Czy pieluchy jednorazowe mogą być ekologiczne?

2021-04-16
Czy pieluchy jednorazowe mogą być ekologiczne?

Pieluchy stosuje się zwykle u dzieci do drugiego roku życia. W następnym okresie rozwoju powinny one zacząć się już przyzwyczajać do korzystania z nocniczka lub nakładki. Natomiast do tego momentu trzeba pogodzić się z tym, że pielucha będzie nieodłącznym elementem życia malucha, a w konsekwencji również naszego. Jest to moment, w którym stajemy, jako ludzie przed ważnym wyborem.

Wyborem pomiędzy zadbaniem o otaczające nas środowisko, a zaniechaniem takiej decyzji. Nie oceniamy żadnej postawy, pozostawiamy ją sumieniu każdego człowieka. Chcemy natomiast odpowiedzieć na istotne w tym kontekście pytanie. Czy pieluchy jednorazowe mogą być ekologiczne? Innymi słowy, czy wybór ekologicznego podejścia musi wiązać się z ograniczeniem własnego komfortu oraz poświęceniem swojego czasu na regularne pranie pieluch.

Wielu rodziców nie podejmuje w sprawie pieluch decyzji, które są dobre dla środowiska właśnie ze względu na brak czasu. W pełni to rozumiemy – opieka nad małym dzieckiem, praca, odrobina czasu dla siebie. To wszystko jest bardzo wymagające. Każda kolejna czynność prawdopodobnie oznacza rezygnację z czegoś, co dotąd było stałym elementem naszego życia.

Jako sklep ze zdrową, ekologiczną żywnością, ale również posiadający w swoim asortymencie różnego rodzaju naturalne środki czystości Sonett i inne, doszliśmy do wniosku, że naszym obowiązkiem jest zapewnić rodzicom rozwiązanie tego problemu. Odpowiadamy, więc twierdząco - tak, pieluszki jednorazowe mogą być ekologiczne. Można je nawet znaleźć w naszym sklepie.

Skąd wiedzieć, że pieluszki są ekologiczne?

Działa tutaj uniwersalna zasada, która sprawdza się praktycznie w każdej dziedzinie życia. Jeżeli ktoś ma dobre intencje to nie ma nic do ukrycia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku ekologicznych pieluszek jednorazowych. Dlatego należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy producent w ogóle podał ich skład. W przypadku tradycyjnych pieluszek próżno się tego spodziewać.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że tradycyjne pieluszki mogą zawierać wiele niepokojących substancji. Takich, jak np. dioksyny, lotne związki organiczne (etylobenzen, ksylen, toluen). Jest to grupa substancji, o których uważa się, że mogą mieć działanie nawet kancerogenne lub działające negatywnie na odporność organizmu, a oprócz tego mogą powodować problemy neurologiczne oraz podrażnienie oczu.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że zwykłe, pieluchy jednorazowe potrzebują aż około 500 lat, aby się rozłożyć. Alternatywnie mogą być one spalone w bardzo wysokiej temperaturze w spalarni odpadów. Należy przyznać, że w ten sposób zutylizowane pieluchy mają znikomy negatywny wpływ na środowisko. Niestety w Polsce spalarnie odpadów pozostają niszowym rozwiązaniem. Głównym winowajcą szkodliwości jest poliakrylan sodu, który bardzo dobrze radzi sobie z wchłanianiem wody, ale za to bardzo źle radzi z nim sobie środowisko. Zamiast niego ekologiczna poduszka jednorazowa powinna posiadać wkład chłonny np. z celulozy.

Warto zwrócić uwagę, że producenci ekologicznych pieluch praktycznie zawsze informują o ich składzie. Nawet, jeżeli nie są one wyłącznie z produktów ekologicznych. Należy być świadomym tego, że niektóre jednorazowe pieluszki ekologiczne posiadają pewne elementy z tworzywa sztucznego.

Może to być na przykład zewnętrzna warstwa, która jest wykonana z polipropylenu lub mogą one zawierać granulki z poliakrylanu sodu. W takim przypadku wyższy stopień biodegradowalności wynika głównie z tego, że wkład chłonny to najczęściej skrobia kukurydziana lub pszenna. Natomiast nawet w przypadku wykorzystania granulek z poliakrylanu sodu, ich zastosowanie jest na minimalnym poziomie, takim który gwarantuje to, aby pieluszka nie przemokła nocą.

To wszystko ma ogromne znaczenie dla środowiska, ale nie tylko. Ekologiczne pieluszki jednorazowe nie są bielone przy pomocy chloru. Zamiast tego w tym celu wykorzystywany jest tlen lub nadtlenek wodoru. Dzięki temu w ich składzie nie znajdziemy żadnych groźnych dla zdrowia dziecka dioksyn, ani innych składników, które mogą potencjalnie uczulać.

Jako ciekawostkę warto też odnotować istnienie pieluszek biodegradowalnych, które nie są ekologiczne i nie należy ich mylić z pieluszkami ekologicznymi, ale w pewnym stopniu są one mniej szkodliwe dla środowiska.

Wysokiej jakości, ekologiczne pieluszki Gron Balance

Z naszej strony polecamy pieluszki ekologiczne Gron Balance, które wyróżniają się bardzo wysoką efektywnością oraz zapewniają pełne bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o aspekt zdrowotny. Co ważne, są one również w pełni biodegradowalne, dlatego stosując je – ma się pewność, że w zdecydowanym stopniu ogranicza się negatywny wpływ zarówno na naszą planetę, jak i środowisko w rozumieniu lokalnym.

Należy pamiętać o tym, żeby regularnie zmieniać pieluchę – szczególnie często w przypadku niemowląt, następnie można robić to trochę rzadziej. Oczywiście należy zmienić pieluchę bezzwłocznie po wypróżnieniu się przez dziecko, wieczorem przed położeniem się do snu.

Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać o utrzymaniu suchej i czystej skóry dziecka, a także, aby codziennie ściągnąć pieluchę, tak aby skóra dziecka mogła się trochę przewietrzyć. Powinno to trwać minimum 15 minut.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel