Ekologiczne świąteczne porządki

2017-04-02
Zazwyczaj swoją przygodę z ekologicznymi produktami zaczynamy od jedzenia, powoli lub radykalnie wymieniamy zawartość lodówek,  szafek i spiżarek. Dopiero po jakimś czasie dociera do nas, że warto pójść dalej, rozpocząć naturalną pielęgnację, zacząć używać zdrowych środków czyszczących. Niektórym wciąż wydaje się, że to czym sprzątamy nasz dom nie ma żadnego znaczenia, tymczasem musimy mieć świadomość, że detergenty mogą zawierać substancje silnie toksyczne i alergizujące.

Co kryje się za kolorowymi etykietami popularnych środków czystości?

Takie składniki jak: substancje ropopochodne, oleje mineralne, parabeny, fosforany, ftalany, chlor, amoniak, formaldehydy, triclosan są normą w składzie konwencjonalnych środków czystości. Powodować mogą przeróżne skutki uboczne, żadne z nich nie są obojętne dla organizmu, między innymi:

·         osiadają na skórze, przenikają przez nią i przez układ oddechowy, mogą podrażniać oczy, śluzówki, działać żrąco
·         mogą spowodować silne reakcje alergiczne
·         niektóre z tych substancji przyczyniają się do rozwoju niektórych rodzajów raka
·         z powodu zatrucia organizmu zdarzają się nudności, bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem, kaszel, katar, wysypka
·         nasilają astmę
·         mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek i centralnego układu nerwowego
·         powodują zaburzenia endokrynologiczne
·         przyczyniają się do problemów z płodnością

Narażone na silne reakcje na toksyny są szczególnie dzieci, choćby dlatego, że ich skóra jest cieńsza, niż dorosłych, ich organizmy są też słabsze. Podobnie poważne problemy mogą mieć osoby starsze, chore, mające problemy z układem oddechowym lub skłonności do alergii. W dzisiejszych czasach większość osób spędza bardzo dużo czasu w pomieszczeniach, gdzie są nieustannie poddawani działaniu niepożądanych substancji.

Alternatywa? Naturalne środki czystości.

Można postawić na wykonane od podstaw w domu środki czystości na bazie tradycyjnych, znanych i stosowanych od lat składników.

Soda: może być używana jako proszek lub w formie pasty (rozrobiona z małą ilości wody), np. do szorowania kafelków, fug, sreber, naczyń lub czyszczenia kuchenki, sedesu lub jako roztwór; soda pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów; można dzięki niej odświeżyć dywany, a także usunąć plamy lub zmiękczyć i wybielić pranie

Ocet: doskonale usuwa kamień, odkaża, pomaga nawet pozbyć się pleśni; nadaje się do czyszczenia baterii łazienkowych czy kuchennych; usuwa nieprzyjemny zapach z rur i pomaga je oczyścić; pomaga również w utrzymaniu w czystości pralki lub zmywarki (należy nastawić pusty program z wlaną do środka butelką octu) 

Kwasek cytrynowy:
 jest silnym odkamieniaczem, pomaga usunąć kamień z czajnika, a także osad po kawie i herbacie z naczyń; może być również naturalnym środkiem do zmiękczania tkanin

Bardzo dobre efekty możemy uzyskać mieszając wymienione składniki, na przykład czyszczenie będzie skuteczne, gdy połączymy sodę z octem, za pomocą tej mieszanki możemy również oczyścić rury, zamiast używać popularnego, a niezwykle szkodliwego dla nas i środowiska „Kreta”. Świetnym wspomagaczem do naszych naturalnych środków będą olejki eteryczne, warto sięgnąć po takie, które mają dodatkowo działanie odkażające i odświeżające np. cytrynowy lub lawendowy. 

A może coś wygodniejszego?

Dla niektórych osób tworzenie domowych środków czystości to świetna zabawa, a dla niektórych wprowadzanie w życie takich pomysłów nie wchodzi w grę, nie mają czasu, ani ochoty, lubią gotowe produkty w ładnych, wygodnych  opakowaniach, a jednocześnie mają świadomość tego jak niebezpieczne są konwencjonalne detergenty.  Dla nich właśnie powstały ekologiczne środki czystości, które są wygodne i zdrowe. 

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość poświadczoną certyfikatami, korzystać z produktów sprawdzonych firm. Sprzątanie powinno być jednocześnie skuteczne, przyjemne i zdrowe, dlatego istotne jest, żeby poświęcić chwilę na przejrzenie oferty i wybranie odpowiednich dla nas artykułów. Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, żeby zrozumieć nasze potrzeby. Jeśli my lub ktoś w naszej rodzinie ma problemy alergiczne, możemy sięgnąć po produkty specjalnie przeznaczone dla takich osób na przykład serię Neutral firmy Sonett, znajdziemy wśród nich: ekologiczny proszek do prania, ekologiczny płyn do naczyń (przy okazji warto również sięgnąć po ekologiczne mydło w płynie do rąk z tej serii). Jeśli natomiast w naszej rodzinie nie ma alergików, możemy na przykład sięgnąć po środki o łagodnie cytrusowych zapachach, które są wynikiem obecności olejków eterycznych. Doskonałym intensywnie pachnącym produktem jest uniwersalny płyn na bazie olejku pomarańczowego Sodasan, który można stosować właściwie do wszystkiego, a przy tym jest niezwykle wydajny. Jeśli lubimy piękne, wytrzymałe opakowania, nasze serce skradną produkty kanadyjskiej firmy Attitude, które wspaniale prezentują się na półce, a jednocześnie są bardzo skuteczne. Krótko mówiąc – ekologiczne środki czyszczące są w stanie zaspokoić gusta każdego, nie ustępują skutecznością tym konwencjonalnym, a przy tym są często wydajniejsze i lepsze jakościowo. A co najważniejsze są bezpieczne dla nas i naszych najbliższych. Dlatego jeśli planujemy wielkie porządki wiosenno-świąteczne, a wciąż mamy w swoich kuchniach i łazienkach drażniące detergenty może właśnie teraz jest odpowiedni moment, żeby je wymienić i zacząć na nowo z nomen omen czystą kartą.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
pixel