Miód manuka - co to jest i jakie ma działanie?
2020-03-22
Miód manuka – co to jest i skąd pochodzi?
Miód manuka jest wyjątkowy i niektórzy uważają go za „lek na wszystko”. Pochodzi z Nowej Zelandii, wytwarzany jest przez pszczoły dzięki nektarowi zbieranemu z wiecznie zielonych krzewów, które kwitną latem, jedynie przez cztery tygodnie. Sam krzew, jego liście, pędy oraz nasiona, również wykorzystywane były przez miejscową ludność do celów leczniczych. Miód uzyskany z jego kwiatów charakteryzuje się wyjątkowo silnym działaniem antybakteryjnym, głównie za sprawą zawartej w nim substancji aktywnej o nazwie methylglyoxal (MGO), której niezwykłe działanie jest potwierdzone badaniami naukowymi. MGO występuje w różnych produktach spożywczych, jednak nie w tak dużej ilości. W smaku miód ten przypomina odrobinę miód wrzosowy, jest kwiatowo-ziołowy z lekką goryczką i ostrym posmakiem. Jest gęsty i ma ciemnobursztynowy kolor.Miód manuka – na co pomaga?
Miody z krzewu manuka posiadają wszystkie właściwości znane nam z innych rodzajów miodu, które dodatkowo wzmocnione są przez wyjątkowo dużą zawartość MGO. W zależności od potrzeb wybrać można miód o różnej zawartości methylglyoxalu, minimalna zalecana to MGO 100+ (oznacza to minimum 100mg MGO/ kg miodu), najwyższa dostępna to MGO 550+. Najczęściej do codziennego profilaktycznego stosowania poleca się MGO 250+, a wspomagająco przy różnego rodzaju dolegliwościach minimum MGO 400+.Przede wszystkim miód manuka wzmacnia organizm, poprawia samopoczucie i pomaga walczyć z różnego rodzaju infekcjami. Jest skuteczny przy bólu gardła i uporczywym kaszlu, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie (skuteczność przeciw różnym szczepom bakterii została potwierdzona w próbach in vitro), wciąż trwają badania nad jego potencjalnym działaniem przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym. Wspiera także układ pokarmowy, używa się go przy wrzodach żołądka, nadkwasocie, zespole jelita wrażliwego i problemach trawiennych, a nawet przy zmaganiach związanych z gronkowcem i Helicobacter pylori. Po konsultacji z lekarzem można także stosować miód manuka na rany i owrzodzenia, szczególnie te trudno gojące się, ułatwia bowiem regenerację i ogranicza powstawanie blizn. Ponieważ ma tak dobry wpływ na skórę, poleca się go także przy problemach trądzikowych oraz egzemach. Można go nawet spotkać w składzie niektórych kosmetyków, skutecznie wygładza i pielęgnuje.
Miód manuka dla dzieci?
Miód manuka może być spożywany przez dzieci po ukończeniu przez nie 1. roku życia. Może być stosowany profilaktycznie w celu poprawy odporności i wzmocnienia układu pokarmowego, a także wspomagająco przy różnego rodzaju infekcjach. Z pewnością okaże się przydatny szczególnie w okresach, kiedy organizm dziecka jest poddawany większej próbie np. po pójściu do żłobka lub przedszkola lub w okresie jesienno-zimowym, kiedy wszyscy wokół zaczynają chorować.Trzeba pamiętać, że żaden miód nie powinien być spożywana przez niemowlęta, czyli dzieci przed ukończeniem 1. roku życia. Może on być silnym alergenem i powodować intensywne reakcje ze strony układu pokarmowego, wysypki, katar, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Przede wszystkim jednak może okazać się, że w miodzie znajdują się bakterie Clostridium botulinum, które produkują jad kiełbasiany, niebezpieczny dla niemowląt.
Jak rozpoznać oryginalny miód manuka?
Kiedy miód manuka stawał się coraz popularniejszy, coraz częściej zaczęły też pojawiać się jego podróbki. To dlatego w 2013 roku została w Nowej Zelandii powołana grupa ekspertów, której zadaniem było spisanie kryteriów, po spełnieniu których można było sprzedawać swój produkt jako oryginalny miód manuka:- musi być wytwarzany na terenie Nowej Zelandii
- nektar musi pochodzić wyłącznie z krzewów manuka, bez jakichkolwiek domieszek
- powstawanie produktu musi pokrywać się z okresem kwitnienia krzewów
- musi charakteryzować się specyficznym kolorem, aromatem i smakiem, a także muszą znajdować się w nim pyłki z krzewu manuka
- musi zawierać dihydroksyaceton (DHA) i methylglyoxal (MGO)
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2020