Mleka roślinne - czym zastąpić mleko do kawy, by było pysznie i zdrowo?

2020-02-26
Mleka roślinne  - czym zastąpić mleko do kawy, by było pysznie i zdrowo?

Komu potrzebny jest zamiennik mleka?

Ludzie unikają picia mleka z różnych powodów. Choć mleko zwierzęce teoretycznie jest produktem zdrowym, wiele osób ma problemy z trawieniem laktozy. Objawia się to dolegliwościami trawiennymi lub skórnymi. Nie zawsze łatwo się domyślić, że chodzi właśnie o to, ale czasami wystarczy mały test i odstawienie nabiału na jakiś czas, żeby poczuć dużą różnicę. W takim przypadku, dla własnego dobra, najlepiej wyeliminować mleko z diety. Równie często ludzie robią to z powodów ideologicznych, by nie przyczyniać się do wykorzystywania zwierząt.

Liczba wegan stale rośnie, systematycznie zwiększa się również dostępność produktów, które są roślinnymi zamiennikami produktów odzwierzęcych. Każdy, kto próbuje w pewnym momencie zrezygnować z nabiału, zdaje sobie sprawę, że początki nie są łatwe, najważniejsze to znaleźć odpowiedniki używanych do tej pory składników, które będą dla nas najlepsze. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania – co dodawać teraz do płatków, co do naleśników, a co zamiast mleka do kawy. Najlepiej jest próbować różnych produktów roślinnych, jednak jest to łatwiejsze, gdy wiemy czego po którym z nich możemy się spodziewać i do jakiego zastosowania każdy z nich sprawdzi się najlepiej.

Czy wszystkie mleka roślinne nadają się do kawy?

Mleka roślinne i napoje roślinne to synonimy, jednak obecnie prawnie dopuszczalna jest ta druga nazwa i nie powinno nas dziwić, że to z nią spotkamy się w sklepach. Znajdziemy w nich coraz większy wybór odpowiedników mleka zwierzęcego. Czy wszystkie sprawdzą się jako dodatek do kawy? Niekoniecznie. Niektóre będą doskonałe do naleśników, płatków, placków, koktajli i wielu innych zastosowań, ale nie nadają się do zabielenia naszej kawy. Głównie zależy to od zawartości tłuszczu, dlatego np. mleko ryżowe nie będzie dobre do tego celu, ponieważ jest zbyt wodniste.

Wielu osobom nie odpowiada również, kiedy smak ulubionego gorącego napoju jest zmieniony. Idealny zamiennik mleka czyni kawę kremową, delikatniejszą, ale też nie wybija się na pierwszy plan. Choć to również zależy od preferencji, dla niektórych migdałowy lub orzechowy posmak jest dodatkową zaletą, a wręcz szukają mlek z dodatkami takimi jak wanilia lub kakao. Trzeba szczerze sobie powiedzieć, że póki co żaden roślinny produkt nie zastąpi zwierzęcego mleka całkowicie (choć na świecie są producenci, którzy stawiają sobie za cel idealne „podrobienie” jego smaku i konsystencji). Do tego, że napoje roślinne są nieco inne trzeba się przyzwyczaić i, przy odrobinie dobrej woli, można to zrobić naprawdę szybko.

Rzeczą, o której warto pamiętać, jeśli zależy nam na zdrowej, zbilansowanej diecie jest wapń. W sytuacji, kiedy w naszym jadłospisie znajduje się wciąż nabiał, a chcemy jedynie zmienić nawyki związane z codzienną filiżanką kawy, nie ma to znaczenia, jednak jeśli jesteśmy na diecie wegańskiej lub z jakichkolwiek innych powodów całkowicie rezygnujemy z nabiału, powinniśmy korzystać z napojów roślinnych fortyfikowanych wapniem.

Jeśli ktoś unika jak ognia wszelkich sztucznych dodatków, nie ma się czego obawiać - do produktów ekologicznych dodawany jest naturalny składnik – algi morskie Lithothamnium, dzięki któremu zawartość wapnia równa się zawartości tego składnika w krowim mleku.

Jakie mleka roślinne do kawy

  • Napoje owsiane - obecnie przez wielu ludzi napój owsiany jest uznawany za najlepszą odpowiedź na pytanie – co zamiast mleka do kawy. To dlatego, że jest stosunkowo neutralny w smaku, treściwy i dobrze się spienia. Nadaje napojom delikatnie „zbożowy” posmak, jednak jest spora grupa osób, która nie uznaje tego za wadę, a wręcz im to odpowiada.
  • Napoje sojowe - niegdyś najpopularniejsze, były wręcz jedyną alternatywą. Obecnie przez niektórych uważany za produkt kontrowersyjny, ale niesłusznie. Pod warunkiem, że ktoś nie ma alergii na soję, ani problemów z tarczycą, spokojnie może go używać. Tym bardziej, że zawartość makroskładników jest w nim podobna do mleka krowiego, jest najbogatszym w białko napojem roślinnym. Ma lekko specyficzny smak, jednak zwykle szybko można się do niego przyzwyczaić. Z kawą łączy się doskonale i świetnie pieni. Dostępne jest również z dodatkami smakowymi – waniliowe lub czekoladowe.
  • Mleko migdałowe lub orzechowe - bardzo lubiane dodatki do kawy, nie będą jednak odpowiadały osobom, które szukają neutralnego w smaku zamiennika mleka. Również dobrze się łączą, są treściwe i nadają gorącym napojom wyrazu.
  • Napoje typu „Barista” - pojawiają się obecnie jak grzyby po deszczu. Producenci prześcigają się niemal w opracowywaniu receptur, które będą jeszcze lepiej sprawdzały się jako dodatek do kawy, takie produkty są bardzo pożądane również w profesjonalnych kawiarniach. Ideałem są mleka, które są tłuste, kremowe, pienią się, doskonale łączą w gorącymi napojami i nie wpływają przesadnie na ich smak. Dostępne są ekologiczne napoje na bazie migdałów, owsa lub soi z tak dobranymi składnikami, żeby osiągnąć idealny zamiennik mleka do kawy.

W naszym sklepie ekologicznym można nabyć mleka i napoje roślinne od niemieckiego producenta Natumi. Wszystkie oferowane produkty mają certyfikat ekologiczny.

pixel