Ekologiczne warzywa i owoce
2018-09-10

Co warto wiedzieć, żeby się w tym wszystkim nie pogubić?
1. Liczy się tylko oficjalny certyfikat, bez niego nie mają znaczenia jakiekolwiek informacje na etykiecie takie jak np. „bio”, „organic”, „100% natury”.2. BIO=organiczny=ekologiczny, są to synonimy.
3. Warzywa i owoce sprzedawane „prosto od rolnika” nie muszą mieć z ekologicznymi uprawami nic wspólnego (i zazwyczaj nie mają).
Jak rozpoznać produkt ekologiczny
Rolnictwo ekologiczne podlega ścisłej kontroli, której poddać muszą się wszyscy rolnicy, którzy chcą otrzymać i utrzymać certyfikat. Kontroluje się proces uprawy już od momentu posadzenia, a właściwie wyboru nasion, aż do dostarczenia żywności do klienta. Liczy się wszystko – metody uprawy, ziemia, stosowane środki, nasiona. Certyfikat nie jest przyznawany raz na zawsze, musi być odnawiany co roku, a gospodarstwa podlegają regularnym niezapowiedzianym kontrolom, w związku z tym wszelkie ewentualne oszustwa natychmiast wyszłyby na jaw. Dzięki temu możemy mieć pewność, że certyfikaty są wiarygodne i zawsze aktualne.W Unii Europejskiej dla żywności obowiązuje certyfikat „zielonego liścia”, który daje 100% gwarancji, że mamy w rękach produkt ekologiczny. To charakterystyczny symbol zielonego listka z gwiazdkami. Warto dodać, że dopuszcza się również zmianę koloru certyfikatu dla druku jednobarwnego. Oprócz niego na opakowaniu powinny znajdować następujące informacje:
- numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej, który zaczyna się od kodu państwa
- dane producenta
- oznaczenie miejsca, w którym wyprodukowano surowce (czy pochodzą z terenu Unii Europejskiej, czy też nie lub nazwa konkretnego kraju)
Jakie są zasady uprawy i przetwarzania żywności ekologicznej
Zasady są ściśle określone, nasiona muszą być odpowiedniego pochodzenia, zabronione są wszelkie sztuczne środki wspomagające uprawę, transport musi odbywać się w określony sposób, produkty muszą być odpowiednio oznakowane, a przetwory przygotowywane w całkowicie naturalny, tradycyjny sposób.- zabronione są syntetyczne środki ochrony roślin, czyli pestycydy, fungicydy, herbicydy
- nie mogą być używane sztuczne nawozy
- nasiona lub rośliny do rozmnażania muszą być produkowane ekologicznie
- żywność nie może być napromieniowana
- przewożenie musi się odbywać w oznaczonych, zamkniętych opakowaniach lub, jeśli żywność jest luzem, obie strony muszą podlegać kontroli
- dopuszczone jest jedynie tradycyjne przetwarzanie – np. mechaniczne, fermentacyjne
- w przetworach mogą być używane jedynie dozwolone, wymienione w rozporządzeniu, substancje dodatkowe
- w przetworach zabronione są syntetyczne:
- barwniki
- emulgatory
- konserwanty
- środki zapachowe
- substancje powlekające
- przeciwutleniacze
- stabilizatory
Jakie środki mogą być wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym?
To, że stosowana jest uprawa ekologiczna nie oznacza bynajmniej, że rośliny są pozostawione „na pastwę losu” i same muszą o siebie zadbać. W ekologicznym rolnictwie można wykorzystywać szereg sposobów na radzenie sobie ze szkodnikami i chwastami, a także na naturalne wspomaganie wzrostu roślin:- metody biologiczne, czyli m.in. wykorzystywane naturalnych wrogów szkodników
- płodozmian
- próchnica (przekompostowany obornik lub inne materiały organiczne)
- nawozy zielone, organiczne lub mineralne pochodzenia naturalnego
- preparaty z mikroorganizmów
- mechaniczne odchwaszczanie
- utrzymanie równowagi biologicznej
Dlaczego warto wybierać ekologiczne produkty?
Ekologiczne warzywa i owoce dają gwarancję, że produkt, po który sięgamy jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, wolny od chemicznych substancji i metali ciężkich. Szczególne znaczenie ma to zwykle dla rodziców niemowląt i małych dzieci, ale warto przestawić się całą rodziną na organiczną żywność, która jest zdrowsza, smaczniejsza i bardziej naturalna. Istnieją badania, które sugerują, że może ona zawierać więcej antyutleniaczy, witamin i minerałów. Szczególnie ważne jest kupowanie produktów od lokalnych rolników ekologicznych. Dzięki temu wspieramy ich, jednocześnie wiedząc skąd dokładnie pochodzą nasze owoce i warzywa, w wielu przypadkach mamy nawet szansę poznać rolników osobiście. Jeśli tylko jest taka możliwość, zawsze warto wybierać ekologiczne produkty, które z pewnością przyczynią się do poprawy zdrowia naszego i całej naszej rodziny.
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2018