Mąki ze starych zbóż – czy słusznie zdobywają popularność?
Mąki ze starych zbóż – dlaczego stają się popularne?
Obecnie w sklepach można kupić produkty niemal z całego świata. Z lubością odkrywamy nowe smaki, produkty i przyprawy, które w innych miejscach są chlebem powszednim (czasami dosłownie). Jednocześnie przypominamy sobie też składniki, które popularne były kiedyś i fascynujemy się tym, co jedli nasi przodkowie. Z tego trendu wynikło również zainteresowanie dawnymi odmianami pszenicy i w ten sposób odkrywamy obecnie na nowo mąki ze starych zbóż – samopszy, płaskurki czy orkiszu. Na początku jest ciekawość, ale nie byłoby łatwo utrzymać tego zainteresowania, gdyby nie to, że są one naprawdę smaczne i bardzo wartościowe.
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że każdy produkt o nieco odmiennych proporcjach składników odżywczych jest dodatkową szansą na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych mu substancji. Stare odmiany zbóż są mniej przetworzone przez człowieka, mają więcej białka, błonnika i witamin, a gluten w nich zawarty jest lepiej tolerowany przez nasz organizm. Warto wypróbować w kuchni zarówno mąkę z płaskurki, jak i z samopszy czy orkiszu, a najlepiej na stałe wprowadzić je do codziennego menu, żeby cieszyć się ich niepowtarzalnym smakiem i dobroczynnymi właściwościami.
Mąka z płaskurki
Płaskurka to jedno z najwcześniej uprawianych zbóż na Bliskim Wschodzie. Pojawiła się również w początkowej fazie rozwoju polskiego rolnictwa, a nawet uważa się, że go zapoczątkowała. Mąka zawiera duże ilości magnezu i wapnia, które wspierają działanie układu nerwowego, zapewniają zdrowe kości i zęby. W połączeniu z obecnością wielu niezbędnych nam witamin, uzyskujemy produkt, który z pewnością pozytywnie wpłynie na zdrowie każdego, kto włączy go do swojej diety.
Wśród zalet mąki z płaskurki warto wymienić również to, że jest niskokaloryczna, można zatem przygotować dzięki niej nie tylko pyszne, ale także dietetyczne wyroby. Przy okazji są one również bardzo sycące, ze względu na obecność dużej ilości błonnika. Nie brakuje również w płaskurce przeciwutleniaczy, które chronią nas przed chorobami i pomagają dłużej czuć się młodo i dobrze.
Z mąki można przygotowywać chleby, naleśniki, placki i ciasta. Ich smak doceni każdy smakosz, takie wyroby są bardzo lubiane przez dzieci i przez dorosłych.
Mąka z samopszy
Samopsza to najstarszy gatunek pszenicy. Słynie szczególnie z dużej zawartości białka o korzystnym układzie aminokwasów i z tego powodu jest bardzo lubiana przez sportowców, ale też innych świadomych konsumentów, starających się odpowiednio zbilansować dietę. Zawiera bardzo duże ilości soli mineralnych m.in. magnezu, żelaza, manganu i cynku. Dodatkowo znajdziemy w niej przeciwutleniacze odpowiedzialne za żółtawe zabarwienie mąki, wpływają one świetnie na cały organizm, szczególnie duże znaczenie mają dla naszych oczu. Dodatek mąki z samopszy wzbogaci dietę o cenne składniki, które pomogą zadbać o układ pokarmowy, nerwowy, piękną cerę i sylwetkę, a także poprawią wydolność mięśni.
Wyroby, których podstawą jest mąka z samopszy mają delikatny, ale charakterystyczny, lekko orzechowy smak. Najbardziej popularny jest chleb na zakwasie, ale sprawdzi się ona również jako dodatek do naleśników, ciast i placków.
Mąka z orkiszu
Orkisz jest dawną odmianą pszenicy, która jako pierwsza została na nowo odkryta po długim czasie nieobecności w powszechnej świadomości. Uprawiany i ceniony był już w starożytności. Uważało się go za pokarm niezwykle odżywczy, dodający sił i poprawiający sprawność fizyczną i intelektualną. W późniejszym czasie większą popularność zyskały inne zboża ze względu na większą wydajność uprawy, były też w tym kierunku modyfikowane. Orkisz pozostał w swojej naturalnej formie, tak jak inne mąki ze starych zbóż. Dzięki rolnictwu ekologicznemu, obecnie możemy cieszyć się na nowo tym niezwykłym ziarnem.
Pełnoziarnista mąka orkiszowa zawiera węglowodany złożone i sporo białka, jest też dość tłusta. Żywność z niej przygotowywana jest bardzo delikatna i lekkostrawna, idealna dla dzieci oraz osób z problemami trawiennymi. Dzięki dużej zawartości mikro- i makroelementów oraz witamin zboże to pomaga wzmocnić i odżywić ciało, poprawia funkcjonowanie systemu nerwowego i pozytywnie wpływa na odporność psychiczną.
Dlaczego mąki ekologiczne?
Mąki bio wytwarzane są z ziaren oznaczonych certyfikatem ekologicznym, a co się z tym wiąże, są zdecydowanie mniej zanieczyszczone. Nie znajdziemy w nich pozostałości środków ochrony roślin, ani substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na nasz organizm. Ponadto mąki ekologiczne nie mogą mieć w sobie dodatków takich jak środki wybielające lub antyzbrylające.
Jeśli decydujemy się na przygotowywanie w domu własnych chlebów, ciast lub innych potraw, przeznaczając na to swój czas i energię, warto od razu inwestować w to, co najlepsze dla całej rodziny. Ekologiczne mąki ze starych zbóż z pewnością są produktami, które warto na stałe wprowadzić do swojej diety, mogą dostarczyć wiele cennych składników odżywczych, których nie znajdziemy w oczyszczanej, zwykłej mące powszechnie dostępnej w sklepie. Wyroby, które dzięki nim przygotujemy będą miały jednak nie tylko walory prozdrowotne, ale również niezwykły, głęboki smak, który… uzależnia.
Ze względu na rosnącą popularność dawnych zbóż, dostępne są obecnie również gotowe produkty z samopszy i płaskurki - makarony, płatki, kaszki, a nawet słone paluszki, po nie również warto sięgać, urozmaicając w ten sposób codzienny jadłospis całej rodziny.
Jeśli szukasz ekologicznej mąki, także tej bazującej na starych odmianach zbóż - znajdziesz je i wiele innych w naszym sklepie ekologicznym - zapraszamy!