Herbata lepsza od kawy? Rozwiejmy wszelkie wątpliwości na temat matchy!

2022-01-21
Herbata lepsza od kawy? Rozwiejmy wszelkie wątpliwości na temat matchy!

Czy wiesz, że herbata to drugi najczęściej spożywany napój na świecie (zaraz po wodzie)? Nic dziwnego, że w sklepach jest dostępny tak duży wybór różnych naparów i mieszanek tej rośliny – od klasycznej czarnej, przez zieloną i białą, po herbaty owocowe. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się również matcha. Sprawdź, jakie ma właściwości i dowiedz się, czy to prawda, że jest lepsza od kawy!

Co to jest herbata matcha?

Wszyscy znamy napój powstający z ususzonych liści herbaty, które możemy kupić w małych torebkach do parzenia, granulkach instant czy w postaci całych wysuszonych liści. To, co pierwsze rzuca się w oczy w przypadku odmiany matcha, to jej wygląd – jest to herbata inna niż wszystkie, ponieważ nie kupisz jej w torebce, czy liściach, ale w proszku! Jak to możliwe?

Matcha to sproszkowana zielona herbata, która pochodzi z Japonii. Pierwszym etapem jej produkcji jest odpowiednie zacienienie plantacji. Dzięki temu rośliny wytwarzają więcej chlorofilu, a do młodych listków trafia więcej składników odżywczych. Kolejny etap to zrywanie liści i pozbawianie ich żyłek oraz łodyg. Następnie są one przetwarzane na parze, suszone i mielone na specjalnych kamiennych żarnach.

To, jak przebiegał dany proces, determinuje jakość produktu. Dobrą herbatę poznasz po ciemnym kolorze, który wynika z odpowiedniego zacienienia plantacji. Poza tym jest ona dobrze zmielona i nie zbija się w grudki. Produkty wysokiej jakości, które wyróżniają się zarówno lepszym smakiem, jak i wartością odżywczą znajdziesz w sklepie ze zdrową żywnością.

Poznaj moc sproszkowanej zielonej herbaty japońskiej!

Jak to się stało, że matcha tak szybko zyskała dużą popularność, nawet poza granicami Japonii? Jeśli przyjrzysz się bliżej jej właściwościom prozdrowotnym, okaże się, że nie wynika to jedynie z tego, że różni się od innych herbat tym, że jest sproszkowana.

Co możemy zyskać, pijąc matchę? Na szczególną uwagę zasługuje wysokie stężenie galusanu epigalokatechiny (EGCG) – dostępność tego cennego związku jest minimum 3 razy większa w porównaniu do pozostałych herbat zielonych. Poza tym matcha wyróżnia się wysokim stężeniem innych związków o właściwościach antyoksydacyjnych, a konkretnie kwasu galusowego i chlorogenowego.

To wszystko sprawia, że matcha jest ceniona za właściwości prozdrowotne, a dietetycy nie odradzają, a wręcz zachęcają do jej picia. Okazuje się, że z włączenia jej do diety płynie wiele korzyści m.in.:

  • mniejsze problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała (związki w niej zawarte pobudzają oksydację tłuszczu),
  • zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu),
  • sprawniejsze funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego,
  • mniejsze ryzyko chorób wątroby (m.in. marskości, stłuszczenia) oraz nowotworów.

To wszystko przemawia za tym, że herbata matcha, którą warto pić nie tylko dla smaku, ale i zdrowia!

Kawa z herbatą matcha

Coraz częściej słyszy się pytanie o to, co jest lepsze – matcha, kawa zbożowa, a może mielona kawa ekologiczna? Zgodnie z tym, co zostało napisane wcześniej, zielona sproszkowana herbata ma wiele cennych właściwości. Jednak, czy to wszystko czyni ją lepszym napojem od kawy?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie o to, jakie składniki zawiera kawa i jakie właściwości w związku z tym wykazuje. W jej ziarnach znajdziesz nie tylko pobudzającą kofeinę, ale i kwasy organiczne, proteiny, fenolokwasy, a nawet witaminy i składniki mineralne. To, w jakich ilościach występują, zależy m.in. od warunków uprawy rośliny (większą zawartością cennych składników wyróżnia się kawa ekologiczna). Poza tym, jeśli dodajesz do kawy mleka roślinne, może być ona dodatkowo źródłem wapnia, białka, czy węglowodanów (w przypadku, gdy spożywasz napój owsiany).

Taki skład decyduje o tym, że kawa stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając tym samym koncentrację i działając pobudzająco, a poza tym przyspiesza metabolizm i pomaga zwalczać wolne rodniki. Niestety jej częste picie może źle wpłynąć na Twój organizm. Nadmiar kofeiny powoduje problemy z zasypianiem, a także rozdrażnienie.

Aby przygotować słynną Matcha Latte, wystarczy zalać gorącą wodą sproszkowaną herbatę i dobrze wymieszać. Następnie spienić mleko, na puszystą, lekką piankę i zalać matchę. Najlepiej sprawdzą się tutaj mleka roślinne, które dodadzą swoich naturalnych aromatów. Napój owsiany nada troszkę słodyczy, natomiast mleko sojowe wzbogaci nasz napój w wartościowe białko.

Prozdrowotne działanie herbaty

W tym momencie warto wspomnieć o tym, jakie właściwości ma matcha. Sproszkowana zielona herbata zawiera L-teaninę, czyli związek należący do aminokwasów. Pomaga on walczyć ze stresem, ale także modyfikuje działanie kofeiny. Dlatego po jej wypiciu energia uwalniana jest stopniowo, w przeciwieństwie do kawy (szacuje się, że taki „zastrzyk energii” może starczyć nawet na 6 godzin). Poza tym jest to aminokwas, który ma właściwości antylękowe i sprawia, że picie sproszkowanej zielonej herbaty nie powoduje rozdrażnienia (w przeciwieństwie do dużych ilości kawy).

Podsumowując, matcha zapewnia Ci wszystko to, co kawa – po jej wypiciu masz więcej energii, łatwiej Ci się skupić, a ponadto otrzymujesz ochronę przed wolnymi rodnikami. Od zwykłej herbaty, typu herbata yogi tea, przewagą odmiany matcha jest to, że zawiera wyjątkowy aminokwas, który sprawia, że nie musisz obawiać się o negatywne skutki działania kofeiny.

Jeżeli, nie jesteś fanem kawy, doskonale sprawdzi się dla Ciebie także yerba mate herbata. Pochodzący z Paragwaju, pobudzający napój, ożywi Cię, doda energii i dowartościuje Twój organizm w potrzebne witaminy. Herbatki owocowe pomogą Ci się rozgrzać w chłodny wieczór, i sprawią, że odpowiednie nawodnienie organizmu nie będzie już dla Ciebie problemem! W naszym sklepie znajdziecie, nie tylko zwykłą, czarną odmianę lub owocowe herbaty, ale także ususzone zioła, które pozytywnie wpływają na trawienie. Herbaty Dary Natury oferują szeroki wachlarz smakowy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

pixel