Jak zadbać o zdrowie czworonoga? Zacznij od ekologicznej karmy!

2021-04-09
Jak zadbać o zdrowie czworonoga? Zacznij od ekologicznej karmy!

O tym, jak ważne jest zdrowie wiemy praktycznie wszyscy. W końcu trudno cieszyć się nawet najpiękniejszym słonecznym dniem, gdy zawodzi nas nasz własny organizm. Jako ludzkość świetnie zdajemy sobie z tego sprawę od dawna. Już w Starożytnym Rzymie powstała sentencja „dobre zdrowie jest lepsze niż największe bogactwo”. Świadomość wagi zdrowego organizmu była znana również starożytnym Grekom, Persom, czy Chińczykom.

Oczywiście na przestrzeni wieków rosła świadomość tego, w jaki sposób dbać o zdrowie. Postęp w tym zakresie przyspieszył przede wszystkim w XIX wieku, wraz z ogromnymi przełomami, jakich dokonaliśmy, jako ludzkość w zakresie szeroko pojętej nauki. Odkryliśmy i zbadaliśmy wpływ witamin, tłuszczy, białek oraz minerałów na poszczególne organy, które składają się na pełen obraz naszego zdrowia. Pozwoliło to dokonać wielkich zmian w medycynie oraz dietetyce, które przełożyły się na lepsze oraz dłuższe życie miliardów ludzi na całym świecie.

Oczywiście efekty wyżej wymienionego postępu nie są widoczne wyłącznie dla ludzi. Pamiętamy również o tych, którzy towarzyszyli nam od tysięcy lat. Czyli o naszych czworonożnych przyjaciołach, jakimi są niezależne i charakterne koty, a także o wiernych towarzyszach naszego życia, jakimi są psy. One także korzystają na tym, że nasza wiedza o odżywianiu i zdrowiu jest większa, niż kiedykolwiek dotąd.

Jako sklep ze zdrową żywnością, jakim jest ekoAleja zdajemy sobie sprawę, że zdrowie zależne jest także od kondycji środowiska w naszym najbliższym otoczeniu oraz na całej planecie. W związku z tym w naszym asortymencie mogą znaleźć Państwo szeroką gamę produktów ekologicznych, które każdego dnia pozwolą zadbać o środowisko.

Skupmy się jednak na naszych czworonożnych przyjaciołach. Żywność ekologiczna dla psów i kotów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ich organizmów. Dotyczy to zwierząt w takim samym zakresie, jak ludzi. Prawidłowo dobrana dieta jest czynnikiem, na który mamy największy wpływ, jeżeli chodzi o zdrowie naszego pupila.

Czym w jest żywność ekologiczna dla zwierząt?

Jest to żywność, która cechuje się wysoką jakością, która bierze się stąd, że tego typu karma składa się z produktów zwierzęcych oraz roślinnych, które powstają w ekologicznych gospodarstwach, czyli takich, które nie stosują chemicznych środków w celu ochrony roślinnych, sztucznych nawozów, regulatorów wzrostu oraz innych sztucznych dodatków. Ekologiczna żywność dla zwierząt wyróżnia się także tym, że jest bogata w substancje odżywcze. Zawiera duże ilości witamin, minerałów i innych cennych składników. Jednak jej najważniejszą cechą jest to, że na żadnym etapie produkcji nie przyczynia się do zatruwania środowiska naturalnego.

Zdrowa dieta dla psa

Zdrowie psa jest bezpośrednio powiązane z tym, jaką karmę spożywa. Ma to wpływ na jego codzienne samopoczucie, długość życia oraz kondycję i chęć do aktywności. Źle dobrany pokarm może bardzo negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Do największych zagrożeń należą takie schorzenia, jak nadwaga, cukrzyca, problemy z sercem, schorzenia szkieletu oraz stawów, problemy z nerkami, a nawet zmiany nowotworowe. Ryzyko wystąpienia wszystkich powyższych można ograniczyć dzięki prawidłowemu odżywianiu.

Wybór odpowiedniego pokarmu dla psa zależy od kilku czynników. Przede wszystkim kluczowa w tym przypadku jest jego rasa, wiek, obecny stan zdrowia, waga, rozmiary, a także poziom aktywności fizycznej. Dlatego wybierając karmę dla psa, należy zrobić to w zależności od jego indywidualnych potrzeb. Warto również pamiętać o tym, aby nie zmieniać karmy swojemu psu zbyt często, ponieważ częste zmiany mogą prowadzić do występowania objawów, które są dokuczliwe zarówno dla psa, jak i jego otoczenia. Zbyt częsta zmiana diety u psa może prowadzić do występowania biegunek, wzdęć oraz innych problemów trawiennych.

Zdrowa dieta dla kota

Bardzo ważnym jest to, żeby mieć świadomość, że metabolizm kota, jest zupełnie inny niż ten człowieka lub psa. Podstawą żywieniową kota musi być mięso. Nie może być od tego praktycznie żadnych odstępstw. Należy również zwrócić uwagę, że koty wprawdzie bardzo lubią pożywienie przeznaczone typowo dla ludzi, ale nie służy ono ich zdrowiu. Dlatego trzeba pilnować, aby go nie jadły, ani nie ulegać pod tym względem naszym pupilom.

Należy także zwrócić uwagę, że wbrew dość powszechnemu mitowi koty nie piją mleka, ani nie jedzą myszy. Kot nie powinien pić mleka, ponieważ wpływa ono negatywnie na jego układ trawienny oraz może być przyczyną biegunek, a także szeroko pojętego złego samopoczucia.

Najlepsze mięsa dla kota, to według ekspertów – drób i wołowina ze względu na niską zawartość tłuszczu. Jednak pomimo wyższej zawartości tłuszczu – wieprzowina także posiada swoje wartości odżywcze i może być spożywana przez koty. W przypadku naszych futrzastych przyjaciół, którzy stosują dietę opartą o karmę suchą, należy zwrócić uwagę, aby uzupełniać regularnie poidełko, ponieważ mają one zdecydowanie większe zapotrzebowanie na spożycie wody, a jej brak może prowadzić nawet do odwodnienia organizmu.

W przypadku karmy mokrej należy pamiętać o tym, że najlepsza jest ta, która wyróżnia się zawartością mięsa oraz wysokiej jakości białka. Na rynku znajdują się tańsze karmy, które mają mniejszą zawartość mięsa. Warto o nich wspomnieć, ponieważ ze względu na sztuczne doprawienie, są one bardzo lubiane przez koty. Mają one jednak zdecydowanie mniejszą wartość odżywczą, często zawierają różne sztuczne ulepszacze oraz wyróżniają się negatywnie swoją niższą zawartość kluczowego dla kociego zdrowia białka.

W zdrowej karmie zdrowy organizm

Pies z kotem, żyje jak… pies z kotem. Jest między nimi wiele różnic, a ich relacje układają się różnie. Jednak ich organizmy łączy uwielbienie dla zdrowej, wysokiej jakości karmy, która zapewni im długie i zdrowe życie. W tym kontekście żywność ekologiczna, to idealny wybór dla naszych czworonożnych pupili. Szczególnie, jeżeli nam na nich naprawdę zależy.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel