Naturalne hydrolaty
Odżywiają, oczyszczają, odświeżają, regenerują i odmładzają. Naturalne hydrolaty to produkt uboczny przy produkcji olejków eterycznych. Niech jednak nikogo nie zmyli takie określenie, nie są one bynajmniej bezużyteczne – kryją w sobie wielką moc. Do hydrolatu, zwanego też wodą kwiatową, przenikają małe ilości olejków eterycznych, dzięki czemu mogą bardzo pozytywnie wpływać na stan cery. Są to produkty całkowicie naturalne. Ich wybór jest ogromny, w związku z tym każdy powinien znaleźć wśród nich coś dla siebie.
Co to jest woda kwiatowa?
Hydrolat powstaje podczas pozyskiwania olejków eterycznych, kiedy kwiaty poddaje się destylacji. Po oddzieleniu olejku w wodzie pozostają cząstki roślinne i małe ilości olejku eterycznego, tworząc unikatową kompozycję, która odpowiednio wykorzystana może przynieść naszej skórze wiele dobrego. Hydrolaty mają bardzo delikatny zapach, niektóre przyjemny, inne mniej. Może to być nieco zaskakujące dla kogoś, kto spodziewa się charakterystycznej dla danej rośliny intensywnej woni. Trzeba pamiętać, że przecież prawie cały zapach, który kojarzymy z rośliną został zamknięty w wyciągniętym z niej olejku eterycznym, a obecność w wodzie kwiatowej innych związków roślinnych może wręcz stworzyć woń zupełnie nową.
Hydrolat wygląda prawie jak woda. Jest dużo delikatniejszy, niż olejki eteryczne, choć zachowuje podobne właściwości, może być stosowany bezpośrednio na skórę (wyjątkiem są osoby, które mimo wszystko reagują alergicznie, mogą one rozcieńczyć hydrolat w proporcji 1:1).
Naturalne hydrolaty - jak ich używać?
Najpopularniejszym sposobem wykorzystania hydrolatów jest używanie ich jako toniku. Wystarczy spryskać twarz małą ilością płynu i pozwolić na jego wchłonięcie. Można również wodę kwiatową mieszać z naturalnymi olejami, kremami lub na jej bazie przygotowywać maski. Niektóre hydrolaty sprawdzą się jako spray poprawiający kondycję włosów. Warto spróbować używać ich jako kompresów na zmęczone oczy, szczególnie nadają się do tego wszystkie wody kwiatowe przeznaczone do wrażliwej skóry np. różana lub jaśminowa. Hydrolat to też doskonały wstęp do dalszej pielęgnacji skóry. Warto spryskać nim twarz przed zastosowaniem kremu, jeśli mamy problem z zatykaniem porów. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z hydrolatami, poleca się najpierw wypróbować produkt na małej powierzchni skóry. Niektóre osoby bywają uczulone np. na różę, dla innych woda kwiatowa może okazać się po prostu zbyt intensywna. W takim przypadku najlepiej będzie rozcieńczyć hydrolat z wodą.
Jak wybrać odpowiedni hydrolat
Korzyści wynikające ze stosowania hydrolatów są różne w zależności od ich rodzaju. Kluczem jest znalezienie tego, który będzie dla nas najlepszy. Warto w tym przypadku eksperymentować, ponieważ odpowiednio dobrana woda kwiatowa może w widoczny sposób poprawić stan skóry i przynieść ulgę w dręczących nas dolegliwościach, a efekty bywają spektakularne. Właściwości oczyszczające i odświeżające są charakterystyczne dla wszystkich kosmetyków tego typu, jednak inne hydrolaty sprawdzą się doskonale przy cerze zanieczyszczonej, tłustej i trądzikowej, a inne okażą się świetne przy suchej, wrażliwej czy też dojrzałej. Bogactwo antyoksydantów, składników przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych pomoże uporać się z mniej lub bardziej poważnymi problemami skórnymi.
Przegląd popularnych hydrolatów:
Hydrolat różany polecany jest do każdego rodzaju skóry, szczególnie jednak do suchej i naczynkowej.
· nawilża
· oczyszcza i odświeża
· reguluje wydzielanie sebum
· przeciwdziała podrażnieniom i zmniejsza zaczerwienienie skóry
· koi i łagodzi
Hydrolat z oczaru wirginijskiego powinien być częścią pielęgnacji każdego kto ma problem ze skórą trądzikową, tłustą i mieszaną. Sprawdzi się także przy pielęgnacji cery dojrzałej.
· pozwala zachować młodość na dłużej
· działa wzmacniająco przy cerze naczynkowej
· reguluje wydzielanie sebum
· ściąga i odblokowuje pory
· skutecznie oczyszcza cerę
· zapobiega powstawaniu wyprysków
· wyrównuje koloryt
Hydrolat z drzewa herbacianego jest szczególnie polecany do cery tłustej, zanieczyszczonej i mieszanej.
· reguluje poziom wydzielania sebum
· działa antybakteryjnie
· oczyszcza i odświeża
· wspomaga leczenie trądziku, łojotoku i łupieżu
· ogranicza powstawanie niedoskonałości
· działa regenerująco
· ściąga pory
Hydrolat z czystka będzie idealny dla cery tłustej i zanieczyszczonej, ale sprawdza się też przy skórze suchej, dojrzałej i zmęczonej.
· wyrównuje koloryt
· zmniejsza cienie wokół oczu
· wygładza
· redukuje zmiany potrądzikowe i wspomaga regenerację skóry
· ujędrnia i pobudza mikrokrążenie
· likwiduje opuchliznę na powiekach
· oczyszcza skórę
· ściąga pory
Hydrolat jaśminowy polecany jest dla cery suchej, wymagającej nawilżenia oraz wrażliwej, a także dojrzałej.
· łagodzi podrażnienia
· wzmacnia barierę lipidową skóry
· nawilża
· odświeża
· działa przeciwzapalnie
· ma działanie antybakteryjne
· ma właściwości przeciwzmarszczkowe
Jak widać, naturalne hydrolaty są kosmetykami wszechstronnymi i mogą znacząco przyczynić się do poprawy stanu skóry, oczyścić pory, ujędrnić, poprawić koloryt, a także wygładzić. Dzięki nim cera stanie się promienna i będzie pielęgnowana w prosty, naturalny sposób.