejszych składników, najpopularniejsze to orzechy laskowe, migdały, rodzynki lub inne suszone owoce, a także owoce kandyzowane i wiórki kokosowe. Świetnie sprawdzają się również dodatki nieoczywiste takie jak sól morska lub chilli. Powodzeniem cieszą się również czekolady nadziewane, jednak w tym przypadku trzeba wyjątkowo dobrze przyjrzeć się składowi takiej tabliczki, ponieważ bardzo często zawierają one wiele sztucznych dodatków i trudno byłoby je nazwać zdrową czekoladą.

Dlaczego warto wybrać czekoladę ekologiczną?

Idealną sytuację mamy oczywiście wtedy, kiedy wszystkie składniki pochodzą z upraw ekologicznych, wtedy mamy pewność, że zarówno one, jak i gotowy produkt będą najwyższej jakości. Najistotniejsze jest to, żeby do wyrobu użyte były najlepsze ziarna kakaowca. Prawdziwi miłośnicy czekolady rozróżniają smak tabliczek, które powstały z ziaren uprawianych w konkretnym kraju. Inaczej rozkładają się akcenty - słodki, gorzki i kwaśny, różna jest intensywność.

Kraje, w których uprawiany jest kakaowiec to między innymi Nikaragua, Ekwador, Madagaskar, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Nigeria, Brazylia, Dominikana, Kolumbia czy Papua-Nowa Gwinea. W czekoladach z niższej półki nie tylko znajdziemy składniki gorszej jakości, ale bardzo często możemy również gorzko się rozczarować już patrząc na skład, który znajduje się na opakowaniu. Żeby nadrobić mniejszą zawartość tego, co najcenniejsze, czyli np. masła kakaowego, producenci dodają do swoich tabliczek składniki, które są niekorzystne dla zdrowia i smaku:

  • inne tłuszcze roślinne
  • emulgatory takie jak E476 (polirycynooleinian poliglicerolu)
  • sztuczne aromaty, na przykład zamiast wyciągu z prawdziwej wanilii – etylowanilinę
  • większą ilość cukru

Warto uważnie czytać składy i nie dać się oszukać. Zdrowa czekolada powinna zawierać naturalne, proste składniki. Ważną kwestią jest również sprawiedliwy handel. Jeśli mamy możliwość wybrania czekolady ekologicznej z certyfikatem Fairtrade, który dowodzi, że w procesie produkcji pracownicy byli godziwie opłacani i pracowali w dobrych warunkach, róbmy to jak najczęściej.

Można również pokusić się o wytworzenie czekolady w domu, jednak trzeba pamiętać o tym, żeby wykorzystywać do tego celu masło kakaowe (często w przepisach można znaleźć zamiast niego olej kokosowy). Warto również mieć na uwadze, że czekolady w procesie produkcji są poddawane różnym zabiegom, dzięki którym mają później odpowiednie właściwości m.in. są temperowane, czyli podgrzewane i schładzane w ściśle określonych dla danego rodzaju temperaturach. Dzięki temu mają odpowiednią konsystencję, wygląd, są stabilniejsze i nie rozpuszczają się tak łatwo.

Jaka czekolada jest najzdrowsza?

Zakładając, że chcemy wybrać najlepszą ekologiczną czekoladę, najzdrowsza będzie ta, która zawiera najwięcej masy kakaowej. Dzięki temu możemy wykorzystać pełnię właściwości prozdrowotnych kakao. Jednak warto dodać również: zdrowa czekolada to ta jedzona w umiarze. Nie możemy zapominać o tym, że wciąż jest to źródło cukru, tłuszczu i ma bardzo dużo kalorii. Zdrowa czekolada powinna zawierać proszek kakaowy, mało cukru i być wolna od jakichkolwiek niepotrzebnych dodatków, które czasami można spotkać w tańszych tabliczkach. Dobrym pomysłem może także okazać się wybieranie wersji ze zdrowymi dodatkami takimi jak bio migdały czy klasyczne orzechy laskowe, dzięki którym dostarczymy sobie jeszcze więcej składników odżywczych.

Czy gorzka czekolada jest zdrowa?

Biorąc pod uwagę zawartość składników odżywczych wydaje się, że to właśnie gorzka, czyli ciemna tabliczka zasługuje na miano zdrowej czekolady. Ponieważ znajdziemy w niej najwięcej kakao, jest doskonałym źródłem witamin, cynku, potasu i żelaza, a przede wszystkim magnezu, który jest niezwykle ważny dla układu nerwowego. Gorzka czekolada zawiera też najmniej cukru, a sporo błonnika i białka, w związku z czym ma stosunkowo niski indeks glikemiczny. Poleca się ją w czasie wędrówek lub w czasie innego wysiłku, zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. Nie mniej istotna jest zawartość flawonoidów i polifenoli, substancji które mają wpływ na układ krążenia i zapobiegają rozwojowi wielu groźnych chorób.

Zatem: czy gorzka czekolada jest zdrowa w bardzo dużych ilościach? Niestety w tym przypadku odpowiedź brzmi – nie. Zdrowa czekolada to taka, której nie nadużywamy. Powodów jest wiele, chodzi między innymi o nadmiar kalorii i tłuszczu, a także o szczawiany, które w nadmiarze zaburzają przyswajanie wapnia i mogą prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Ciemna czekolada nie jest też wskazana dla osób borykających się z zapaleniem żołądka lub wrzodami, a także mających tendencję do bólów głowy. Warto pamiętać, że czekolada zawiera kofeinę, która sprzyja myśleniu i dodaje energii, ale może mieć również negatywny wpływ na organizm.

A czy gorzka czekolada jest zdrowa dla dzieci? Owszem, może być przez nie spożywana od pewnego wieku, ale w niewielkich ilościach, przede wszystkim ze względu na kofeinę, ale także cukier, który powinno się ograniczać. Kosteczka czy dwie ciemnej czekolady raz na jakiś czas z pewnością będzie lepszym pomysłem, niż wysoko przetworzone słodycze innego rodzaju.

Czy biała czekolada jest zdrowa?

Niestety, wielbiciele białej tabliczki powinni mieć świadomość, że ze wszystkich rodzajów czekolady to ona jest najmniej wartościowa. Ta powszechnie dostępna w sklepach ma często bardzo zły skład, natomiast w przypadku ekologicznej czekolady białej sprawa wygląda lepiej – zawiera dużo masła kakaowego, co przekłada się na doskonały smak. W każdym wypadku jest to jednak połączenie tłuszczu i cukru (który jest na pierwszym miejscu w składzie), nie zawierające proszku kakaowego, którego właściwości czynią z czekolady tak dobre źródło wielu ważnych dla organizmu składników.

Wszystkie te powody sprawiają, że trudno nazwać ją zdrową czekoladą, jeśli jednak mamy ochotę skusić się na nią od czasu do czasu, warto wybierać wersję o dobrym, prostym składzie z dużą zawartością masła kakaowego.

Czy czekolada jest zdrowa?

Czekolada, bez względu na rodzaj, nie dla każdego jest dobrym deserem. Duża zawartość tłuszczu, cukru, kalorii czy szczawianów może zniechęcić do jej spożywania, jeśli ktoś jest na diecie redukcyjnej lub ma problemy zdrowotne. Jednak dla większości zdrowych osób ekologiczna czekolada o czystym składzie to dobry pomysł na szybkie podniesienie poziomu energii, pomoc w skupieniu uwagi lub po prostu smaczny deser. Jedzona tuż po obfitym posiłku może nawet wspomóc trawienie. Kluczem jest umiar, codzienne zajadanie tabliczki czekolady na pewno nie jest dobrym pomysłem.

Zalety dobrej czekolady:

  • poprawia nastrój
  • wspomaga krążenie
  • poprawia pracę mózgu
  • dodaje energii
  • jest źródłem magnezu
  • zawiera sporo przeciwutleniaczy
  • wzmacnia serce
  • łagodzi kaszel

Wybierając czekoladę warto zawsze sięgać po tę najlepszej jakości, z certyfikatem ekologicznym, która powstaje z doskonałych składników uprawianych w czystych rejonach. Taka tabliczka to także świetny pomysł na piękny, drobny prezent pod choinkę lub dodatek do większego upominku.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel