Ekologiczne warzywa i owoce

2018-09-10
Ekologiczne warzywa i owoceWarzywa i owoce stoją u podstaw nowej piramidy odżywiania, powinniśmy jeść ich jak najwięcej, dlatego coraz więcej osób zwraca uwagę na to, żeby były dobrej jakości i kieruje się w stronę upraw BIO. Ekologia od jakiegoś czasu staje się modna, co jest pozytywnym zjawiskiem. Jednak z tego powodu pojawiają się również dodatkowe problemy, niektórzy próbują podszywać się pod ekorolnictwo oferując warzywa i owoce „ze wsi” lub „prosto z pola”, które z organiczną żywnością nie mają nic wspólnego. W rzeczywistości o certyfikat ekologiczny jest trudno, trzeba przestrzegać rygorystycznych zasad i spełniać wszystkie normy. Dzięki temu jednak klient może mieć całkowitą pewność, że kupuje produkt najlepszej jakości.

Co warto wiedzieć, żeby się w tym wszystkim nie pogubić?

1.   Liczy się tylko oficjalny certyfikat, bez niego nie mają znaczenia jakiekolwiek informacje na etykiecie takie jak np. „bio”, „organic”, „100% natury”.
2.   BIO=organiczny=ekologiczny, są to synonimy.
3.   Warzywa i owoce sprzedawane „prosto od rolnika” nie muszą mieć z ekologicznymi uprawami nic wspólnego (i zazwyczaj nie mają).  


Jak rozpoznać produkt ekologiczny

Rolnictwo ekologiczne podlega ścisłej kontroli, której poddać muszą się wszyscy rolnicy, którzy chcą otrzymać i utrzymać certyfikat. Kontroluje się proces uprawy już od momentu posadzenia, a właściwie wyboru nasion, aż do dostarczenia żywności do klienta. Liczy się wszystko – metody uprawy, ziemia, stosowane środki, nasiona. Certyfikat nie jest przyznawany raz na zawsze, musi być odnawiany co roku, a gospodarstwa podlegają regularnym niezapowiedzianym kontrolom, w związku z tym wszelkie ewentualne oszustwa natychmiast wyszłyby na jaw. Dzięki temu możemy mieć pewność, że certyfikaty są wiarygodne i zawsze aktualne.  

W Unii Europejskiej dla żywności obowiązuje certyfikat „zielonego liścia”, który daje 100% gwarancji, że mamy w rękach produkt ekologiczny. To charakterystyczny symbol zielonego listka z gwiazdkami. Warto dodać, że dopuszcza się również zmianę koloru certyfikatu dla druku jednobarwnego. Oprócz niego na opakowaniu powinny znajdować następujące informacje:
 • numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej, który zaczyna się od kodu państwa 
 • dane producenta 
 • oznaczenie miejsca, w którym wyprodukowano surowce (czy pochodzą z terenu Unii Europejskiej, czy też nie lub nazwa konkretnego kraju)     

Jakie są zasady uprawy i przetwarzania żywności ekologicznej

Zasady są ściśle określone, nasiona muszą być odpowiedniego pochodzenia, zabronione są wszelkie sztuczne środki wspomagające uprawę, transport musi odbywać się w określony sposób, produkty muszą być odpowiednio oznakowane, a przetwory przygotowywane w całkowicie naturalny, tradycyjny sposób.  

 • zabronione są syntetyczne środki ochrony roślin, czyli pestycydy, fungicydy, herbicydy 
 • nie mogą być używane sztuczne nawozy 
 • nasiona lub rośliny do rozmnażania muszą być produkowane ekologicznie 
 • żywność nie może być napromieniowana 
 • przewożenie musi się odbywać w oznaczonych, zamkniętych opakowaniach lub, jeśli żywność jest luzem, obie strony muszą podlegać kontroli 
 • dopuszczone jest jedynie tradycyjne przetwarzanie – np. mechaniczne, fermentacyjne   
 • w przetworach mogą być używane jedynie dozwolone, wymienione w rozporządzeniu, substancje dodatkowe
 • w przetworach zabronione są syntetyczne:

  - barwniki
  - emulgatory
  - konserwanty
  - środki zapachowe
  - substancje powlekające
  - przeciwutleniacze
  - stabilizatory  

Jakie środki mogą być wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym? 

To, że stosowana jest uprawa ekologiczna nie oznacza bynajmniej, że rośliny są pozostawione „na pastwę losu” i same muszą o siebie zadbać. W ekologicznym rolnictwie można wykorzystywać szereg sposobów na radzenie sobie ze szkodnikami i chwastami, a także na naturalne wspomaganie wzrostu roślin:
 •   metody biologiczne, czyli m.in. wykorzystywane naturalnych wrogów szkodników 
 •   płodozmian 
 •   próchnica (przekompostowany obornik lub inne materiały organiczne) 
 •   nawozy zielone, organiczne lub mineralne pochodzenia naturalnego 
 •   preparaty z mikroorganizmów 
 •   mechaniczne odchwaszczanie 
 •   utrzymanie równowagi biologicznej  


Dlaczego warto wybierać ekologiczne produkty?

Ekologiczne warzywa i owoce dają gwarancję, że produkt, po który sięgamy jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, wolny od chemicznych substancji i metali ciężkich. Szczególne znaczenie ma to zwykle dla rodziców niemowląt i małych dzieci, ale warto przestawić się całą rodziną na organiczną żywność, która jest zdrowsza, smaczniejsza i bardziej naturalna. Istnieją badania, które sugerują, że może ona zawierać więcej antyutleniaczy, witamin i minerałów. Szczególnie ważne jest kupowanie produktów od lokalnych rolników ekologicznych. Dzięki temu wspieramy ich, jednocześnie wiedząc skąd dokładnie pochodzą nasze owoce i warzywa, w wielu przypadkach mamy nawet szansę poznać rolników osobiście. Jeśli tylko jest taka możliwość, zawsze warto wybierać ekologiczne produkty, które z pewnością przyczynią się do poprawy zdrowia naszego i całej naszej rodziny.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel