Filiżanka pełna smaku, czyli kawa ekologiczna

2020-07-02
Filiżanka pełna smaku, czyli kawa ekologiczna

Czy kawa naturalna jest zdrowa?

Kawa towarzyszy nam od bardzo dawna. Jest ważnym, a wręcz często niezbędnym, składnikiem porannych rytuałów, pomaga w pracy i poprawia samopoczucie. To także istotny element życia społecznego. Istnieje mit, mówiący o tym, że jest jedynie szkodliwą używką, która niszczy zdrowie. Choć istnieją osoby, którym kawa rzeczywiście nie będzie służyła, dla większości osób picie kawy ekologicznej w umiarkowanych ilościach jest zdrowe.

Spożywanie dobrej jakości kawy naturalnej zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, może też przeciwdziałać rozwojowi niektórych rodzajów chorób nowotworowych, ze względu na występujące w niej działające antynowotworowo związki takie jak kwas chlorogenowy i polifenole. Filiżanka kawy, która obfituje w kofeinę ma też oczywiście duży wpływ na samopoczucie. Pomaga się skoncentrować na pracy, zacząć dobrze dzień i poprawia nastrój. Trzeba jednak uważać na to, by nie spożywać jej w nadmiarze, może bowiem powodować rozdrażnienie, huśtawkę nastrojów, nadmierny stres. Co ciekawe, niektóre z tych skutków ubocznych można zniwelować dodając do parzenia kawy BIO odrobinę kakao lub zagryzając ją czekoladą.

Dlaczego kawa ekologiczna?

Plantacje kawy są ogromne, to poważny biznes, a firmy które czerpią z niego zyski chcą by były one jak największe. Uprawy są obficie opryskiwane pestycydami, które częściowo pozostają w ziarnach, nie zwraca się również uwagi na ekosystemy ani zanieczyszczenia ziemi i wody. Ziarna kawy BIO pochodzą z plantacji ekologicznych. Oznacza to, że uprawiane są na terenach wolnych od zanieczyszczeń, a w czasie ich wzrostu nie są stosowane sztuczne nawozy i środki ochrony roślin. Dzięki temu przygotowane później do spożycia ziarna, a co za tym idzie, przygotowany z nich napój, nie zawierają szkodliwych chemicznych substancji, których świadomy konsument powinien unikać.

Ekologiczna uprawa wiąże się także z większym szacunkiem do ludzi oraz przyrody. Niewiele ma ona wspólnego z pozyskiwaniem ziaren na ogromną skalę. Bardzo często zbiorów na takich plantacjach dokonuje się ręcznie, nie niszcząc krzewów i umożliwiając im spokojny dalszy rozwój. Nie doprowadza się także do skażenia wód i gleby, a także do jej wyjaławiania. Osoby pracujące przy zbiorach nie są narażone na kontakt z pestycydami, a producenci kawy BIO dbają o lokalną społeczność, warunki pracy i odpowiednie wynagrodzenie.

Kawa ekologiczna a zwykła

Obecnie ludzie coraz większą wagę przykładają do jakości spożywanej żywności. Również w naszym kraju ma ona coraz większe znaczenie. Rośnie liczba osób, które naprawdę znają się na dobrej kawie i nie jest im wszystko jedno, co piją. To dlatego kawa naturalna cieszy się rosnącym powodzeniem, jest poszukiwana i doceniana. Smak jest tą zauważalną różnicą między dobrej jakości kawą ekologiczną a zwykłą, wyczuwalną po pierwszym łyku. Jest głęboki i pełniejszy. Jednak równie ważne jest działanie na organizm, a biorąc po uwagę, że napój ten często towarzyszy nam codziennie, a nawet kilka razy dziennie, może mieć to duże znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia.

Kawa ekologiczna jest wolna od pozostałości substancji chemicznych, których używa się przy konwencjonalnej uprawie. To gwarantuje, że organizm będzie w stanie wykorzystać pełnię jej właściwości prozdrowotnych, jednocześnie nie kumulując szkodliwych substancji. Osoby, które świadomie i starannie dobierają do swojej diety certyfikowaną żywność, powinny zadbać również o jakość codziennej filiżanki ulubionego napoju, dzięki temu będą mogli dopełnić swój jadłospis o kolejny element, który przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Taki wybór może mieć szczególne znaczenie dla alergików i osób borykających się z problemami skórnymi.

Rodzaje kawy ekologicznej

Kawa naturalna: kawa ziarnista BIO i kawa mielona BIO

Tradycyjna forma nie ma sobie równych. Dla wszystkich, którzy lubią robić wszystko sami od początku do końca idealna będzie kawa ziarnista BIO. Świeżo przygotowana do parzenia nie ma sobie równych, jeśli chodzi o głębię smaku i aromatu. Inni wolą produkt gotowy do użycia, w tym przypadku sprawdzi się bardziej kawa mielona. Może być ona używana w ekspresach czy kawiarkach. Jej smak z pewnością docenią wszyscy kawosze. Można kupić kawę ekologiczną z różnych rejonów, każda z nich charakteryzuje się inną mocą, intensywnością i kwasowością, w każdej odnaleźć można inne nuty smakowe.

Kawa rozpuszczalna BIO

Forma instant najczęściej nie cieszy się poważaniem i dobrą sławą. Kojarzy się z produktem gorszej jakości, w którym nie do końca wiadomo co się znajduje. Tymczasem dobrej jakości kawa rozpuszczalna BIO nie tylko smakuje wyśmienicie, ale nie jest też produktem niezdrowym. Do jej wytworzenia nie używa się substancji chemicznych, stosuje się jedynie procesy fizyczne. Przygotowuje się ją zaparzając kawę naturalną, uzyskując następnie ekstrakt, który zagęszcza się i suszy. Co oczywiste, jeśli ziarna stanowiące bazę są organiczne i odpowiedniej jakości, również wyprodukowana z nich kawa rozpuszczalna będzie zawierała tylko to, co najlepsze. Może być nawet zdrowsza, niż źle zaparzana kawa mielona.

Kawa bezkofeinowa ekologiczna

Kawa bezkofeinowa występuje zarówno w formie całych lub mielonych ziaren, jak i produktu instant. Zachowuje wiele prozdrowotnych właściwości kawy, jej smak i aromat, a może być spożywana przez osoby, które z jakichkolwiek powodów unikają kofeiny.

Kawa zbożowa

Choć utarło się tak ją nazywać, kawa zbożowa w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z ziarnami kawowca. Może być wyprodukowana między innymi z prażonych ziaren orkiszu, żyta, jęczmienia, często spotyka się także mieszanki. Ich składnikiem może być cykoria, którą spotkać można również jako osobny napój, któremu również warto poświęcić uwagę. Ma on pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit, wspomaga odchudzanie i zawiera wiele cennych składników, jest przy tym naturalnie bezglutenowa.

Kawa żołędziówka

Kawa żołędziówka to niezwykle ciekawy napój znany już od wieków. Ekologiczna kawa z żołędzi ma niezwykły smak i bardzo korzystny wpływ na organizm. Zawiera wiele dobroczynnych składników, pomaga się zrelaksować i może być pita przez osoby w różnym wieku. Nie zawiera glutenu ani kofeiny.

Kawa smakowa BIO

Kawa w wersji smakowej będzie idealna dla wszystkich, którzy mają ochotę na ciekawe doznania smakowe, a jednocześnie nie chcą sięgać po niezdrowe mieszanki ze sztucznymi aromatami lub syropy. To kawa ekologiczna połączona z naturalnymi dodatkami takimi jak wanilia czy cynamon.

Dla kogo kawa bezkofeinowa ekologiczna?

Chociaż kawa kojarzy się głównie z efektem pobudzającym i bardzo często jest wybierana właśnie z powodu dużej zawartości kofeiny, są również osoby, które nie chcą lub z różnych powodów nie mogą spożywać tego związku, a jednocześnie uwielbiają niepowtarzalny aromat i smak czarnego napoju. Dotyczy to m.in. kobiet w ciąży lub karmiących, osób chorych lub nadwrażliwych na kofeinę. Im wszystkim polecić można kawę bezkofeinową ekologiczną, dzięki niej nie trzeba rezygnować z przyjemności, a jednocześnie można skorzystać z prozdrowotnego działania czarnych ziarenek.

pixel