Ocet jabłkowy dobry na wszystko?

2021-06-25
Ocet jabłkowy dobry na wszystko?

Trudno interesować się zdrowym odżywianie i nie spotkać się nigdy z octem jabłkowym. Jego właściwości są doceniane od wieków. Współcześnie na nowo podbija serca wielbicieli zdrowego stylu życia, naturalnych kosmetyków i środków czystości, stając się jednym z produktów niezbędnych w domu. Wiele z przypisywanych mu właściwości znajduje swoje potwierdzenie w nauce. Dowiedz się dlaczego warto mieć zawsze w domu ocet jabłkowy!

Co to jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy powstaje w procesie fermentacji octowej. Najpierw naturalny cukier zawarty w jabłkach zamienia się w alkohol, a następnie bakterie przekształcają go w kwas octowy. Kluczowe jest, by owoce użyte przy produkcji były doskonałej jakości, najlepiej jeśli będą posiadały certyfikat ekologiczny. Tak wytworzony ocet będzie przejawiał właściwości prozdrowotne i doskonale smakował. Do czego służy ocet jabłkowy? Może być wykorzystywany do picia (po rozcieńczeniu), przyprawiania potraw, jako konserwant, kosmetyk i środek czystości.

Czym różni się ocet jabłkowy od innych rodzaju octu?

Istnieją różne rodzaje octu ekologicznego i konwencjonalnego, każdy z nich wytwarza się na innej bazie. Różnią się smakiem, wyglądem i właściwościami.

  • Ocet jabłkowy – powstaje w procesie fermentacji z jabłek.
  • Ocet spirytusowy – najpopularniejszy, ale również najgorszej jakości rodzaj ocet. Powstaje w wyniku fermentacji spirytusu. Spożywany w zbyt dużej ilości wpływa negatywnie na organizm.
  • Ocet winny – powstaje na bazie wina czerwonego lub białego, sam również występuje w tych dwóch kolorach. Bardzo popularny w kuchni śródziemnomorskiej jako dodatek do sałatek i innych dań.
  • Ocet balsamiczny – wytwarza się go z winogron lub soku winogronowego. Ma brązowy kolor i słodki, owocowy smak.
  • Ocet ryżowy – przygotowuje się go z sake, czyli tradycyjnego azjatyckiego alkoholu ryżowego. Popularny jako dodatek do sushi i innych azjatyckich dań.

Ocet jabłkowy - właściwości

Otrzymany w wyniku fermentacji ocet jest naturalnie mętnym płynem o kolorze delikatnie pomarańczowym, niektórzy opisują go jako bursztynowy. Może zostać przefiltrowany, wtedy nabiera przejrzystości, można go również pozostawić w naturalnej formie. Jego zapach jest charakterystyczny, octowy, jednak dużo mniej drażniący, niż popularnego octu spirytusowego. Podobnie rzecz ma się z jego smakiem, jest on dużo łagodniejszy, a przez to potrawy nim przyprawiane zyskują bogatszy, mniej oczywisty smak. Choć w occie jabłkowym znajduje się trochę soli mineralnych takich jak potas, wapń, magnez czy żelazo, a także witamin, nie jest ich wiele. Prawdziwe bogactwo tego niezwykłego bursztynowego płynu to liczne związki polifenolowe, w tym kwasy fenolowe takie jak galusowy czy kawowy, a także kwas octowy, enzymy i pektyny. Przejawiają one szereg właściwości prozdrowotnych, wspierających cały organizm.

Na co pomaga ocet z jabłek?

  • Wspomaga przy bólu gardła i kaszlu. Dzięki działaniu odkażającemu i przeciwzapalnemu roztwór pomaga radzić sobie z chorobami gardła. Płukanie go rozcieńczonym octem przynosi wyraźną ulgę, w początkowej fazie choroby warto robić to nawet co godzinę, w ten sposób można zahamować rozwój bakterii.
  • Cukrzyca. Ocet jabłkowy spożywany przed lub w trakcie posiłku spowalnia rozkład węglowodanów, dzięki czemu poziom cukru we krwi staje się stabilniejszy. Dodawanie małej ilości octu do posiłków zmniejsza znacznie ich indeks glikemiczny.
  • Pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
  • Picie octu jabłkowego jest pomocne w czasie odchudzania, między innymi dzięki temu, że hamuje rozkład węglowodanów i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
  • Wspomaga trawienie. Picie octu jabłkowego przed posiłkiem pomaga szczególnie osobom, które zmagają się z niską produkcją soków trawiennych. Dzięki lepszemu trawieniu mogą zniknąć także problemy takie jak wzdęcia i niestrawność po jedzeniu.
  • Wzmacnia włosy i paznokcie, poprawia stan skóry. Wspomaga przy problemach takich jak łupież lub trądzik.

Ocet jabłkowy – zastosowanie kulinarne

Jeśli chodzi o ocet jabłkowy, zastosowanie w kuchni można streścić bardzo krótko – zastępuje się nim tak zwany zwykły ocet wszędzie tam, gdzie był do tej pory używany. Można konserwować nim warzywa, nie tylko tradycyjne ogórki, ale również wiele innych. Stosuje się go jako dodatek do sosów, marynat, sałatek, dipów, wszelkich dań jednogarnkowych. Spróbuj też wykorzystać go przy przygotowywaniu domowego ketchupu.

Jak przygotować ocet jabłkowy do picia?

Ocet jabłkowy jest bardzo zdrowym produktem, o ile jest spożywany z umiarem i w odpowiednim rozcieńczeniu. Jest to ważne, ponieważ jest on bardzo kwaśny i może powodować podrażnienia, uszkodzenia szkliwa lub błon śluzowych przełyku. Dlatego jeśli chcesz przygotować ocet jabłkowy do picia, musisz rozcieńczyć go z wodą. Najlepiej jest dodać do takiego roztworu również miód, który nie tylko wzmocni działanie mikstury, ale także zadziała łagodząco i osłaniająco. Przyjmuje się, że najlepiej pić 1-2 łyżek octu rozcieńczonych w szklance wody. Oprócz miodu można również dodawać do takiej mieszanki przyprawy takie jak cynamon. Świetnym pomysłem jest również przygotowywanie napoju na bazie przestudzonego naparu imbirowego. Żeby uniknąć uszkodzenia szkliwa, przy regularnym piciu zaleca się używanie słomki, oczywiście najlepiej nie jednorazowej. Sięgaj po słomki ekologiczne.

Być może zastanawiasz się czy ocet jabłkowy na czczo to dobry pomysł. Właśnie tak poleca się picie roztworu. Jeśli zamierzasz przyjmować go dwa razy dziennie, pierwszą porcję wypij z samego rana, a drugą 20 minut przed posiłkiem w dalszej części dnia. W ten sposób przygotujesz żołądek do trawienia i zredukujesz nieprzyjemne odczucia po jedzeniu. Nie powinno się natomiast pić octu po posiłku.

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Lista dobroczynnych właściwości octu jabłkowego jest długa, a jednym z najczęściej wymienianych jest ułatwienie zrzucania zbędnych kilogramów. Czy rzeczywiście ocet jabłkowy na odchudzanie to dobry pomysł? Wiele wskazuje na to, że tak. Ze względu na działanie wspomagające trawienie, a także wpływ na ograniczenie wchłaniania tłuszczów i glukozy, ocet może stać się dodatkowym narzędziem w walce o utrzymanie linii. Wiele osób potwierdza, że dzięki temu dodatkowi je mniej, nie czując głodu. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak pomóc sobie w zdrowym obniżeniu wagi, spróbuj sięgnąć po ocet jabłkowy i przekonaj się czy zadziała w ten sposób również na Ciebie.

Ocet jabłkowy na włosy i skórę

Najpopularniejszymi domowymi kosmetykami na bazie tego bursztynowego płynu są wcierka i płukanka do włosów z octu jabłkowego oraz tonik z octu jabłkowego. Mogą one nie tylko działać upiększająco, ale także znacznie wspomóc w walce z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ocet jabłkowy na włosy był używany już wiele lat temu, gdy nie było takiego dostępu do naturalnych kosmetyków do włosów. Regularne stosowanie pomoże Ci osiągnąć piękną, błyszczącą i zdrową taflę, o jakiej marzysz. Płukanki będą szczególnie przydatne w przypadku problemów z przetłuszczaniem lub łupieżem. Ocet ma działanie przeciwbakteryjne, bardzo dobrze oczyszcza, a także reguluje wydzielanie sebum i pH włosów. Efekt atrakcyjnego połysku to natomiast skutek domknięcia łusek włosa i wygładzenia. Regularne stosowanie octu jabłkowego w formie płukanki zapobiega rozwojowi na skórze głowy drożdżaków odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu, a dodatkowo ocet wspomaga regenerację skóry. Włosy po kuracji octowej stają się bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, mniej wypadają i szybciej rosną. Pamiętaj, że ocet trzeba zawsze rozcieńczać, nawet jeśli jest stosowany zewnętrznie. Uważać powinni na niego również właścicielki i właściciele suchych włosów i skóry głowy, ponieważ może przejawiać właściwości dodatkowo wysuszające.

Stosowanie octu jabłkowego na twarz również może dać zadziwiające efekty. Stosowano go w ten sposób już w starożytnej Grecji. Szczególnie przydatny będzie dla cery trądzikowej, ponieważ może ją skutecznie i dogłębnie oczyścić, a jednocześnie zahamować rozwój bakterii i grzybów. Żeby przygotować tonik, wymieszaj ocet jabłkowy z przegotowaną wodą w stosunku 1:3, a następnie przecieraj tą mieszanką skórę dwa razy dziennie. Ilość octu można regulować w zależności od potrzeb, w przypadku cery wrażliwej warto zacząć od mniej stężonego roztworu. Octem można również wzbogacić żel do mycia twarzy, maski i peelingi. Ważne, żeby nie używać go w nierozcieńczonej formie, nawet przez krótki czas. 

Jak zrobić w domu ocet jabłkowy?

Przygotowanie domowego octu jabłkowego nie jest trudne, jednak wymaga cierpliwości, cały proces trawa kilka tygodni. Konieczne jest również zachowanie najwyższego poziomu higieny, w przeciwnym razie całość może spleśnieć. Wszystkie używane naczynia i narzędzia przed przystąpieniem do przygotowania octu musisz wyparzyć, możesz je również zdezynfekować octem, na przykład spirytusowym, i bardzo dobrze wypłukać.

Ocet jabłkowy - przepis

Żeby wytworzyć ocet, potrzebne są dobrej jakości jabłka, najlepiej ekologiczne. Muszą być ładne, bez uszkodzeń, w pełni dojrzałe i najlepiej kwaskowate. Istnieje kilka metod, w zależności od tego czy chcemy przygotować ocet z soku jabłkowego czy jabłek. W pierwszym przypadku jabłka trzeba rozdrobnić i wycisnąć z nich sok (jednak nie za pomocą sokowirówki), w drugim natomiast jabłka wraz ze skórkami zalewa się letnią wodą. Następnie trzeba postawić słój z zawartością w ciemnym, niezbyt gorącym miejscu na około 4 tygodnie. Fermentację można uznać za zakończoną, kiedy całość przestaje pracować, nie pojawią się bąbelki, a ocet ma jabłkowy zapach. Wtedy można delikatnie przelać go do wyparzonych butelek przez gazę lub filtr. Czy ocet jabłkowy szkodzi zdrowiu? Pity z umiarem i zawsze rozcieńczony może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. W tym przypadku zdecydowanie mniej znaczy więcej. Stosując go, pamiętaj o przygotowywaniu roztworu, również przy stosowaniu na skórę, a przy piciu używaj słomek ekologicznych. W przypadku przewlekłych problemów związanych z układem trawiennym, dobrze jest skonsultować się z lekarzem, a przy wrzodach żołądka całkowicie zrezygnować z kuracji, ponieważ kwaśny ocet może go dodatkowo podrażniać. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem, sięgnij po najlepszej jakości ocet jabłkowy z certyfikatem ekologicznym, który gwarantuje bezpieczeństwo i fantastyczne efekty.   

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel