Ekoturystyka – podróżuj ciekawie i odpowiedzialnie

2021-07-30
Ekoturystyka – podróżuj ciekawie i odpowiedzialnie

Kochamy podróże i doceniamy ich wartość. Jednocześnie coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z konsekwencji jakie niesie ze sobą turystyka dla środowiska. To dlatego coraz częściej staramy się wiązać nasze podróże z ekologią, a powstały w ten sposób trend nazywany jest ekoturystyką. Takie podejście pozwala nam być bliżej natury i lokalnych społeczności, a także minimalizować szkodliwy wpływ na planetę. Co dokładnie kryje się pod pojęciem ekoturystyka? I przede wszystkim – jak zostać ekoturystą?

 
Ekoturystyka – co to jest?

Ekoturystyka jest ruchem turystycznym, którego celem jest maksymalne ograniczenie naszego wpływu na środowisko i podróżowanie przyjazne naturze i lokalnym społecznościom. Ekologiczne zwiedzanie powinno wiązać się z dogłębnym poznawaniem obszarów przyrodniczych o wyjątkowych walorach. Ekoturysta ma za zadanie nie wpływać swoim zachowaniem negatywnie na walory miejsca, w którym się znalazł, ale nie tylko. Obecnie kładzie się nacisk na sposób podróżowania i ślad węglowy, jaki się z tym wiąże, a nawet na edukację w sprawach problemów społeczno-gospodarczych danego regionu, zastanawiając się w jaki sposób można pomóc społecznościom.
Szczególnie ważne w ekoturystyce są:

  • Rozwój aktywności turystycznych, związanych z poznawaniem najbardziej wartościowych obszarów przyrodniczych, szczególnie tych chronionych. Pozwala to korzystać z ich walorów i podziwiać ich piękno. Jednocześnie bardzo ważny jest oczywiście wielki szacunek do takich miejsc i odpowiedzialne zachowanie turystów.
  • Kontakt z lokalną społecznością poprzez poznawanie tradycyjnego sposobu życia i zwyczajów, a także dbanie o zachowanie jej odrębności kulturowej.
  • Dostosowanie intensywności ruchu turystycznego do możliwości danego regionu, nie tworzenie zbyt wielu baz noclegowych lub atrakcji oraz ograniczenie wielkości grup turystów.
  • Dostarczanie poprzez ruch turystyczny środków finansowych do ochrony obszarów o wybitnych walorach przyrodniczych, a także przynoszenie wymiernych korzyści miejscowej ludności.

Ekoturystyka – przykłady


Ekoturystyka w Polsce i za granicą ma się coraz lepiej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze wybory mogą mieć realny wpływ nie tylko na planetę, ale także na życie konkretnych ludzi.
Jeśli Ty również zastanawiasz się jak zostać ekoturystą, z pewnością zainteresują Cię tak zwane Zielone Szlaki, czyli Greenways, które powstają po to, by zapoznawać turystów z lokalnym dziedzictwem i przyrodą. Nie przejedziesz przez nie samochodem, są tworzone dla piechurów, rowerzystów, biegaczy, na wielu z nich można także jeździć konno lub uprawiać narciarstwo biegowe. Najczęściej są wyznaczane wzdłuż rzek lub naturalnych korytarzy przyrodniczych, a także historycznych tras kolejowych lub handlowych. Ponieważ Greenways mamy również w Polsce, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam spróbował podjąć takie wyzwanie!

Coraz popularniejsze stają się ekologiczne gospodarstwa agroturystyczne, w których można zobaczyć jak wytwarza się żywność – piecze chleby lub wyrabia sery. Często można wziąć udział w codziennych obowiązkach takich jak karmienie czy dojenie zwierząt. Właściciele organizują także ciekawe warsztaty, związane z rękodziełem lub żywnością. Można także wciąż udział w różnego rodzaju wycieczkach.

Dla osób, które cenią sobie wygodę, a jednocześnie chcą podążać nurtem ekoturystyki powstają coraz liczniejsze ekologiczne hotele. Chociaż wiele miejsc chwali się byciem eko, warto przyjrzeć się uważnie ofercie, żeby przekonać się co to dokładnie znaczy w danym przypadku. Co powinno wyróżniać ekohotel? Serwowane posiłki powinny być przygotowywane ze świeżej, lokalnej żywności z gospodarstw ekologicznych, oferowane kosmetyki powinny być naturalne, podobnie jak środki czystości używane do sprzątania. Takie miejsce powinno być oświetlane przy zastosowaniu technologii LED, idealnie jeśli energia pochodzi z odnawialnych źródeł.

Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że będziesz przebywać w hotelu nastawionym na ekoturystyke, zwracaj uwagę na międzynarodowe certyfikaty: LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design lub EMA Green Seal for Hospitality. Dają one gwarancję, że miejsce, do którego się wybierasz naprawdę dba o środowisko i to, że nazywa się ekohotelem nie jest wyłącznie chwytem marketingowym obliczonym na przyciągnięcie turystów.

Inne proste pomysły na ekoturystykę:

  • zwiedzanie parków narodowych
  • wycieczka rowerowa po odludnych rejonach
  • spływ kajakowy po mniej uczęszczanych trasach
  • odwiedzanie muzeów, które zapoznają z kulturą i dziedzictwem lokalnej społeczności
  • wyjazdy pod namiot, najlepiej bez internetu i prądu

Podróżuj w stylu eko

Ekologiczne podróżowanie nie zawsze wydaje się proste. Już wybór celu niekiedy niesie ze sobą wiele wątpliwości, a podróż samolotem zdecydowanie odbiega od pragnienia byciu eko. Będąc turystą, musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań – jak dostać się na miejsce, co jeść, gdzie spać. Mamy dobrą wiadomość! Ekoturystyka może nieść ze sobą wiele przyjemności i satysfakcji, ale też wcale nie musi być trudna.

1. Transport. Za najbardziej obciążające środowisko uznaje się podróże samolotem. Niezbyt eko jest również wybieranie samochodu. Wiele radości można natomiast czerpać z jazdy pociągiem, a koszt środowiskowy będzie w tym przypadku znacznie mniejszy. Jeśli możesz, wybierz rower. Jednoślad napędzany siłą Twoich mięśni nie tylko daje wiele satysfakcji i nie zanieczyszcza planety, ale także pozwoli Ci szybko przedzierać się przez piękne szlaki, których nie dałoby się pokonać samochodem. Spróbuj, naprawdę warto. W taką podróż można spokojnie udać się razem z dziećmi, biorąc ze sobą przyczepkę. Wszędzie gdzie to możliwe wybieraj się piechotą. Szukasz oryginalnego pomysłu na wakacje i kochasz wodę? Do przemieszczania się możesz wybrać kajak lub żaglówkę.

2. Jedzenie. W miarę możliwości najlepiej jeść lokalnie. Dzięki temu lepiej poznasz zwyczaje danej społeczności i jednocześnie będziesz mógł ją wspierać finansowo. Oczywiście Ty również bardzo na tym skorzystasz, odżywając się zdrowo i ciekawie, a także zaznajamiając się z nowymi smakami. Tego typu inspiracje są bardzo rozwijające, poszerzają horyzonty i umożliwiają próbowanie później we własnej kuchni nowych przepisów. Jeśli planujesz być w bardziej egzotycznym kraju, koniecznie kup lokalne przyprawy i specjały! Zdecydowanie nie warto żywić się w tak zwanych sieciówkach, które są wszędzie, nawet gdy jest taka możliwość. Wożenie ze sobą swojego jedzenia również nie jest dobrym pomysłem. Choć wydaje się bezpieczne i tańsze, jest dużo bardziej męczące i generuje dodatkowe śmieci, którymi stają się opakowania produktów żywnościowych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy potrzebujesz stosować specjalną, restrykcyjną dietę ze względów zdrowotnych.

3. Wielorazowe opakowania i gadżety. Z pewnością nie wyjeżdżasz, żeby zaśmiecać okolicę. Choć wydaje się, że będąc w podróży trudno być eko i trzeba korzystać z jednorazowych przedmiotów, nie jest to prawdą. Doskonałą alternatywą są ekologiczne akcesoria, dzięki którym możesz być zero waste, gdziekolwiek jesteś! W sklepach z żywnością i akcesoriami ekologicznymi czeka na Ciebie wiele możliwości.

Które jednorazowe akcesoria łatwo zastąpić ekologicznymi?

  • Butelka na wodę lub bidon to podstawa. Pomogą Ci znacznie ograniczyć zużycie plastiku. Wszędobylskie butelki, które szybko trafiają do kosza zaśmiecają planetę na ogromną skalę. Jeśli natomiast uwielbiasz w podróży pić ciepłe napoje, zabieraj ze sobą termos z własną kawą czy herbatą. Wolisz kawę na wynos? Wybierz kubek z włókna bambusowego lub stalowy kubek termiczny, w wielu kawiarniach nie tylko spokojnie można poprosić o nalanie do nich zakupionego napoju, ale nawet jego cena może być niższa.
  • Słomki wielorazowe z bambusa lub metalu pozwolą Ci cieszyć się spokojnie sączonymi drinkami o zachodzie słońca bez ponoszenia kosztów środowiskowych. Wybierz je zamiast jednorazowych plastikowych, a poczujesz, że dorzucasz kolejną cegiełkę do czystszej przyszłości całej planety.
  • Woskowijki. Bardzo wygodna opcja w podróży. Dzięki nim zapakujesz kanapki lub inne artykuły na drogę bez konieczności używania jednorazowych woreczków, papieru lub torebek. Pamiętaj, że zatłuszczony papier nie nadaje się do recyklingu.
  • Talerze i pojemniki wielorazowe na żywność, a także turystyczne sztućce. Warto mieć ze sobą zawsze wygodny zestaw naczyń, dzięki niemu unikniesz używania papierowych lub plastikowych talerzyków jednorazowych. Możesz ich używać nawet kupując jedzenie w lokalnym barze. Drugą możliwością są naczynia kompostowalne.

4. Kosmetyki naturalne less waste. Wybierz na czas podróży mydło w kostce oraz szampon zapakowane w papier lub kartonik, zamiast plastikowej butelki z żelem pod prysznic. Dodatkowym plusem jest zmniejszenie ciężaru bagażu. Jeśli nie masz wyjątkowo wrażliwej cery, mydło pozwoli Ci się nawet ogolić. Jeśli to możliwe, nie kupuj małych wersji plastikowych opakowań, lepszym pomysłem jest przelanie lub przełożenie odpowiedniej ilości posiadanych w domu ulubionych kosmetyków do wielorazowych pojemników i buteleczek.

5. Zachowanie. Pierwszą i najważniejszą zasadą każdego ekoturysty powinno być zachowanie zwiedzanych obszarów przyrodniczych w niezmienionej formie. Nawet jeśli nie jest to park narodowy, przyroda zasługuje na pełny szacunek, dlatego zawsze podążaj wyłącznie wyznaczonymi szlakami. Nigdy nie zostawiaj swoich śmieci, nawet w miejscach, w których nie ma innych turystów, mogą je zjeść zwierzęta i się zatruć. Rozkładające się śmieci mogą także zatruwać glebę i wodę. W otoczeniu dzikiej przyrody zachowuj się cicho i jeśli spotkasz zwierzę, oddal się powoli, żeby go nie drażnić. Z równym szacunkiem zwracaj się do ludzi zamieszkujących dany region, podchodź z ciekawością do ich zwyczajów i kultury.

6. Pamiątki. Uwielbiasz przywozić drobiazgi lub większe pamiątki ze swoich wypraw? Wybierając je, również pamiętaj o zasadach ekoturystyki. Nie kupuj złej jakości, masowo wykonywanych gadżetów, które niewiele mają wspólnego z miejscem, które odwiedzasz. Wspieraj lokalną ludność, zaopatrując się w ich wyroby rzemieślnicze czy ubrania. Takie podarunki ucieszą też z pewnością Twoich bliskich. Jeśli boisz się, że nie trafisz w gust obdarowywanych, innym świetnym pomysłem jest żywność. Może to być lokalna kawa czy herbata, słodycze lub przyprawy.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel