Herbata matcha – jak i dlaczego warto ją stosować?

2020-06-12
Herbata matcha – jak i dlaczego warto ją stosować?

Matcha japońska – co to jest?

Matcha to herbata zielona o bardzo charakterystycznym wyglądzie, nie przypominającym innych jej rodzajów. To zebrane o odpowiedniej porze, delikatnie suszone i rozdrobnione na proszek liście o pięknym, intensywnie zielonym kolorze. Jest on zasługą zacieniania liści przed zbiorem, co sprawia, że wzrasta w nich ilość chlorofilu, ma to oczywiście nie tylko znaczenie estetyczne, ale jest także istotne z punktu widzenia właściwości prozdrowotnych. W Japonii znana i ceniona jest już od kilkuset lat, stopniowo stając się ważną częścią tamtejszej kultury. Jest niezbędnym składnikiem słynnej ceremonii picia herbaty, czyli sztuki ceremonialnego przyrządzania herbaty. Obecnie wykorzystywana jest także kulinarnie, szczególnie jako składnik deserów. Można ją także kupić w formie orzeźwiającego gotowego napoju spożywanego na zimno. Choć ma bardzo ciekawy smak, ceni się głównie właściwości prozdrowotne matchy – pozytywny wpływ na ciało i umysł i ogromną zawartość antyoksydantów, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu organizmu w dobrej formie.

Herbata matcha - właściwości

Jak każda zielona herbata, również ten jej rodzaj uznawany jest za bardzo zdrowy dodatek do diety. Ma ona bardzo ciekawy wpływ na nasz organizm i jest on udowodniony badaniami naukowymi. Dzięki zawartości związków takich jak kofeina i L-teaninia pobudza, jednocześnie działając relaksująco, co w efekcie pozwala osiągnąć bardzo przyjemny stan jasności umysłu, przy braku skutków ubocznych, jakie może powodować kawa. Nie przyczynia się do rozdrażnienia i nadpobudliwości, poprawia nastrój i motywuje do działania. Pomaga utrzymywać koncentrację przez długi czas, uważa się, że to dlatego była ceniona przez buddyjskich mnichów, dla których ten aspekt był istotny w czasie wielogodzinnych medytacji i stąd wzięła się jej popularność.

Zielona herbata matcha może mieć również wpływ na zrzucanie zbędnych kilogramów – przyspieszając metabolizm przyczynia się do szybszego spalania tłuszczu. Dzięki zawartości dużych ilości chlorofilu w liściach, wspomaga natomiast układ pokarmowy, przyspiesza oczyszczanie organizmu, a także pomaga przeciwdziałać stanom zapalnym i wspiera procesy regeneracyjne w organizmie. To także źródło składników odżywczych takich jak witaminy A i C oraz potas, wapń i żelazo.

Zielona herbata matcha i antyoksydanty

Wszystkie zalety herbaty mają znaczenie, ale w świecie zachodnim została ona rozsławiona głównie ze względu na bogactwo antyoksydantów. Antyoksydanty bronią organizm przed negatywnymi skutkami, za które odpowiedzialny jest nadmiar wolnych rodników – niesparowanych atomów tlenu, które poszukując pary są w stanie uszkadzać strukturę białek, co jest jednoznaczne z uszkodzeniem błon komórkowych.

Jakie to może mieć dla nas konsekwencje? Między innymi nadmiar wolnych rodników może odpowiadać za: uszkodzenia naczyń krwionośnych, miażdżycę, przedwczesne starzenie skóry i różnego rodzaju problemy skórne, chorobę Alzheimera i Parkinsona, nieżyt żołądka i niewydolność nerek. Jeśli udaje się zachować w organizmie równowagę między wolnymi rodnikami i antyoksydantami, wszystko jest w porządku, w przeciwnym razie ryzykujemy poważnymi schorzeniami. Niestety na nadmiar wolnych atomów tlenu jesteśmy bardzo narażeni, do takiego stanu rzeczy przyczynia się stres, palenie papierosów, jedzenie wędzonych lub grillowanych posiłków, niedobory snu, alkohol oraz zanieczyszczenia środowiska i zbyt częste przebywanie na słońcu. To dlatego bardzo ważne jest stosowanie diety bogatej w przeciwutleniacze.

Herbata matcha wyróżnia się wyjątkowo dużą zawartością antyoksydantów, oznacza to, że jest niezwykle pomocna w profilaktyce antynowotworowej, opóźnia procesy starzenia organizmu i poprawia ogólny stan zdrowia. Co więcej, przeciwutleniacze występujące w matchy – katechiny są jednymi z najaktywniej zwalczających wolne rodniki. Znaczenie ma także fakt, że nie jest to zwykły napar, w tym przypadku wypijamy również mielone liście herbaciane, za sprawą czego przyjmujemy wyjątkowo dużą ilość antyoksydantów.

Herbata matcha – zastosowanie

Herbata kojarzy się z produktem, z którego niewiele można przygotować poza napojem. W tym przypadku jest zdecydowanie inaczej. Tradycyjne wykorzystanie matchy do rytuału picia herbaty, a także codzienne parzenie jej w domu to tylko mała część możliwości, jakie ona oferuje. Nawet przygotowywanie z niej chłodnego orzeźwiającego napoju nie jest niczym szczególnie niezwykłym, znamy przecież różnego rodzaju ice tea. Jeśli o napoje chodzi, warto zaznaczyć, że lemoniady i koktajle z matchy (podobnie jak herbatki owocowe czy herbatki ajurwedyjskie) są wyśmienite i bardzo zdrowe. Jednak to, że można przyrządzić dzięki niej pyszne desery w obłędnym kolorze, dla wielu osób wydaje się zaskakujące. Zielone ciasta o wyglądzie trawy, ciastka, lody, tiramisu, panna cotta, muffinki, czekoladki i atrakcyjne kremy, wszystko to można wyczarować w zupełnie innej wersji za pomocą herbacianego proszku. Stosuje się go czasami również do zabarwienia makaronów, a także do sałatek czy zup, które zyskują w ten sposób niezwykły kolor, ale także ciekawy smak i oczywiście wzrasta ich wartość odżywcza. To produkt kochany przez ludzi szukających nowych odkryć kulinarnych i urozmaicenia swoich kuchennych eksperymentów. Można dzięki niemu również zaskoczyć gości.

Jak wybrać oryginalną matchę japońską?

Jeśli chcemy zacząć pić ten napój o niezwykłych właściwościach, warto od razu sięgnąć po najlepszy jego rodzaj – matchę japońską. Pozwoli to na zapoznanie się z prawdziwym, głębokim smakiem i wykorzystanie pełni jej właściwości prozdrowotnych. Ważne jest, by zwracać uwagę na kraj pochodzenia produktu, a najlepiej wybierać sprawdzonych, godnych zaufania producentów, ponieważ dzięki przestrzeganiu tradycyjnych metod uprawy i obróbki możemy mieć pewność, że w oferowanym nam produkcie będzie wszystko to, czego szukamy. Dotyczy to zarówno zawartości substancji bioaktywnych, jak i właściwego smaku oraz koloru. W Polsce jedną z takich zaufanych marek jest Moya - to ekologiczne japońskie herbaty o pięknym, żywym kolorze i fantastycznym smaku. Istnieje kilka wariantów Moya Matcha, które należy dobierać w zależności od tego, co chcemy przygotowywać z zielonego proszku, można również kupić zestawy z tradycyjnym mieszadełkiem chasen, które ułatwi przygotowanie oryginalnego napoju.

Czy przyrządzanie zielonej herbaty matchy jest skomplikowane?

Herbatę można przygotować na ciepło w stosunkowo prosty sposób - małą łyżeczkę proszku trzeba zalać niedużą ilością wody o temperaturze 80°C, a następnie energicznie mieszać, najlepiej tradycyjnym mieszadłem – miotełką chasen, dzięki któremu można uzyskać charakterystyczną piękną pianę. Następnie naczynie należy uzupełnić wodą do uzyskania ok. 200ml. Ciekawą opcją jest także matcha latte - żeby ją przyrządzić należy po rozrobieniu proszku zamiast wody dodać podgrzanego, spienionego mleka lub napoju roślinnego, doskonały będzie napój sojowy lub napój owsiany „barista”, ponieważ pozwoli na uzyskanie atrakcyjnej piany. Przygotowanie orzeźwiającego napoju na zimno wymaga jedynie wsypanie proszku do butelki z wodą i energicznego mieszania.

pixel