Mrożone warzywa i owoce – wygodny produkt, czy bogate źródło witamin?

2019-03-10
Mrożone warzywa i owoce – wygodny produkt, czy bogate źródło witamin?

Czy mrożone warzywa mają witaminy?

Mrożonki można uznać za wynalazek wprost magiczny – co innego tak doskonale pomoże nam zatrzymać czas? Zamrożona żywność nie psuje się, a jednocześnie nie traci wielu witamin, składników mineralnych i substancji bioaktywnych. Dostęp powietrza, światło i temperatura sprawiają, że świeże rośliny, które nie zostały zamrożone mogą stracić ich o wiele więcej, kiedy leżą na półce sklepowej lub u nas w domu. Trzeba też pamiętać o tym ile czasu może zająć samo przygotowanie do sprzedaży i transport. Dotyczy to np. witaminy C i E oraz antyoksydantów. W naszym kraju mrożonki wciąż nie cieszą się wielką popularnością m.in. z powodu wiary w to, że są mało wartościowym produktem. Ludzie wciąż zadają sobie pytanie: owoce i warzywa mrożone – czy zdrowe, czy po prostu wygodne? To wielki błąd. Wiemy już, że twierdzenie o tym, że nie są zbyt zdrowe jest nieprawdziwe. Zdecydowanie warto wykorzystywać możliwości, które mamy. Dzięki mrożonkom dużo łatwiejsze jest właściwe komponowanie diety, szczególnie w okresie zimowym lub tzw. przednówka. Znajdziemy je w zamrażarkach zawsze. I to w takiej samej lub podobnej cenie przez cały rok.

Jakość

Ile razy zdarzyło się Wam kupić warzywa lub owoce, które wydawały się świeże, a w domu okazywało się, że psują się niemal od razu? Mrożonek to nie dotyczy. Produkty na nie przeznaczone są selekcjonowane, wybiera się tylko te, które są rzeczywiście dobre. Ponadto dzieje się to tak szybko, że nie ma szansy wdać się tam np. bardzo szkodliwa dla zdrowia pleśń. Oczywiście warto wybierać mrożonki dobrej jakości, najlepiej z certyfikatem ekologicznym. To ważne. Dzięki temu możemy mieć pewność, że kupujemy te najlepsze z najlepszych, bez pozostałości pestycydów i środków ochrony roślin. Szczególnie zwracajmy na to uwagę wybierając mrożonki dla dzieci i niemowląt, które są najbardziej wrażliwe.

Czas

Dzięki mrożonkom mamy szansę oszczędzić naprawdę dużo czasu. Jeśli ktoś żywi się głównie roślinnie, na pewno wie o czym mowa. Mycie, obieranie i krojenie warzyw, szczególnie przy większych potrawach, może pochłaniać wiele energii i cennych minut. Z tego powodu mrożonki są szczególnie kuszące dla każdego, kto nie dysponuje nadmiarem czasu, osób gotujących regularnie posiłki dla dużej rodziny, ale też dla tych wszystkich, którzy po prostu nie lubią kuchennych czynności. Kiedy zatem odpowiedzą sobie twierdząco na pytanie - czy mrożone warzywa są zdrowe, mogą odczuć dużą ulgę. Warzywa i owoce, które kupujemy w takiej formie są już przygotowane do dalszej obróbki lub bezpośredniego spożycia – pozbawione skóry, pestek, szypułek, pestek itd. Wystarczy wrzucić, gdzie się chce i voila! Szybki obiad, bez potrzeby kupowania wysoko przetworzonej żywności, gotowy. Tak naprawdę, żeby przygotować wartościowy posiłek wystarczy kilka minut: mrożone warzywa, źródło białka np. ciecierzyca ze słoika, zioła, do tego kasza, ryż, makaron, które gotują się same. Zdrowe, zimowe śniadanie? Owsianka lub jaglanka z mrożonymi owocami będzie świetną opcją.

Jakie mrożonki warto kupować?

Owoce

Do wyboru jest ich naprawdę sporo. Wśród ekologicznych opcji znajdziemy m.in. popularne owoce takie jak maliny, truskawki i jagody, ale też te mniej oczywiste np. jeżynę, mango i czarną porzeczkę. Można z nich wyczarować pyszne śniadania, desery czy ciasta, a także dodać do jogurtu. Świetną opcją są również koktajle na bazie mrożonych owoców, które dostarczą wielu cennych witamin, mogą też być bazą do cieszących się nieustannym powodzeniem (i słusznie!) zielonych koktajli. Co ciekawe, można dostać gotowe mieszanki do smoothie, już odpowiednio skomponowane, a nawet podzielone na porcje. Dla zabieganych w sam raz.

Warzywa

Wszyscy zgadzają się, że jedzenie warzyw jest bardzo ważne. Skoro już nie musimy zastanawiać się czy mrożone warzywa mają witaminy, można zastanowić się po które z nich warto sięgać. Na pewno po mieszanki warzywne właściwie gotowe do podania po odpowiedniej, krótkiej obróbce. Po dodaniu kaszy i jakiegoś źródła białka mamy pełnowartościowy obiad dosłownie w kilka chwil. To samo tyczy się typowych mieszanek na zupę. Jeśli do tego zastosujemy wyraziste, rozgrzewające przyprawy mamy danie, które może niemal „przywrócić nas do życia” po ciężkim dniu (a często to właśnie w takich chwilach sięgamy po proste rozwiązania). Jednorodne mrożonki też mogą uratować nasz obiad np. z zielonego groszku można przygotować doskonały krem (a sam groszek gotuje się ok. 5 minut), a kalafior, brokuły czy fasolka będą dodatkiem, dzięki któremu potrawa zyska dodatkowe wartości odżywcze.
Na szczególną uwagę zasługuje też szpinak. Świeży szpinak szybko więdnie i traci wartości, nie jest też raczej dostępny cały rok, szczególnie jeśli zależy nam na jakości BIO. Mrożony szpinak możemy mieć zawsze w domu i pozwoli na wyczarowanie obiadowego klasyku: makaronu z czosnkiem i szpinakiem. Może też być dodatkiem do zapiekanek, krokietów, pierogów czy „zawijasków” z ciasta francuskiego.

Śmiało sięgajmy po mrożonki! Oszczędzi nam to czas, energię i pozwoli dbać o zbilansowaną, zróżnicowaną dietę przez cały rok.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel