Naturalna i ekologiczna pielęgnacja ust

2018-11-12
Naturalna i ekologiczna pielęgnacja ust

Usta to bardzo wrażliwe miejsce i trzeba je pielęgnować w szczególny sposób. Gdy są zadbane, odwdzięczają się pięknym wyglądem, a co za tym idzie, możemy obdarowywać ludzi wokół czarującym uśmiechem. Z nim, jak wiadomo, wszystkim jest do twarzy. Każda pora roku ma swoje wymagania, szczególnie trudny jest jednak okres jesienno-zimowy, to właśnie wtedy powinniśmy zatroszczyć się o nasze usta ze zdwojoną siłą.  


Usta są wyjątkowe

Ten mały fragment ciała z pewnością zasługuje na specjalne traktowanie. Usta pozwalają nam doświadczać świata poprzez dotyk, ale z tego właśnie powodu są niezwykle wrażliwe. Pokrywa je bardzo cienka warstwa naskórka, są zatem podatne na uszkodzenia i utratę wilgoci. Czynniki zewnętrzne takie jak niska temperatura, wiatr, ogrzewanie lub palące słońce są w stanie dość szybko doprowadzić do tego, że usta stają się spierzchnięte i popękane.  Warto dbać o nie cały rok, ale okres jesienno-zimowy to dla nich prawdziwe wyzwanie, dlatego wspierajmy je ze wszystkich sił. Pękające usta z łuszczącą się skórą są nie tylko nieestetyczne, ale również powodują duży dyskomfort. Czy ktokolwiek lubi uczucie pieczenia i swędzenia, szczególnie w tak wrażliwym miejscu? Jeśli jeszcze do tego pojawią się zajady, złe samopoczucie jest murowane. Pamiętajmy o tym, że bardzo łatwo temu zaradzić. Zazwyczaj wystarczy systematyczna pielęgnacja, odpowiednie traktowanie ust i przyzwoita dieta, żeby cieszyć się pięknym uśmiechem przez cały rok.  


Regularna pielęgnacja

Systematyczność to ważna zasada każdej pielęgnacji. Tylko wielokrotnie powtarzana czynność może przynieść dobre efekty, łatwo też w ten sposób wyrobić sobie dobre nawyki. Dzięki temu po jakimś czasie działamy automatycznie. Przed każdym wyjściem z domu w okresie jesienno-zimowym trzeba koniecznie zabezpieczyć usta pomadką lub innym środkiem pielęgnacyjnym. Powinno to stać się dla nas tak naturalne jak założenie butów czy kurtki. Nasze usta potrzebują troskliwej ochrony. Raz na jakiś czas warto również nakładać na usta maseczki, czyli po prostu grubą warstwę tłustego kremu lub np. masła shea. W tej roli sprawdza się także oliwa, która jest pełna dobroczynnych substancji mających wpływ na wygląd ust. Taki zabieg można wykonać po powrocie do domu ze spaceru na mrozie lub po wieczornej kąpieli. Najważniejsze, żeby pozwolić ustom nasycić się naturalnymi regenerującymi substancjami i natłuścić się.  


Ekologiczne kosmetyki pielęgnacyjne do ust

Kiedy myślimy o ochronie ust, pierwsze nasuwają się nam zapewne pomadki. Ich wielkim plusem jest łatwość aplikacji, dzięki temu można nakładać je w każdej sytuacji, nie trzeba ich dotykać dłonią i bardzo łatwo mieć je zawsze przy sobie, w torebce czy kieszeni. To sprawia, że rzeczywiście łatwiej jest zachować nawyk systematycznego aplikowania kosmetyku, a to w przypadku ust jest wyjątkowo ważne. Głównie dlatego, że wszystko tak łatwo się z nich ściera – nieświadomie oblizujemy usta (w miarę możliwości, nie powinniśmy tego robić będąc na zewnątrz, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych), jemy, pijemy. Mając zawsze przy sobie pomadkę, możemy ratować się używając jej jak najczęściej. Zachęcamy również do posiadania kilku sztuk w różnych „strategicznych” miejscach, dzięki temu będzie nam jeszcze łatwiej. Przy wyborze pomadki ochronnej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej jakość, najlepiej sięgać po kosmetyki naturalne i ekologiczne. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zjemy i nie wchłoniemy przez skórę żadnych szkodliwych substancji takich jak pochodne ropy naftowej, sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty. Co natomiast powinno znaleźć się w dobrej pomadce? Przede wszystkim naturalne oleje roślinne takie jak np., masło shea, masło kakaowe, olej sojowy, migdałowy, z wiesiołka, z oliwek, rycynowy, jojoba oraz woski. Fantastycznie, jeśli w składzie znajdą się również dodatkowe substancje regenerujące skórę, działające nawilżająco i kojąco jak np. betulina, bisabolol, skwalan, wyciąg z zielonej herbaty czy granatu. Naturalna pomadka może stać się wiernym przyjacielem każdego, warto bowiem przypominać, że mężczyźni również mogą, a nawet powinni stosować taką ochronę.

 

Dieta również ma znaczenie

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że dieta ma znaczenie również i w tym przypadku. Tradycyjnie nie możemy nie wspomnieć o odpowiednim nawodnieniu, które ma ogromny wpływ na stan skóry. W okresie jesienno-zimowym to się nie zmienia, szczególnie jeśli dużo czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach. W diecie powinny znaleźć się codziennie świeże warzywa i owoce, które dostarczają nam witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Są także przy okazji źródłem wielu substancji mających wpływ m.in. na wygląd skóry. Jeśli zaniedbamy dietę, może nas spotkać przykra niespodzianka np. w postaci męczących i nieestetycznych zajadów. Duże znaczenie ma witamina B2, żelazo, cynk, witaminy A, C i E. Ważne są również zdrowe tłuszcze, powinniśmy więc spożywać regularnie orzechy, siemię lniane, oliwę czy awokado. Jeśli zadbamy o odpowiednio zbilansowaną dietę, możemy mieć pewność, że skóra, również ust, odwdzięczy się nam pięknym, zdrowym wyglądem.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel