Dlaczego warto używać delikatnych organicznych szamponów do włosów?
Szampony ekologiczne, czyli jakie?
Wiele osób zmaga się z problemami skórnymi, w tym również związanymi ze skalpem, a także przetłuszczającymi się, przesuszonymi lub zniszczonymi włosami. W bardzo licznych przypadkach różnego rodzaju kłopoty wiążą się z konkretnymi składnikami zawartymi w kosmetykach. Czy jesteśmy na nie skazani? Oczywiście, że nie. Wielu ludzi zachłysnęło się kolorowymi opakowaniami, pięknymi reklamami i obietnicami producentów, jednak obecnie coraz więcej konsumentów wybiera organiczne szampony do włosów, ponieważ stają się świadomi tego, że to skład ma największe znaczenie. Studiując etykietę łatwo go sprawdzić pod kątem możliwego negatywnego wpływu na ciało lub włosy, dzięki stronom internetowym mamy możliwość dowiedzieć się co oznacza który składnik. Dużym ułatwieniem są także certyfikaty, które dają nam pewność, że danemu produktowi można zaufać – szampon ekologiczny nigdy nie zawiedzie.
Powrót do natury jest konsekwencją zwiększania się świadomości dotyczącej tego jak duży wpływ mają na nas składniki kosmetyków. Szampony bez chemii oferowane przez coraz większą liczbę producentów podbijają serca kolejnych zadowolonych z ich działania osób. Produkty te z założenia nie powinny zawierać między innymi: substancji wysuszających (silnych detergentów), silikonów, pochodnych ropy naftowej, a także syntetycznych konserwantów. Tego typu składniki są nagminnie dodawane do popularnych szamponów, ze względu na to, że są tanie, pozwalają więc obniżyć maksymalnie cenę produktu, co dla klienta kierującego się wyłącznie portfelem ma ogromne znaczenie. Są też łatwo dostępne i skutecznie oczyszczają. Niestety zbyt skutecznie – naruszając naturalną barierę ochronną skóry, zaburzając wydzielanie sebum i często doprowadzając do pogorszenia stanu skalpu i włosów. Zdrowe szampony działają na zupełnie innej zasadzie, używając ich regularnie przywracamy równowagę i pomagamy odzyskać skórze i włosom zdrowie.
Organiczne szampony do włosów – komu są polecane?
Szampony ekologiczne są polecane każdemu, jednak w pierwszej kolejności powinny się nimi zainteresować osoby, które mają problemy z wypadaniem włosów, przetłuszczaniem skalpu i włosów lub mają swędzącą i podrażnioną skórę głowy. Wszyscy alergicy, szczególnie szukający rozwiązania swoich problemów skórnych, śmiało powinni skierować się w stronę szamponów bez chemii. Warto również zwrócić uwagę na to, że wiele produktów przeznaczonych dla dzieci ma bardzo zły skład. Biorąc pod uwagę, że jednocześnie najmłodsi mają bardzo wrażliwą, niedojrzałą skórę i delikatne włosy, oni również powinni być grupą, dla której zawsze wybiera się naturalne rozwiązania. Dla maluchów doskonale sprawdzają się produkty 2w1 takie jak np. Szampon i płyn do kąpieli proteiny ryżu i ekstrakt z hibiskusa 400 ml Baby Anthyllis. Często naturalne szampony dla dzieci są jeszcze delikatniejsze, w tym przypadku producent podaje informację o testach na skórze wrażliwej oraz dodatkowych - na obecność metali ciężkich, a także o tym, że szampon ma odpowiednie pH dla dziecięcej skóry. Z takich produktów mogą z powodzeniem korzystać również alergicy i osoby wyjątkowo skłonne do wszelkich podrażnień.
Stosowanie ekologicznych szamponów do włosów przekłada się również na piękny wygląd włosów – delikatniejsze substancje myjące pomagają zachować na dłużej kolor po farbowaniu. W tym przypadku można również sięgnąć po produkty przeznaczone typowo do włosów farbowanych, na przykład Szampon normalizujący 260ml Herbatint polecany jest szczególnie po zabiegu koloryzacji, pomaga ustabilizować kolor, reguluje poziom pH i oczyszcza włosy na tyle delikatnie, by uniknąć zmywania farby.
Szampon bez SLS, parabenów i silikonów nie obciąża włosa i nie osłabia jego struktury, dzięki czemu nasza fryzura wygląda zdrowo, włosy nie stają się coraz bardziej zniszczone czy też przyklapnięte, mniej wypadają. Co ciekawe, naturalne szampony do włosów mogą również spowolnić proces siwienia.
Ekologiczne szampony bez chemii – czego nie powinny zawierać?
Potencjalnie drażniące składniki obecne w popularnych kosmetykach to m.in. SLS lub SLES, czyli Sodium Lauryl Sulfate lub Sodium Laureth Sulfate, glikol propylenowy, DEA, MEA i TEA, PEG (politlenek etylenu), a także silnie alergizujące syntetyczne substancje zapachowe. Mogą one powodować swędzenie skóry, przesuszenie lub przeciwnie – przetłuszczenie, alergie, łupież i inne problemy ze skalpem i włosami. Każdy, kto boryka się z którymś z tych problemów, powinien wypróbować delikatne szampony bez SLS i innych silnie oddziałujących na skórę składników.
Substancje te mają oczywiście swoje zadania, a jednym z nich jest sprawienie, by kosmetyk pięknie się pienił. Jest to aspekt bardzo w nich lubiany, ponieważ wydaje się, że wtedy szampon „naprawdę myje”. Prawda jest taka, że spienianie rzeczywiście pomaga w aplikacji, ale zazwyczaj wystarczy by było ono delikatne. Jeśli dla kogoś byłoby to problemem, ciekawą możliwością jest zastosowanie „metody kubeczkowej”. W przypadku zdrowych szamponów bez SLS wystarczy dodać stosowaną zwykle ilość szamponu do buteleczki i dolać do niej trochę wody, a następnie energicznie nią potrząsać, tak spieniony kosmetyk będzie łatwiej rozprowadzić na włosach i zużyjemy go mniej.
Skład szamponu ekologicznego
Niektórzy zastanawiają się czy szampon bez SLS, parabenów i silikonów rzeczywiście może działać. Producenci organicznych szamponów stawiają na jakość i bezpieczeństwo. To dlatego wybierają delikatne składniki myjące, ale korzystają także z bogactwa roślinnych ekstraktów, których głównym zadaniem jest wzmocnienie włosów, dodanie im blasku, elastyczności oraz odżywienie. Doskonale ilustrują to szampony firmy Lavera, na przykład szampon dający siłę i objętość do włosów cienkich i delikatnych poza łagodnymi składnikami oczyszczającymi oraz nawilżającymi zawiera wzmacniające ekstrakty z herbaty, skórki pomarańczowej, ryżu, nasion i kwiatów soczewicy, grochu i soi. W takim przypadku trudno powiedzieć, że „szampon to po prostu szampon”, to prawdziwa bomba odżywcza.
Z drugiej strony w ofercie certyfikowanych producentów bez większego trudu znaleźć można również prosty szampon ekologiczny o podstawowym składzie, ponieważ i na nie jest zapotrzebowanie. Może to mieć znaczenie szczególnie dla osób zmagających się z alergiami, wiele roślin może potencjalnie uczulać, niektórzy muszą unikać substancji zapachowych nawet pochodzenia naturalnego (z olejków eterycznych). Przykładem może tu być delikatny Szampon hipoalergiczny do włosów normalnych Only Bio, tworzony z myślą o wszystkich osobach skłonnych do uczuleń.
A może delikatny i organiczny szampon bez sls, parabenów i silikonów… w kostce?
Obecnie coraz popularniejsze stają się kosmetyki w kostce, chodzi głównie o ideę zero waste (lub less waste), która zakłada unikanie zbędnych opakowań. Organiczny szampon do włosów zapakowany ekologicznie, po którym nie zostanie w śmietniku pusta butelka z grubego plastiku? Brzmi doskonale. Produkcją tego typu szamponów i mydeł zajmuje się między innymi polska Mydlarnia Cztery Szpaki, ich Szampon do włosów w kostce wyróżnia się nie tylko pomysłowością, ale także doskonałym składem i działaniem, które zyskują mu wciąż nowych wielbicieli. To bogata w naturalne oleje roślinne formuła, która doskonale oczyszcza i odświeża, jednocześnie pielęgnując i odżywiając włosy. Ekologiczne szampony bez SLS w kostce naprawdę dobrze domywają, a przy tym nie zaburzają bariery lipidowej, dbając o odpowiednią równowagę, dzięki temu pozostawiają skórę głowy i włosy w doskonałej kondycji.